Rohkeudesta

"Usein ajatellaan, että rohkeus on sitä, ettei pelkää. Näin ei kuitenkaan ole, vaan rohkeus on sitä, että toimii vaikka pelottaa. Voi sanoa jopa, että rohkeus on ominaisuus jota tarvitaan juuri siksi, että on pelkoa. Rohkeus on pelon seuralainen tai sen vastavoima. Ehkä voisi sanoa, että rohkeus on pelosta vedetty postitiivinen johtopäätös. Negatiivinen johtopäätös olisi lamaantuminen ja toimimattomuus."

Näillä Tommy Hellstenin kirjan "Saat sen mistä luovut" sanoilla (s. 94) haluaisin toivottaa kaikille rohkeaa tulevaa viikkoa.
14222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Samalla viivalla olevia ovat ehkä itsevarmuus ja pelokkuus.
Ovat vaan eri päädyissä viivaa
Joku jossain sanoi, että ääripäässään olevat ominaisuudet ovat niitä vaikeita piirteitä ja vahingollisia henkilölle itselleenkin. Pikkuriikkisen keskemmälle hilaamalla ja hallitsemalla ominaisuuksiaan, ne voivat palvella hyvässä ja kaikkien parhaaksi.
Rohkeutta on toimia, vaikka pelottaa, olen samaa mieltä. Yksi hienoimpia ja jaloimpia luonteenpiirteitä.
Rohkeus vaatii 'sydäntä'.

Äänestä

on ihminen, joka rakastaa siitäkin huolimatta, vaikka se määrättäisiin kiellettyjen listalle rangaistavaksi teoksi.

Äänestä

Usein rohkea joutuu kokemaan "yhteiskunnallisen" yksinäisyyden, koska tavallaan poikkeaa massasta... Mutta saattaa tavoittaa sen todellisen rakkauden, jossa saa ja uskaltaa olla heikko.

Äänestä
  • Vaikea mutta mielenkiintoinen keskustelu.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Vaikea mutta mielenkiintoinen keskustelu.

    Rohkea on kärsinyt sellaisten ihmisten tähden, jotka eivät ole ansainneet hänen rakkauttaan.

    Äänestä

Hmm.. hieno ajatelma ! Aiotko toteuttaa jotakin.. jo ensiviikolla, vaikka soittaa jollekin?

Äänestä
  • Itse olen ollut rohkea, vaikka olen vapissut pelosta. Olen ainakin elänyt! Ja oppinut.Ja saanut turpaani. Tuntenut voimakkaasti. Nyt enempi suvantovaihetta... hetken.

    Sikäli vain jännää, että löydän itseni kirjan sivuilta. Ei siis niin päin, että olisin itse lukenut ensin kirjan ja ottanut opikseni, vaan niin päin, että ei hemmetti, sehän olen minä. Hyvä minä :).

    Äänestä

  • Rohkea kulkee elämäntietään sydäntään kuunnellen silläkin uhalla, että se tuottaa kärsimystä.

    Äänestä

Tästä tulee mieleen nämä vähän väliä toistuvat keskustelut täällä, nämä "Tee sinä aloite, minä en uskalla." Pelätään sitä lopputulosta ja torjuntaa niin paljon, ettei uskalleta edes ottaa riskiä. Jokainen haluaisi hallita elämää, mutta sehän on sula mahdottomuus -ei elämää voi hallita, sitä voi vain elää. Ja jos ei uskalla elää, niin mitä elämää se sitten loppujen lopuksi on? Elämää palstoilla, haaveissa, mielikuvituksessa...

Äänestä
  • Jos on saanut törkeät pakit edellisiltä, niin kai sitä nyt vähemmästäkin on kokemusta viisaampi. Sitä paitsi, turha jankuttaa, että tee sinä se aloite, jos ei ite tee yhtään mitään asian eteen tai edes osoita kunnolla kiinnostusta. Jos ei sa akunnolla vastakaikua, niin ei kai se mikään ihme ole, että toinen ei uskalla lähestyä.

    Äänestä

En ole saanut vaikka olen luopunutkin. [ paljostakin]
Pelkohan usein johtuu ,omasta riittämättömyyden ja huonommuuden tunteesta.
Josta taas on lyhyt askel seuraavaan "paniikkiin,eli itsetunto ja itseluottamukseen.
Minulle on rohkeus sitä ,että ymmärtää tilanteen mahdottomuuden ja selvittää itsensä kanssa tosiasiat ,eikä kiertele ja kaartele niitä loputtomiin.
Jos sairastut vaikka alkoholismiin ,ensimmäisenä sun pitää myöntää olevasi alkoholisti. Rohkeus on varmaan myös oikeudenmukaisuutta ja epäitsekästä.
Mä en toista tuputa olemaan rohkea vaan uskaltamaan olemaan oma itsensä.
Ihmisen voimavaratkin hupenee ijän myötä ,mieli voi olla rohkea ,mutta teot ei sitten olekkaan .

Äänestä
  • Minusta nuo omana itsenä oleminen ja rohkeus kulkevat käsi kädessä. Nyky-yhteiskunnassa varsinkin vaatii rohkeutta olla oma itsensä ja tehdä niin kuin itsestä hyvältä tuntuu, eikä mennä massan mukana kiireisenä, materialismin perässä.

    Äänestä

Rohkeus on minunkin mielestäni ennen muuta itsenä olemista. Ihmisen elämä helposti kuluu siihen, että elää toisten tai toisen kautta tai vastaavasti antaa jounkun toisen elää vain itsensä kautta.

Inhimmillisesti on monesti helpompi elää miellyttäen, odotuksiin vastaten.... Rohkea tunnistaa ja tunnustaa rajansa. On lupa sano sanoa jopa niille kaikkein lähimmille, että tästä minä alan ja tähän minä päätyn, tässä on alue, johon muilla ei ole pääsyä. Rohkeus on myös rakkautta koska vain rohkea uskaltaa rakastaa ilman kahleita. Miellyttäjä voi kuvitella jopa uhrautuvansa, mutta todellisuus pilaa useamman elämän (omansa sen jota ei pakota katsomaan peiliin).

Äänestä
  • jalat (sanat) suusta. Onneksi luin ennenkun kirjotin, on kuin omaani olisin lukenut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


¨¨Braveheart¨¨ kirjoitti:

"Usein ajatellaan, että rohkeus on sitä, ettei pelkää. Näin ei kuitenkaan ole, vaan rohkeus on sitä, että toimii vaikka pelottaa. Voi sanoa jopa, että rohkeus on ominaisuus jota tarvitaan juuri siksi, että on pelkoa. Rohkeus on pelon seuralainen tai sen vastavoima. Ehkä voisi sanoa, että rohkeus on pelosta vedetty postitiivinen johtopäätös. Negatiivinen johtopäätös olisi lamaantuminen ja toimimattomuus."

Näillä Tommy Hellstenin kirjan "Saat sen mistä luovut" sanoilla (s. 94) haluaisin toivottaa kaikille rohkeaa tulevaa viikkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu