Salaan Mieheltäni "Raskauden" koska en kestä hänen pettymystä:(

JOHANNAAAAAAAA

Heippa Kerron pikaisesti oman tarinani
Olemme yrittäneet lasta jo vuoden ajan..(itselläni jo yksi aikaisemasta suhteesta)
Olen ollut 3kertaa raskaana ja kaikista mieheni on tiennyt ja aina on ollut innoissaan niistä!
Sitten se pahin pelko.. kaksi normaalia kesken menoa ja viimeisin oli kun mentiin varhais ultraan rv 5-6 siellä näkyi "pikkune" kaikki siis tais olla hyvin silloin.. kunnes toukokuussa (rv12) näkemämme pikkunen oli kuollut kohdussa :/ raskausviikolla 9-10..
Nyt tänään tein testin sain Haamuplussan... en uskalla kertoa miehelleni tilanteesta koska minua pelottaa se ENTÄ JOS se menee kesken ja tulee taas pettymys :( En kestä katsetta miehen silmissä joka toivoo sitä lasta niin kovin.. kuin itsekkin..
Onko salaaminen oikein? entä jos raskaus onnistuukin? miten kerron miehelleni? ehkä se ymmärtää minua että oli pakko! ainakin ekaan ultraan asti! :(

2

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnea raskauteen

      Hmm, mietin tässä vain, että miten itse yksin sitten kestäisit kovan tuskan jos niin huono onni jälleen sattuisi kohdalle? Luuletko, ettei hän huomaisi surua sinussa? Hän voisi tulkita sen väärinkin?
      En usko, että on hyvä idea salata asiaa, vaikka se pahimmaan kohdalle sattuessa kipeä onkin. Eiköhän miehesikin ilon ohella ole varuillaan, kokemienne keskenmenojen jlk.
      Oma mieheni ainakin myös tietää koska mulla on menkat, ja kun nyt toivotaan raskautumista yhden suuren menetyksen jälkeen, tiedän että hän kyllä haluaisi tietää, ja jopa vihjailee asiasta, kun valitan väsymystä tms.
      En vielä tiedä olenko raskaana, puolet minusta toivoo että joo, puolet pelkää, että joo. Meillä on suuren suuri menetys takana, ja hyvä että kehoni on siitä vielä toipunut, ja pelko jäytää mieltä. Kun edellistä menetystä itken, tulee mieheni myös surulliseksi minut nähdessään. Tavallaan en sitä tietenkään haluaisi, mutta toisaalta mietin, että ehkä siinä on hänelläkin tilaisuus purkaa tunteitaan, joita muuten niin vähän ilmaisee.

      Paljon onnea teidän uuteen raskauteen!

      • Ketjun kirjoitaja!

        Kiitos vastauksesta! tein uuden testin ja se näytti negatiivistä en tiedä tosin miksi aikaisempi näytti haamua.. vai oliko sitten joku virheellinen.. Ehkä täytyy kertoa mieheleni.. ja katsoa mitä hän sanoo! Ja onne myös teille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. 36
      597
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe