Huippumuotia pikkulapsille

hu hu

Koulusta tulee helvetti niille lapsille ja perheille joilla ei ole vara muotivaatteisiin.
Pitääkö se vanhempien viestittää varallisuutensa lasten kautta kouluelämään?
Eihän se oppettajakaan muuten tietäisi millaisesta perheestä lapsi on. Tämäkö on tarkoitus?

1

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitipkseudulta

      Tuo on yksi huono puoli, mutta on mahdotonta saada merkkivaatteet pois kouluista, paitsi koulupukuun siirtymällä. Merkkivaatteiden käyttöön on kuitenkin monta eri syytä (saatu lahjaksi, laadun takia, muisto ranskan matkalta ja osa tietysti on vaan merkkiuskollisia muodin yms takia).

      Käy kiertelemässä kirppareita, jos vaikka löytyisi teillekin joku käytetty merkkivaate edullisesti tai esim. virosta saa halavalla feikkejä ja lapset harvoin tunnistavat kenellä on aito ja kenellä ei (poikkeus ne lippikset jotka oli/on muodissa). Esim. meidän pihalla eräs poika ei muuta omistakaan kuin ulkomailta tuotuja "merkki" vaatteita ja niillä kavereilleen kehuskelee..huoh..

      Tietenkään en tarkoita että tuohon merkkivaatebuumiin pitää lähteä mukaan vaan hommaa yksi tai kaksi ns. merkkivaatetta jos tuo asia kerran vaivaa lastasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe