Mitä v***** te aikuiset täällä teette??

Ettekö te tomeglet ja muut älyä että tämä on "nuoret" sivu. Ihan sanoinkuvaamattoman ärsyttävää kun aina joku valittaa kirjoitus-asusta tai nuoruudesta. Mitä väliä!! En ole mikään pentu enää mutta silti ärsyttää kun kuittailette minua nuoremmille! Jättäkää tämä rauhaan ja painakaa ikäryhmät>>60 plus siinä olisi teille aikakoneella saapuneille ja kivikautisille neaderthaleille, dinosauruksille, fossiileille ja yksinkertaisille eläville kiviröykkiöille oikeeta asiaa. Ei joku pikkupentu hiekkalaatikolta tule teille huutelemaan. Jos se on niin hirveää katsoa nykynuorien turmeltumassa niin pääseehän sillä aika koneella taaksekin! Ja joku mustavalkoinen elokuva voi muistuttaa teitä hyvistä ajoista joten eikun telkkari päälle!! JÄTTÄKÄÄ TÄÄ PALSTA RAUHAAN KIITOS!
984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vanhemmat voivat opastaa nuoria nuoret palstalla, nuoret eivät ole yleensä riittävän kokeneita/henkisesti kehittyneitä vastaamaan toisen nuoren kysymykseen.

Äänestä
  • Ja sekö auttaa että "painukaa leikkii barbeilla"???

    Äänestä

nykynuoret imee

Äänestä

Yhdyn tähän kirjottajaan. Lähtekää mummot ja pappat luoliinne ja antakaa nuorten auttaa nuoria. Vanhuksien neuvoja ei kaivata täällä. Ja mmuutenkin teijän 70-luku oli vähän erilainen kun nykyaika joten ette voi auttaa.

Äänestä
  • Arvaa mitä? Minä todellakin olen sitä mieltä että hyvä että aikuisia on täällä vastailemassa ja kertomassa mielipiteitänsä, mutta minkä ikäinen itse olen? En ole edes täysi-ikäinen joten turha sanoa mitään helvetin 70-luvusta. Olen 96 syntynyt joten olen vasta lukion ensimmäisellä.

    Äänestä

1. "nuorten sivu" ei välttämättä tarkoita, että se on tiukasti rajattu juuri jollekkin ikäluokalle. Se voi tarkoittaa sitä että tällä sivustolla voivat keskustella nuoret, tai tällä sivustolla voidaan keskustella nuoriSTA.

2. 20-vuotias ei ole aikuinen. Se on aikuisuuden ja teiniyyden kynnys. Englannin kielessä 19 on nine teen. Teen on suomeksi teini. Eli 19-vuotias voidaan tulkita vielä teini-ikäiseksi. Sen sijaan 8-11-vuotiaat ovat lapsia, joita tällä sivustolla liikkuu enemmän kuin tarpeeksi. Eli nuoremmalla sukupolvella tällä palstalla ei pitäisi olla mitään sanomista siitä että saako täällä liikkua "aikuiset". Ja sitä paitsi onhan palstan ns. valvojakin aikuinen. Aioitteko kieltää heitäkin liikkumasta täältä?
Ja itse ainakin haluan kuulla mielipiteen varttuneemmalta ja kokeneemmalta henkilöltä mitä vajaa älyiseltä penikalta joka luulee maailman pyörivän hänen ympärillään.

3."painakaa ikäryhmät>>60 " Eli siis sinun mielestäsi 20-vuotias on verrattavissa 60-vuotiaaseen? Jännä olettamus sinulla.

4. 20 ikäiset, älkää missään nimessä lähtekö palstalta, kiitos.

Äänestä

Niinno milläs helvatin perusteella 20-vuotias ei ole nuori? Mielestäni olen vielä hyvinkin nuori enkä aikuiseksi laskisi itseäni millään, vaikka täysikäisyys onkin saavutettu pari vuotta sitten. Menkää te alle 16-vuotiaat lasten alueelle, koska te kuulutte sinne. Tämä alue on tarkoitettu nuorille! Painukaa vittuun täältä, että nuoret saa keskustella rauhassa!

Harhaluulosi johtuu vain ja ainoastaan siitä, että itse pidät 14 vuoden ikääsi korkeana ja olet olevinasi kovinkin kehittynyt. Näin ollen oletat, että parikymppisenä olet aikuiseen verrattavissa. Vitun marjat sanon minä.

Mutta tosiaan menkää kakarat sinne lasten alueelle, jos tää meidän nuorten keskustelu teitä niin paljon häiritsee.

Äänestä

Moon hirveesä känäs, ja siitä huolimatta voin todeta, että kirjoituksesi on järkyttävää paskaa.

Tästä on keskusteltu tuhannet kerrat aikaisemmin ja edelleen KUKAAN ei ole onnistunut perustelemaan sitä, että miksi 20-vuotiasta ei luokiteltaisi NUOREKSI.

Äänestä
  • Näin on

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nykynuoretrules kirjoitti:

Ettekö te tomeglet ja muut älyä että tämä on "nuoret" sivu. Ihan sanoinkuvaamattoman ärsyttävää kun aina joku valittaa kirjoitus-asusta tai nuoruudesta. Mitä väliä!! En ole mikään pentu enää mutta silti ärsyttää kun kuittailette minua nuoremmille! Jättäkää tämä rauhaan ja painakaa ikäryhmät>>60 plus siinä olisi teille aikakoneella saapuneille ja kivikautisille neaderthaleille, dinosauruksille, fossiileille ja yksinkertaisille eläville kiviröykkiöille oikeeta asiaa. Ei joku pikkupentu hiekkalaatikolta tule teille huutelemaan. Jos se on niin hirveää katsoa nykynuorien turmeltumassa niin pääseehän sillä aika koneella taaksekin! Ja joku mustavalkoinen elokuva voi muistuttaa teitä hyvistä ajoista joten eikun telkkari päälle!! JÄTTÄKÄÄ TÄÄ PALSTA RAUHAAN KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu