RX100 kotelo ja muistikortti kysymyksiä

Tehaekee

Päädyin tilaamaan RX100 kameran, kun osti kaksi niin sai hyvän tarjouksen.

Onko RX100 kameralle myynnissä samantyyppistä koteloa kuin Canonin S-sarjalle http://nordiccam.blogspot.fi/2011_04_01_archive.html

Allaoleva näyttää hyvin kömpelöltä kun on kaksiosainen ja pitää ruuvata kameraan kiinni
http://store.sony.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&partNumber=LCJRXA/B

---------------

Tutun tilaama kamera on vailla muistikorttia. Minkä merkkinen ja nopeuksinen muistikortti kannattaa ostaa Sony RX100 kameralle?

http://www.muistikauppa.fi/32gb-integral-ultima-sdhc-card-class-95mbs-p-1012.html?manufacturers_id=5 Joku suositellu toisessa Canon palstalla. Hinta halpa, mutta merkki tuntematon.

Sitten Sandisk http://www.data-systems.fi/product_info/8543/182221

------------------------------------
http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-rx100/sony-rx100VIDEO.HTM
sivulla sanotaan 28 Mbps recording at 59.94p. Tarkoittaako tämä että minuutin video vie kortilta tilaa 210 Megaa?

4

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi tuollainen ruuvattava olisi hankala? Eihän sitä tarvitse kuvatessa ottaa pois. Tällaiset olivat yleisiä filmikameroille. Musta tuo vaikutti tosi siistiltä. Kameraa voi pitää rinnalla ja sen saa heti kuvausvalimiksi eikä tarvitse laittaa koteloa mihinkään. Pidempään kuvatessa voi sitten ottaa sen pääliosan pois.Toki tuossa ei voi kameraa pitää vyöllä.

      Toki laukkujakin on ihan yleisiä tai jonkin toisen valmistajankin laukku voisi käydä. Canon DCC-1000 luultavasti kävisi:

      RX100: 102 x 59 x 36
      SX200: 103 x 60,5 x 37,6

      Video vie siis 3,5 megatavua sekunnilta eli 210 megatavua minuutilta.

      • Tehaekee

        Itse en tykkää pitää kameraa kaulalla vaan rannehihnassa. Siksi hakusessa on kotelo johon kamera sujahtaa helposti ja voi kantaa kameran omasta hihnasta. Kuten tossa Canonin kotelossa. Magneettilukko on myös todella kätevä, toki nepparikin voi toimia ainakin tossa videossa näytti menevän helposti kiinni eikä tarvinnut etsiä.

        Tietenkin voisi tilata Canon DCC-1000 ja ton Sonyn kotelon ja kokeilla miten toimii ja palauttaa molemmat/toisen, täällä kun liikkeissä noita pahemmin ole.

        Mitenkäs toi muistikortin merkki juttu?


      • Tehaekee kirjoitti:

        Itse en tykkää pitää kameraa kaulalla vaan rannehihnassa. Siksi hakusessa on kotelo johon kamera sujahtaa helposti ja voi kantaa kameran omasta hihnasta. Kuten tossa Canonin kotelossa. Magneettilukko on myös todella kätevä, toki nepparikin voi toimia ainakin tossa videossa näytti menevän helposti kiinni eikä tarvinnut etsiä.

        Tietenkin voisi tilata Canon DCC-1000 ja ton Sonyn kotelon ja kokeilla miten toimii ja palauttaa molemmat/toisen, täällä kun liikkeissä noita pahemmin ole.

        Mitenkäs toi muistikortin merkki juttu?

        Luulisi, että tuollakin voi kantaa kameran rannehihnasta. Etuna on, ettei kuvatessa tarvitse laittaa koteloa taskuun tms. Minua nopeassa tilanteessa ärsyttää tuo laukun taskuun paneminen. Ei oikein viitsi antaa sen pudota maahankaan. Jos omaan kameraani sisi tuollaisen laukun voisin ostaa.


    • rahaahansevaanon

      Itselläni ainakin Integral merkkinen muisti toiminut jo pari vuotta ihan moitteetta.
      Eiköhän noi paljolti samoilta tehtailta tule..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4913
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1555
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1469
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1391
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1119
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1027
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      947
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      729
    Aihe