Italia vai Kanada?

ItaliaKanada

Haaveilen vaihto-oppilasvuodesta, mutta kysymysmerkki on vielä se, minkä maan valitsisin. Kärkipaikasta taistelevat Kanada ja Italia.

Italia kiinnostaisi kulttuurillisesti, olen käynyt maassa pari kertaa ja ilmasto, ruoka ja sun muut ovat aivan ihania. Kieli kuitenkin arveluttaa. En osaa italiaa yhtään, eikä kieli edes ole maalmalla kovin hyödyllinen moneen muuhun verrattuna. Vaihtoon lähtööni on tosin vielä jonkin aikaa, joten ehtisin opiskella etukäteen vähän alkeita. Silti mietityttää, onko järkeä valita maa, jossa puhutaan ihan vierasta kieltä, jonka osaamisesta ei ole edes välttämättä juurikaan hyötyä? Olen opiskellut koulussa englannin ja ruotsin lisäksi ranskaa B2-kielenä.

Toinen vaihtoehtoni olisi siis Kanada, joka olisi kielen kannalta se täydellinen vaihtoehto. Voisin kehittää sekä englannin että ranskan taitojani (aloitin ranskan kahdeksannella luokalla). Kyllä Kanada kiinnostaa maanakin, muttei yhtä paljon kuin Italia.

Onko kenelläkään kokemuksia näistä valtioista? Minkä perusteella päätös kannattaa tehdä, kuinka paljon kielivalinnalla on merkitystä? Valitsen kummin tahansa, kolmosvaihtoehdoksi laitan todennäköisesti Uuden-Seelannin. Espanjat tai vastaavat eivät innosta, vaikka espanjan kielelle olisi varmasti enemmän käyttöä kuin italialle. Myös Ranskan olen sirtänyt vähän taka-alalle. Olen kuullut parilta ihmiseltä, että siellä on vaikea tutustua varsinkin tyttöihin (usein ylimielisiä/kateellisia) ja koulupäivät ovat pitkiä. Ääh. Mitä mieltä olette?

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hihi, oon "periaatteessa" samassa tilanteessa ku sä mut oon vaa menos kielimatkalle.. :D meen tosiaan espanjaan enkä osaa hädin tuskin ees sanoo moi (okei ehkä nyt kumminki mut silti)

      Mut mun mielest Italia on se parempi vaihoehto(:

    • twwwwwwwu

      Moi, itse asun Kanadassa. Täällä on erittäin mukavaa ja turvallista. Ihmiset ovat fiksuja ja todella ystävällisiä. Koulut on jaettu englanninkielisiin ja ranskankielisiin. Monet ranskankielisellä alueella asuvat ihmiset puhuvat omien kokemusteni mukaan yllättävän huonosti englantia ja ovat toisinaan sisäänpäinlämpeäviä. Suosittelen englanninkielistä aluetta; esimerkiksi englannin- ja ranskankielisen alueen rajalla. Olen asunut myös Yhdysvalloissa ja Iso-Britanniassa ja kielen kannalta Kanadassa puhuttu englanti on mielestäni helpointa ja selkeintä. Suosittelen!

      Ps. Itse olin aikoinaan yliopistovaihdossa maassa, jonka kieltä puhutaan vain siellä ja jota osasin erittäin vähän. Lisäksi siellä puhutaan huonosti englantia. Onhan se palkitsevaa kun selviää esimerkiksi parturissa käynnistä tai muun asian hoidosta vähäisellä maan kielen osaamisen, englannin ja viittomisen sekoituksella, mutta kokonaisuutena suosittelen mieluummin maata joka vie jo olemassa olevaa kielitaitoasi huomattavasti eteenpäin. Siksi Kanada, eikä Italia.

    • ItaliaKanada

      Kiitos vastauksista! Kanadan puolelle olen nyt kallistumassa. Stressaan asioista helposti, joten Italiaan lähtö ummikkona voisi olla turhan kova pala. Onhan Kanadassakin paljon hyvää kulttuurissa sun muussa, Italiassa voi sitten matkustella noin muuten halutessaan. En edes tiedä, onko ruusuinen ennakkokäsitykseni maasta kovin realistinen. Joten Kanadaan siis :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      105
      4690
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      395
      1418
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      187
      1081
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      912
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      897
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe