kamppailulajit ja notkeus

hkfdsssssssssssy

hei! olen 14v tyttö ja haluaisin tulla tosi notkeaksi. Venyttelen joka päivä kotona ja haluaisin lisäksi aloittaa jonkun kamppailulajin. Mikä olisi semmonen että notkeus kehittyisi kaikkein eniten ? Olisko esim taekwondo, harkitsen sitä. :)

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TEuvo kumihousu.

      Hot joogaa suosittelen.

    • KaappiKaKe

      Tuskin se notkeus enää siitä tietystä pisteestä eteenpäin kehittyy harjoittelet kamppailulajia tai et, jos vain se notkeus on tavoitteena. Varmaankin sitten näitten sirkusihmisten (jotka menevät ties miten rullalle) kohdalla on jo genetiikasta kysymys, siihen ei tavallinen ihminen varmaankaan pysty vaikka kuinka venyttelisi.

      Mutta jos haet lajia jossa notkeudesta on hyötyä, voi juuri taekwondo olla hyvä, tosin kehotan miettimään mitä haluat lajilta ja sitä kautta miettimään mitä lajia haluat harrastaa.

      Mutta notkeus paranee juurikin venyttelemällä, kamppailulajeissa harjoittelu on paljon muutakin kuin pelkkiä korkeita kotkuja.

      • The master.

        "kamppailulajeissa harjoittelu on paljon muutakin kuin pelkkiä korkeita kotkuja."

        Olen harrastanut kymmenkunta vuotta kamppailulajeja. Ei kuitenkaan avaudu, mitä on kotkut saati korkeat kotkut.. voisitko avata?


    • gtfo....

      "Olen harrastanut kymmenkunta vuotta kamppailulajeja. Ei kuitenkaan avaudu, mitä on kotkut saati korkeat kotkut.. voisitko avata? "

      Voi luoja, hanki elämä dude. 10 vuotta harrastanu kamppailulajeja, varmaan alotit
      -5 vuotiaana. Silti ihan paska kuiteski. Kotkut tarkottaa sitä että oot ihan kehari.

    • tirvasenkokoheloon

      Se on POTKUT !

    • yrmeä joro

      Ei noissa missään notkeus varsinaisesti kehity. TKDssa sä tarvit kyllä sitä, mutta ei siellä varsinaisesti tuota kehitetä. Siellä venytellään lähinnä lämmiteltäessä pikkasen ja siinä se. Jos sä haluat oikeasti notkeutta, niin jatka notkistelua. Tai alota joku jooga tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10306
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      244
      5993
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5424
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3315
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2434
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2284
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe