Huippumuotia pikkulapsille

hu hu

Koulusta tulee helvetti niille lapsille ja perheille joilla ei ole vara muotivaatteisiin.
Pitääkö se vanhempien viestittää varallisuutensa lasten kautta kouluelämään?
Eihän se oppettajakaan muuten tietäisi millaisesta perheestä lapsi on. Tämäkö on tarkoitus?

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitipkseudulta

      Tuo on yksi huono puoli, mutta on mahdotonta saada merkkivaatteet pois kouluista, paitsi koulupukuun siirtymällä. Merkkivaatteiden käyttöön on kuitenkin monta eri syytä (saatu lahjaksi, laadun takia, muisto ranskan matkalta ja osa tietysti on vaan merkkiuskollisia muodin yms takia).

      Käy kiertelemässä kirppareita, jos vaikka löytyisi teillekin joku käytetty merkkivaate edullisesti tai esim. virosta saa halavalla feikkejä ja lapset harvoin tunnistavat kenellä on aito ja kenellä ei (poikkeus ne lippikset jotka oli/on muodissa). Esim. meidän pihalla eräs poika ei muuta omistakaan kuin ulkomailta tuotuja "merkki" vaatteita ja niillä kavereilleen kehuskelee..huoh..

      Tietenkään en tarkoita että tuohon merkkivaatebuumiin pitää lähteä mukaan vaan hommaa yksi tai kaksi ns. merkkivaatetta jos tuo asia kerran vaivaa lastasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3904
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3435
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2851
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2498
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1899
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1859
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1777
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      33
      1735
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1478
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1258
    Aihe