Alakäyttöjärjestelmä?

Järviäkki

On virtuaalikoneessa toimivat käyttöjärjestelmät ja käyttöjärjestelmien emuloinnit, mutta voiko sanoa olevan systeemiä joka on tarkoitettu alakäyttöjärjestelmäksi jota käytetään Linuxissa, Windowsissa ja/tai macissa? Etuna olisi ainakin alustariippumattomuus eli sille tarkoitettu ohjelma toimii millä tahansa koneella ja käyttiksellä jos teho ja muisti riittää.

Sen sovellus olisi 1 tai useampi ikkuna muiden joukossa ja sovelluksia voi laittaa ryhmiin joiden sisällä olevat ohjelma-instanssit tai eri sovellukset voi vuorovaikuttaa keskenään, eli alakäyttöjärjestelmästä voi olla useita eri instansseja yhtä aikaa.

Eli esim. näin:

alakäyttöjärjestelmän instanssi 1:
nettiselain x ikkuna 1
nettiselain x ikkuna 2
nettiselain x ikkuna 3
tekstieditori y
oma ohjelma z

alakäyttöjärjestelmän instanssi 2:
nettiselain x ikkuna 1
nettiselain x ikkuna 2
oma ohjelma b
oma ohjelma c
oma ohjelma z

Ja joka alakäyttöjärjestelmän instanssia kohti on ohjausikkuna josta säädetään järjestelmää.

Sitten jos laittaa alakäyttis yhden horrostilaan, sen dumppitiedoston (tai miten sitä kutsutaankaan?) voi laittaa muistitikulle ja siirtää toisella tietokoneella käytettäväksi. Horrostilan kuvaava tiedosto voi olla pieni jos käynnissä olleista ohjelmistoista ja yhteisistä datatiedostoista annetaan vain tunnistekoodit.

Haluttaessa systeemi tekee varmuuskopioita tilastaan esim. 10 sekunnin tai minuutin välein. Vain muutokset perustilaan tallennetaan.

Samaa ohjelmaa voi käyttää verkon välityksellä monta käyttäjää eri koneilta kun ohjelman tila pidetään täsmälleen samana eri koneilla, välittämällä käyttäjien inputit. Jos joku toiminto vaatii paljon laskentatehoa mutta antaa lyhyen tuloksen, se tehdään nopeimmalla koneella ja jaetaan verkon kautta, tai ehkä jopa työ jaetaan koneiden kesken jotta vastaus saadaan nopeammin. Jos joku ohjelma vaatii dataa ulkopuoliselta nettisivulta, nopeimman yhteyden omaava ottaa sen ja jakaa muille.

Onko tällaista tai pitäisikö olla?

2

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No huhuh

      Jotenkin vaikuttas että suurin osa vaatimuksistasi onnistuisi tolla Oraclen VirtualBoxilla mutta toisaalta osa vaikuttaa sen verran erikoisilta että varmaan joutusit vääntää ite jotain ohjausscriptiä tohon hommaan mutta ei liene ongelma jos olet jo noin pitkälle homman mietinyt. Kannattaa ainakin tutustua tohon VirtualBoxiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7785
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5871
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5370
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5263
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4602
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2303
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1166
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1155
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1006
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      954
    Aihe