Ruotsiin hakemisesta kysymys

........ens kevät...

terve ajattelin hakea ruotsiin yliopistoon keväällä erityisesti lund, göteborg tai tukholma, mutta haluaisin kysyä sitä, että pitääkö paperit jotka lähetetään sinne niin kääntää ruotsin kielelle vai voiko ne lähettää suomen kielellä.....ja kokemuksia ruotsissa opiskelemisesta olisi kiva saada :)

3

282

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhhhh123344

      pienenä vinkkinä että kato myös asuntotilanne (ja hintataso) kaupungeissa ja sitten valitset mihin meet jos sulla ei oo ihan ehdotonta ykköstä! Täällä tukholmassa saat odottaa monta vuotta et saat kämpän, paitsi jos sulla on paljon rahaa.

      Ja noi kaikki lukee kyllä ihan selvästi antagning.se :) joten lue sieltä

    • 21

      Ei papereita tarvi kääntää jos ovat suomeksi. Henkkari pitää lähettää ja tosiaan kaikki paperit pitää olla "vidimerad" eli jonkun, vaikka äitis pyydät laitaa siihen allekirjotuksen ja puhelinnumeron.

      Mutta, kuten jo sanottu, Tukholmassa on aivan hiton vaikeaa saada mitään kämppää jos ei ole miljonääri. Opiskelen ite Uppsalassa eikä täälläkään asuntotilanne mitenkään kovin hyvä, itselläni onneksi on katto pään päällä.

    • Gbg

      Myös Göteborgin asuntotilanne on aika toivoton, joten suosittelen jo nyt rekisteröitymään sgsstudentbostader.se -sivustolle. Vuoden jonotusajalla solukämpän saaminen nimittäin helpottuu huomattavasti.

      Suosittelen kyllä Ruotsissa opiskelua ja kaikki sun miettimät kaupungit on tosi viihtyisiä asuntokriisiä lukuunottamatta :) Onnea hakuihin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      80
      1239
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1036
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      980
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      878
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      754
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      681
    8. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      662
    9. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      660
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      628
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      545
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      517
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      42
      474
    20. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    Aihe