Olet usein ilmaissut kriittisyyttäsi psykiatri Ben Furmanin tapaan puhua kolleegoista ja heidän osaamattomuudestaan. Psykiatri Ben Furman mainostaa itseään Australian kiertuellaan (Ben Furman Tour) olevansa Suomen johtava psykoterapeutti ja kirjailija. Onko Suomessa psykiatri- tai psykoterapeuttipiireissä annettu hänelle tällainen nimike vai onko hänet muulla keinoin todettu parhaaksi ja johtavaksi? Hän mainostaa myös pitävänsä psykoterapiavastaanottoa. Oletko moittinut Suomen parhaana terapeuttina maailmalla tunnettua henkilöä kateuksissasi?
Psykiatrille
kysymys
5496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nostaisi kuin kissa itse. Kyllähän herra Furman on tehnyt paljon psykiatristen kysymysten popularisoimiseksi, mutta välillä menee vähän yli osastolla itsekriittisyys. Tuskin psykiatrit antaisivat kenellekään tuollaista titteliä, siinä määrin kateellisia ja kuppikuntaisia kun ovat.
Furmanin ansio on nähdäkseni kyllä lähinnä keskusteluun pakottajana, mutta häneltä on puuttunut toisten työn arvokkuuden huomaaminen ja sitä kautta on astunut monien varpaille. Heittojen myötä tahtoo lapsi mennä pesuveden mukana. KELA:n psykoterapia-asiantuntijana toimiessaan on ilmeisesti tehnyt pahaa jälkeä psykoterapian korvattavuuden suhteen?
Psykoterapeutin tittelistäkin taisi tulla epäselvyyttä taannoin. Tällaisia väriläiskiä tarvitaan, mutta älkää nyt ihan todesta kaikkea ottako jumalan sanana, vaikka siihen helposti aina kriitikon kohdalla mukaan mentäisiinkin.
että Ben Furman sanoo itseään Suomen johtavaksi psykoterapeutiksi. En tiedä, onko hän jossakin asiassa 'Suomen johtava'- voi ollakin. Niin typeräksi en häntä kuitenkaan usko, että puhuisi itsestään SUOMEN JOHTAVANA PSYKOTERAPEUTTINA.
27/05/2004
Ben Furman Tour
Ben Furman Tour
Ben Furman leading Finnish psychotherapist and author, workshop and book launch tour Wednesday 11th August 2004.
St Luke's Innovative Resources
137 McCrae Street
Bendigo 3550
Phone: 03 5442 0500
Ben Furmanin kunnianhimo on rajaton. Realiteettitajusta taas jokainen voi vetää omia johtopäätöksiä. Todennäköisesti hän uskoo olevansa Suomen numero 1.
Pakko näköjään uskoa.