Onko tätä linuxiin?

Järviäkki

8

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      Virtuaalikone?

    • Linuxeihin saa sekä "täysiä" virtuaalikoneita, jotka emuloivat siis myös raudan sekä vaihtoehtoisesti myös kontainerivirtualisointeja, jotka käyttävät isännän kanssa yhteistä ydintä, mutta ovat muutoin erossa hostista omina koneinaan, joita voi olla kymmeniä, niin paljon kuin hostissa on resursseja.

      Kontainereiden sovellutuksina on esimerkiksi webbihotellit, joissa jokaiselle asiakkaalle voidaan antaa vuokralle oma "kone", jolla tehdä periaatteessa mitä huvittaa ilman pelkoa eristämisen vuotamisesta mutta samalla pitäen palvelinlaitteiston suorituskykyvaatimukset kohtuullisina. Täydellisiä virtuaalikoneita ei kovin montaa pyöritellä tehokkaassakaan koneessa.

      • Järviäkki

        Tämä on jotain muuta kuin virtuaalikone.

        Käyttöjärjestelmä käyttöjärjestelmän sisällä. Ehkä yksi versio sellaisesta on tai voidaan kuvata olevan virtuaalikoneen ja ohjelmiston plug in lisukkeiden välimuoto.

        Mahdollisimman suuri riippumattomuus alustasta on yksi mahdollinen tavoite. Se voi vaatia jotain erikoisuuksia ja automatisointeja joita en ainakaan nyt osaa kuvitella.

        Yksi syy sellaiseen alakäyttöjärjestelmään on se, että joitain tai ehkä useimpia jonkun ihan uuden käyttöjärjestelmän ominaisuuksia voidaan toteuttaa paljon kevyemmin ja helpommin, ilman alusta asti aloittamista. Tosin se vie jonkun verran tehoa ja muistia, mutta jos ohjelmat ovat sopivia, sitä ei huomaa.


    • Very interesting
      • ps

        noth'ing


      • Järviäkki

        mitä ihmettä?

        kysymyksiin ei vastattu missään mielessä.

        mitä paradoksaalista?


      • No, ehkä ei.
        Järviäkki kirjoitti:

        mitä ihmettä?

        kysymyksiin ei vastattu missään mielessä.

        mitä paradoksaalista?

        Oot oikeessa, oli vaan mielenkiintoista huomata, että Virtualboxin käyttäjien keskustelussa on noin 60 000 viestiä Windows-hostiin liittyen ja noin 50 000 Linux-hostiin sekä vain alle 20 000 Mac OS X hostiin. Yhteensä kuitenkin toista sataa tuhatta, eli ei ihan pieni otos ja osuudet menee suurinpiirtein näin:

        Windows = 45,5%
        Linux = 40%
        Mac OS X = 14,5%

        Siis karkeesti, muitakin muutama prosentti.

        Ja kuitenkin Täällä hyökätään akressivisesti Linuxia vastaan, ja haukutaan kuolevaksi Käyttikseksi.

        Toisaalta tietysti väitetään että Libuxin osuus olisi vain 1,5% Mac OS X noin 8% ja Windows yli 70% Se minusta on vähän ristiriitaista.

        Mutta ymmärrän toki, että Linux on Ammattilaisten käyttöjärjestelmä vielä ja Windows on alusta asti yrittänyt kattaa kaikki markkinat.

        Mutta minusta Linux on ylivoimainen filosofiansa kannalta ja Windows ei kyllä voi pärjätä mitenkään näillä eväillä mitä tähän mennessä on nähty.

        Linuxin ylivoimaisuutta ei tarvitse edes mitenkään selitellä kun sen vähänkään siihen perehtyneet muutenkin ymmärtää ja työpöytäkäytössä on viimevuosina kehitys ollut loistavaa tasoa.
        Pelit nyt on pelejä Windowssille mutta ei läheskään kaikki ihmiset pelejä kaipaa ainakaan siinä mitassa etteikö linuxissa toimivatkin riittäisi. Videoeditointi sujuu linuxilla aivan loistavasti, Stellarium on loistava sovellus tähtitieteestä kiinnostuneille, mainitakseni nyt vain pari helmeä joita itse käytän. Ohjelmien tekeminen on kanssa loistavan monipuolista ja helppoa linux-ympäristössä, olen kyllä testannut MS Visual studiota, mutta se vanhenee aina käsiin ja pitäisi sijottaa taas satasia päivityksiin, eikä se edes ole mikään kätevä moneenkaan sellaiseen tarpeeseen kuten minulla. Siis harrastuspohjalta kaikkea mitä nyt milloinkin mieleen sattuu tulemaan.

        No kysymyksiin ei ehkä vastattu mutta miksi et tutustuisi tohon Virtual Boxiin. en kyllä ihan saattanut ymmärtää mitä haet, mutta eikö tosta sit olisi mitään apuja, vai pitäisikö olla ihan valmis ratkaisu, vaikutti vaan niin yksilöidyiltä noi vaatimukset, että noinkohan ihan valmista löytyy :-)


    • Tuota kutsutaan Javaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3570
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3171
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2897
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2778
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2698
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2560
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2210
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2065
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      1965
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1749
    Aihe