Mikähän mahtaa aiheuttaa epäsäännöllistä räminää ja kolinaa.Kolina Kuulostaisi tulevan jostain oikeasta takakulmasta. Välillä kuuluu usein, joskus taas vähän harvemmin.Oisko koiran luut? Räminä tulee jostain auton alta.Välillä tulee tyhjäkäynnillä ja välillä kovilla kierroksilla. Oisko pakoputki?
Ajettu 170 tkm, vm 99.
Ajettu 170 tkm, vm 99.
Vastaukset 3
Vanhimmat
josta pääsee vain vaihtamalla länsiautoon.
mikä on vialla kun tuollasten kolinoiden syynä voi olla joku ihan naurettava vika.
Esim. takapenkin selkänojan kiinnitykset, pakoputken kiinnitykset, bensatankin kiinnitys...jne. Tutki hieman tarkemmin. Ei luulisi ihan noin vaikeaa olevan.
...suosittelen kokeilemaan penkin selkänojan lukituksen vastakappaleisiin teippiä..itselläni korjailin juuri tollasen kolinan sillä. Räminä nyt taas voi tulla monesta paikasta..esim. pakoputken sisuskalut voi olla irti jos on vanha putki tai esim. itselläni bensatankin vieressä oleva putken lämpösuojus oli ruostunut irti toisesta päästä ja rämisi--> korjauksena pari putki klemmaria kyseisen suojuksen ympäri ja taas pysyy...tai esim. katalysaattorin lämpösuojus kun tuppaa autosta riippumatta iän myötä ruostumaan ja kun irtoaa toisesta päästä niin varmasti rämisee.