Bichon frise käyttäytyy mielenkiintoisesti..

helppiä!

Elikkä 2vuotias bichon frise uros kyseessä. Ollut meillä pennusta lähtien ja aina jokapaikassa mukana ja päivittäin pyritään vetämään vähintään yksi 5km lenkki ja heitellä palloa yms, jotta kaverilta saisi patterin loppumaan.
Taannoin naapurin rouvalta alkoi rapisemaan valituksia ulinasta ja haukunnasta kun koira on yksin kotona (työpäivät) jonka saimme itse rysänpäältä kiinni haukunnasta kun äänitimme kokopäivän tapahtumat, haukunta alkoi n.1h lähdön jälkeen ja voisi jatkua 3-5h eteenpäin, itkulla ja ulvonnalla höystettynä. Tämän saimme pois haukkupannalta, joka nykyään ei ole enään edes päällä saatika aina edes koiran kaulassa kun lähdemme, se riittää että se on lattialla tjsp ja nyt näyttäisi kaikki olevan "hyvin". Mutta nyt koira on meidän kotona ollessaan ruvennut iltaisin itkemään ja roikkumaan perässä, välillä komentaen erittäin kimeällä haukunnalla ja lisäksi nällyttää reittä/tyynyä tj. samallatavalla kuin esim. emän nisää? Koira on siis erittäin huomionkipeä kaikesta aktiviteetista huolimatta...onko kyseessä eräänlainen eroahdistus vai mitä tässä kannattaisi tehdä?

2

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bichon pojat

      Meillä kaksi Bichon poikaa ja tuollaista ongelmaa ei ole meillä ollut, muuta kaikkea muuta kyllä keksivät nuorempina, meillä auttoi kun jätin radion soimaan vielä sellaiselle kanavalle jossa tuli paljon puhetta. Ehkä teidän koira potee yksinäisyyttä päivisin? Meilläkin toinen on paljon laiskempi kuin toinen, vanhempi hyvinkin aktiivinen, saattaa pitkien lenkkienkin jälkeen kaivata huomioo, ja leikkiä..

    • helppiä!

      Hmm tuosta kirjoituksesta kyllä sai yhden, mutta "valitettavan" hyvän vinkin mitä muutkin tuttavat ovat sanoneet jotka bichoneITA omistavat: -hommatkaa kaveri. Tosin tämä on hieman mielessäkin ollut kun pitäisi pennut teettää niin ottaisimme yhden niistä. Telkkari on jokapäivä päällä kun koira täällä yksin on ja luut ja lelut levitettynä pitkin huushollia jotta tekemistä olisi, valitettavasti ei koskekkaan niihin ennen kuin isäntäpari on saapunut kotiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      149
      2562
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      196
      1856
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1647
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1311
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      998
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      998
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      989
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      189
      899
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      891
    Aihe