Onko olemassa 6-kytkintä missä olisi himmennin mukana?
Toisessa päässä olisi sitten ihan normaali 6-kytkin?
Toisessa päässä olisi sitten ihan normaali 6-kytkin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihan hyllytavaraa toi on asennusliikkeissä.
Kyllä useimpien himmentimien kytkin on 6-kytkin.
Voisipa lähes varmuudella väittää, että merkittävien valmistajien säätimet ovat aina 6-kytkimiä.
Jotkut valmistajat ovat luopuneet myös tavallista 1-kytkimistä. Tuotannossa ei liene merkittävää eroa tehdäänkö kytkin ykkösenä vai kutosena. tällöin ainakin tavaralogistiikka on yksinkertaisempi
Milloinkahan joku valmistaja tuo makkinoille ns. yleiskytkimen. Samalla kalusteella voisi toteuttaa 1, 2, 5, 6 6 ja 7-kytkimet. Rakenteeltaan se vastaisi nykyistä 6 6-kytkintä, vipujen keskinäisen lukituksen voisi poistaa 5- ja 6 6-kytkin käytössä.
Onhan se aivan vitun perseestä jos kytkimessä näkyy kaksi vipua ja ne toimivat kuitenkin väkisin samanaikaisesti. Eihän se normikäyttäjässä aiheuta muuta kuin vittuuntuneisuutta kun ei ymmärretä mistä on kyseä. Lisäksi 7-kytkimen periaate on muutenkin hyvin erilainen kuin muiden kytkinten joten ei kovin helppo asia ole kuvailemaasi asiaa toteuttaa. Joten eiköhän pidetä ne ihan nykyisellään pl. 1- ja 6-kytkin, joita ei ole kovinkaan paljon järkeä toteuttaa erillisinä.
Heh, siinä sitä olisi tuotekehittäjille mietittävää miten yhtenäinen vipu jaetaan helposti kahdeksi vivuksi. On sitä joskus joutunut työmaalla rakentamaan 6 6- ja 1-kytkimen vivusta seiskan kytkimen.
Itseasiassa tuo on jo toteutettu vuosia sitten. Oli -90 luvun alkua kun asentelin itselleni ensimmäisiä yleisnappuloita, nimittäin painonappeja joiden toiminta voitiin ryhmäkeskuksessa sijaitsevalla logiikalla määritellä halutuksi. Nykyään sitä kutsutaan KNX- tai joksikin muuksi järjestelmäksi. 90-luvulla ei vain ollut kaupallisia järjestelmiä markkinoilla joten piti itse suunnitella semmoinen.
Niin: Logiikoilla ei olekaan mitään tekemistä kysytyn asian kanssa.