Kaverilla on ahdd, tai joku sellainen: Hän on sosiaalisilta taidoiltaan erittäin onneton, ei osaa hoitaa niitä/solmia. Hän myös siitä todella rasittava, että jos itse tekee jotain päin vittua ja siitä hänelle yritän hieman kritiikkiä antaa, niin hän kääntääkin asiat niin, että yhtäkkiä asia onkin minun syytä. Suuttuu myöskin pienestäkin kritiikistä ja sitten on välit poikki, jos ei suutu, niin alkaa heti väittely hänellä, tyylin "Niin sinäkin olet samanlainen. Kaveri on jo 29 ja käyttäytyy, kuten pikkulapsi.
Asenne hänellä on sellanen, että kaikessa pitää olla paras ja aliarvioi muut. Viimeksi keväällä sanoin hänelle siitä asenteestaan, niin taas alkoi show: "Et sä asenteestani voi mulle valittaa". Ei kärsi yhtään kritiikkiä itsestään.
Aina pitäisi kuulema ymmärtää hänen ongelmiaan. Eli aina on kaikki vika muissa, eihän hänessä mitään! Ja hän on minulle sanonut, että voin kyllä sanoa hänelle, jos joku vituttaa hänessä... Mutta sitten suuttuu kumminkin.
Tollasta en enää jaksa... Riitely on hänen puoleltaan pelkkää peruskoulutyylistä väittelyä: "Sinäkin olet" ja plaah plaah plaah. Tänään kirjoitin, että ottaa päähän hänen asenteensa, vastaukseksi tuli taas että minussa onkin vika.
Kaverilla adhd vai joku muu?
4
1977
Vastaukset
- ap
Lisäksi tekee ohareita, aikataulut eivät pidä... Yhtäkkiä saattaa tulla joku kipu muka, kun johonkin pitäisi lähteä, puhelin äänettömällä koko ajan, eikä siihen vastaile, eikä pitele muutenkaan yhteyksiä. Minä olen se, joka joutuu aina soittelemaan.
Kerran sovittiin treffit rautatieasemalla. No, odotin siellä yli tunnin sen sovitun ajan jälkeen... Yritin soittaa, puhelin kiinni tietenkin. Pitääkö tollasta ihmistä sit jaksaa?
Vaikka hänellä adhd tms. olisikin, niin ei se oikeuta käyttäytymään tuolleen... Vai käyttääkö hän sairauttaan hyväksi :O Hänelle ei voi sanoa mitään, kuten aiemmin kirjoitin, laittaa kaiken muiden syyksi. - M
Aikuisten ADHD:n diagnosointi ja hoito on vaikeaa jo asiaan perehtyneille lääkäreillekin, ja voisit kysyä itseltäsi, miten kaverisi käyttäytymisen "leimaaminen" ADHD:ksi auttaa häntä tai sinua.
Jos minulla olisi samanlainen kaveri, niin kertoisin hänelle olevani huolissani hänen oireistaan ja käyttäytymisestään ja pyytäisin häntä miettimään, olisiko hänen hyödyllistä käydä lääkärissä. En alkaisi keksiä hänelle sopivaa diagnoosia tai yrittää terapoida - parasta, mitä voin ystävänä tehdä, on kuunnella häntä ja olla läsnä. Kynnysmatoksi tai kenenkään paskamaljaksi en kuitenkaan suostu, ja jos minusta alkaa tuntua siltä, etten halua kuunnella tai "ymmärtää" kaverini ongelmia, sanon asiasta. Jos kaverini siitä suuttuu eikä halua soitella, niin ehkä silloin on parempi ottaakin hieman etäisyyttä.
Jos kaverisi päätyy lääkärin vastaanotolle, niin tietty ADHD-epäily kannattaa lääkärille mainita. Toisaalta, kun käyn lääkärin luona, olen potilaana kiinnostuneempi ratkaisuista ongelmiini kuin niiden syystä - mutta lääkäri on varmaankin erittäin kiinnostunut ongelmieni syystä, koska silloin hän voi tarjota toimivia ratkaisuja. Ehkäpä kaverisi käytöksen taustalla on jokin kehityshäiriö tai sitten hänellä on "vain" stressaava elämäntilanne - tai ehkä molemmat. Olisiko siis hyvä ajatus, jos miettisit kaverisi kanssa sitä, mistä hän löytäisi apua ja mitä hän itse voisi tehdä ongelmiensa ratkaisemiseksi? Saattaa myös olla, että kaverisi ei koe käytöstään ongelmana - mutta jos se sinua häiritsee, niin on ehkä aika alkaa katsella uusia kavereita. - maatinka15
Voi olla tai olla olematta. Voi myös olla esim. persoonallisuushäiriö. Mutta eniten mulle tuli mieleen Aspergerin syndrooma, etenkin nuo sosiaalisten suhteiden hoitamisen ongelmasta.
- ???
En minä jaksa hänen kanssaan enää yrittää selvitellä mitään. Kuten sanoin, ei hän koe itsessään mitään ongelmaa, vaan se on kuulema aina minussa. Ei myönnä omia mokiaan, aina vaan "Sinäkin olet samanlainen", vaikka kuinka asiallisesti yritän sanoa, niin kamala väittely aina hänellä, noin käy joka kerta... Hän haluaa sopia, sitten vähän ajan päästä sama tilanne... Joten pitäkööt tunkkisa! Ja mitä edes tollaselle voipi puhua, kun todellakin kamala väittely ja kääntää asiat heti päälaelleen. Hermothan tossa menee!! Vaikka olisikin adhd, tms. Ei kaikkea tarvi aina sairautensa piikkiin laittaa. Olenpa pannut tässä tosiaan merkille, että aina kun jotain negatiivistä hänelle sanon, niin heti vetoaa "Ongelmiinsa", ja yrittää vissiin sillain minut "hiljentää", ettei hänen vaan tarvitsisi kuunnella mitään negaa.
Mä lähen tästä kaljalle!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153