Italia vai Kanada?

ItaliaKanada

Haaveilen vaihto-oppilasvuodesta, mutta kysymysmerkki on vielä se, minkä maan valitsisin. Kärkipaikasta taistelevat Kanada ja Italia.

Italia kiinnostaisi kulttuurillisesti, olen käynyt maassa pari kertaa ja ilmasto, ruoka ja sun muut ovat aivan ihania. Kieli kuitenkin arveluttaa. En osaa italiaa yhtään, eikä kieli edes ole maalmalla kovin hyödyllinen moneen muuhun verrattuna. Vaihtoon lähtööni on tosin vielä jonkin aikaa, joten ehtisin opiskella etukäteen vähän alkeita. Silti mietityttää, onko järkeä valita maa, jossa puhutaan ihan vierasta kieltä, jonka osaamisesta ei ole edes välttämättä juurikaan hyötyä? Olen opiskellut koulussa englannin ja ruotsin lisäksi ranskaa B2-kielenä.

Toinen vaihtoehtoni olisi siis Kanada, joka olisi kielen kannalta se täydellinen vaihtoehto. Voisin kehittää sekä englannin että ranskan taitojani (aloitin ranskan kahdeksannella luokalla). Kyllä Kanada kiinnostaa maanakin, muttei yhtä paljon kuin Italia.

Onko kenelläkään kokemuksia näistä valtioista? Minkä perusteella päätös kannattaa tehdä, kuinka paljon kielivalinnalla on merkitystä? Valitsen kummin tahansa, kolmosvaihtoehdoksi laitan todennäköisesti Uuden-Seelannin. Espanjat tai vastaavat eivät innosta, vaikka espanjan kielelle olisi varmasti enemmän käyttöä kuin italialle. Myös Ranskan olen sirtänyt vähän taka-alalle. Olen kuullut parilta ihmiseltä, että siellä on vaikea tutustua varsinkin tyttöihin (usein ylimielisiä/kateellisia) ja koulupäivät ovat pitkiä. Ääh. Mitä mieltä olette?

3

236

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hihi, oon "periaatteessa" samassa tilanteessa ku sä mut oon vaa menos kielimatkalle.. :D meen tosiaan espanjaan enkä osaa hädin tuskin ees sanoo moi (okei ehkä nyt kumminki mut silti)

      Mut mun mielest Italia on se parempi vaihoehto(:

    • twwwwwwwu

      Moi, itse asun Kanadassa. Täällä on erittäin mukavaa ja turvallista. Ihmiset ovat fiksuja ja todella ystävällisiä. Koulut on jaettu englanninkielisiin ja ranskankielisiin. Monet ranskankielisellä alueella asuvat ihmiset puhuvat omien kokemusteni mukaan yllättävän huonosti englantia ja ovat toisinaan sisäänpäinlämpeäviä. Suosittelen englanninkielistä aluetta; esimerkiksi englannin- ja ranskankielisen alueen rajalla. Olen asunut myös Yhdysvalloissa ja Iso-Britanniassa ja kielen kannalta Kanadassa puhuttu englanti on mielestäni helpointa ja selkeintä. Suosittelen!

      Ps. Itse olin aikoinaan yliopistovaihdossa maassa, jonka kieltä puhutaan vain siellä ja jota osasin erittäin vähän. Lisäksi siellä puhutaan huonosti englantia. Onhan se palkitsevaa kun selviää esimerkiksi parturissa käynnistä tai muun asian hoidosta vähäisellä maan kielen osaamisen, englannin ja viittomisen sekoituksella, mutta kokonaisuutena suosittelen mieluummin maata joka vie jo olemassa olevaa kielitaitoasi huomattavasti eteenpäin. Siksi Kanada, eikä Italia.

    • ItaliaKanada

      Kiitos vastauksista! Kanadan puolelle olen nyt kallistumassa. Stressaan asioista helposti, joten Italiaan lähtö ummikkona voisi olla turhan kova pala. Onhan Kanadassakin paljon hyvää kulttuurissa sun muussa, Italiassa voi sitten matkustella noin muuten halutessaan. En edes tiedä, onko ruusuinen ennakkokäsitykseni maasta kovin realistinen. Joten Kanadaan siis :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      781
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      725
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      714
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      648
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      144
      646
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe