Painovoimainen ilmanvaihto

Onko olemassa KETÄÄN joka osaa suunnitella nykyaikana uuteen taloon toimivat painov. ilmanvaihdon?
272121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

On,
mutta sellainen ei täytä nykyisiä mitoitus- ja energiamääräyksiä.

ts tuulella ja tyynellä pitää ilmaa vaihtua sama vakiomäärä ja lämpöäkin pitää ottaa talteen.

Äänestä

Tuntuu että iso osa noista ilmastointikonetouhuista on pelkkää bisnestä. Aika paljon rahaa palaa mokomaan.

Äänestä

Nyt voimassa olevien määräysten mukaan painovoimainen on mahdollinen periaatteessa - tosin vain periaatteessa. Kun ilmanvaihdon lämmön talteen otto poistetaan laskuista, on kokolailla mahdotonta saada talon energiankulutus säädetylle tasolle.

Suunnittelijoita, jotka osaisivat painovoimaisen suunnitella, en osaa sanoa... valitettavasti.

Äänestä

On varmasti heitä, jotka osaavat suunnitella, eri asia on löydätkö heitä, jotka osaavat ja voivat sen toteuttaa.

Meillä on onneksi ok-talo painovoimasella ilmanvaihdolla. Ollaan suunniteltu sen muuttamista koneelliseksi, mutta eräs arkkitehti sanoi viisaasti, että jos ongelmia ei ole, älä muuta.

Kannattaisi ehkä kysellä arkkitehdeiltä: saattavat tietää luotettavia ja osaavia ammattilaisia tuohon hommaan.

Äänestä

Kiitos asiallisista vastauksista

Äänestä
  • Ei siinä mitään ihmeellistä ole uusissa ikkunoissakin ilmanvaihto räppänä. Seinään reikä mistä tulee ilmaa ja menee se on siinä ja täysin hyväksyttävä.

    Äänestä

Mitäs suunnittelemista siinä on?
Venttiilillä varustetut putket sisäkatosta ulos joko katolle tai ulkoseinään, mistä ilma menee itekseen. Tuloräppänät seinään ikkunan päälle, mistä raitisilma tulee pirttiin. Liesituulettimella voi tehostaa ilman vaihtumista, jos keli on oikein seisovan sorttinen. Se on siinä ja toimii aina - eikä syö sähköä.

Äänestä

Lienet kotipaikkakunnallasi tunnettu suuresta järestäsi?

Mitä suunnittelua tuo "tehdään yksi reikä seinään ja toinen kattoon" on?

Millainen ilmavirta tuolla saavutetaan ja missä oloissa? Esim. toimiiko kunnolla vain alle 5 ulkolämpötilassa? Ai et tiedä... että hatusta / essonbaarin perinnetietolaarista vetäisit vaan?

Äänestä

Vuosisatoja perusasiat on ymmärretty ja osattu tehdä. Manuaalisesti säädettävä raittiinilman tulokanava on asennettu huoneessa katonrajaan. Vain suodatin on puuttunut. Poistoilmalle on erillinen ilmavaihtokanava.
Ilman vaihtuminen lienee tärkeämpää kuin hinnalla korvamerkitty ilmanvaihtojärjestelmä. Uusissa taloissa tehostetumpi ilmanvaihto lienee parempi ja järkevämpi vaihtoehto.
Nykyisillä ilmanvaihdon asiantuntjoilla ei riitä kykyä eikä taitoa hallita olemassaolevien kiinteistöjen ilmanvaihtoasioita.

Äänestä
  • ON ennen vanhaan osattu tehdä vaikka mitä.
    Mutta nykyään osataan tehdä vaikka mitä sellaista mitä ennen vanhaan ei osattu - olis sillonkin haluttu, jos olis osattu, mutta kun ei osattu.

    Oikeasti suurin osa asioista on nykyään paremmin kuin ennen vanhaa, ainoastaan pieni osa asioista on huonommin.

    Vanhoista taloistakin kannattaa muistaa se, että ne vanhat talot, mitkä rakennettiin huonosti on purettu jo aikaa sitten tai ovat hajonneet.

    Äänestä

  • dif.f kirjoitti:

    ON ennen vanhaan osattu tehdä vaikka mitä.
    Mutta nykyään osataan tehdä vaikka mitä sellaista mitä ennen vanhaan ei osattu - olis sillonkin haluttu, jos olis osattu, mutta kun ei osattu.

    Oikeasti suurin osa asioista on nykyään paremmin kuin ennen vanhaa, ainoastaan pieni osa asioista on huonommin.

    Vanhoista taloistakin kannattaa muistaa se, että ne vanhat talot, mitkä rakennettiin huonosti on purettu jo aikaa sitten tai ovat hajonneet.

    Köyhä kuin olen ei innosta yhtään 10000 e investointi koneelliseen ilmanvaihtoon. Meillä ei ole sellaista suht uusi talo eikä tule. Osataako ei mielestäni osata nykyyän tehdä muuta kuin rakennusvirheitä. Pääosa nyk rakennuksista on 10 v sisään kosteusvaurioinen. tästä on aivan faktaa seuraa kaupungin homehtuneita taloja.

    Äänestä

Ei kalliit laitteet ja nykyiset rakennustavat takaa toimivaa ilmanvaihtoa tai muuta toimintaa.
Laitteiden myyntiesitteistä selviää korkeintaan laitteiden hankintahinnat.
Laitteiden todellinen soveltuvuus ja toiminta on usein jotain muuta kuin esitteessä ilmenevät asiat.

Äänestä

Vanhan kiinteistön ilmavaihtosuunnitelmien tekoon tai toteuttamiseen ei ole saatavissa osaavia tekijöitä.

Äänestä
  • Vanhoissa taloissa ei ne ilmastointi ongelmat olekkaan vaan uusissa.

    Äänestä

Google;

Veijo Matilainen

Äänestä

Onhan niitä, mutta se on laitonta, RakMk vaatii konetta, jotta riittävää..

Muista ilmanvaihdon tärkeys, vrt home- ja kosteusongelmat.

Palkkaa vanhempi suunnittelija, jolla "tuoreessa muistissa" plus kokemuksen tuoma tietotaito, jota ei aina kirjassa ole.

Äänestä

to, jäähdytys, jne ohjeet löytyvät, mutta rakennusmääräysten kanssa joutuu "säätämään".

*Tr. Palataan vanhaan kosteusvaurio-homeettomaan aikaan!
Tämä sivu on päivitetty 24.06.2011

Esi-isillämme ei ollut kattotiiliä, jolla tehdä riittävän raskas katto, jolla olisi varmistettu hirsien riittävä painuminen-tiiviyden säilyttämiseksi ja halkeilun estämiseksi.
Kun rakennat hirsitalon, niin mitä jää “jätteeksi”? Sahanpurua/Kutterinpurua!
Sahanpuru/Kutterinpuru eristeenä – siinä on yksi paha ongelma: Se on liian halpaa!
Esi-isämme tiesivät tarkkaan mitä kutterinpurulle ja sahanpurulle tarvitsee tehdä – Ei mitään muuta, kuin pitää se kuivana odottamassa lämmöneristeeksi pääsyä kappaletavarasta rakennettavaan kosteus-hengittävään taloon (=ns rintamamiestalo).

Esi-isämme eivät kerenneet keksiä sitä:
1. Mitenkä tuulensuojaus toteutetaan siten, että ei katkaista kosteus-hengittävyyttä?
2. Mitenkä poistuvan “jäteilman” lämpö saadaan talteen-tulevaan korvausilmaan?
3. Mitenkä tulevaa korvausilmaa(ulkoilma) voidaan jäähdyttää ja ottaa lämpö talteen-ilman koneellista jäähdyttämistä?
4. Mitenkä savuhormin hukkalämpö saadaan talteen?
5. Mitenkä harmaan jäteveden lämpö saadaan talteen?
6. Mitenkä peruslämpöä voidaan massavarastoida muutenkin, kuin tulisijoilla?
- Nyt nekin tiedetään: Katso allaolevat linkit.

Huomautus:
Kaikki muut toiminnot hoidetaan ilmaiseksi käyttäen fysiikanlakeja, paitsi sähköä tarvitaan kolmen pienen kiertovesipumpun pyörittämiseen, sekä energiaa tarvitaan alku-/perus-lämmön luomiseen.

Olen muutaman vuoden seurannut sitä, kumpiko ottaa teolliseen tuotantoon edellämainitut ratkaisut-Saksa, vai Ruotsi? Valitettavasti Suomi kuuluu “perässähiihtäjiin”!
Olet tässä: *Tr. Palataan vanhaan kosteusvaurio-homeettomaan aikaan!
Alkuun


http://pappasmurffi.nettisivu.org/tr-palataan-vanhaan-kosteusvaurio-homeettomaan-aikaan/tr-rakenna-hengittava-hirsi-talo/#_Ilmanvaihto_lammityksella,_jaahdytyksella_ja_lammon_talteen_otolla_

Äänestä

Täällä on jaettu ihan huuhaa tietoa siitä, että painovoimainen ilmanvaihto ei täyttäisi nykyisiä vaatimuksia. Painovoimainen ilmanvaihto täyttää myös nykyiset määräykset, joka muuta väittää niin voi lukea tutkimuksen

www.k3-talot.fi/lataukset/79/Painovoimainen ilmanvaihto_raportti.pdf

Äänestä

Käytännössä vaan painovoimaisen perään haikailevat panukailottajat haluavat myös tinkiä lämmöneristyksestä. Siis hirsitalosta yleensä puhutaan ja/tai yläpohjaan eristeeksi varmaan 30 cm purua on hyvä jne.

Äänestä

Kannattaa kysyä allergialiitosta painovoimaisesta ilmanvaihdosta.

Aikoinaan allergialiitto ei hyväksynyt koneellisia laitteita ja he hyväksyivät vain painovoimaisen ilmanvaihdon. Sittemmin allergialiitto hyväksyi tiettyjä koneellisia ilmanvaihtojärjestelmiä. Käsittääkseni allergialiitto pitää edelleen painovoimasta ilmanvaihtoa parhaana ja tiedän tapauksia, että painovoimaisen on saanut nykyäänkin rakentaa.

Äänestä

Painovoimainen ilmanvaihto käy päinsä jos talo on harva eikä siinä ole saunaa, suihkua tai muuta kosteuskuormaa.
Perusmökki voi toimia painovoimaisena ihan ok.

Äänestä
  • Meinasit ettei saunasta ja kylppäristä poistu kosteus ilman koneellista ilmanvaihtoa ? Eihän koneellinen ilmanvaihto ole tullut kuin vasta 90 luvulla. 1990 luvun taloja purkuntoisina koneellisen ilmanvaihdon ansiosta. Taloja rakennettu tuhansia vuosia ilman koneellista ilmanvaihtoa.

    Äänestä

Et saa rakennuslupaa selaselle missään ja sillä selvä. Eikä koneellinen ilmanvaihto ole missään pilannut taloja kyllä siihen on ollu syynä muut rakennus- tai käyttövirheet, yleensä se ettei koneet ole olleet kunnossa tai niitä ei ole käytetty ollenkaan. Olen ollut tekemässä remontteja asunnoissa missä ei ole ensimmäistäkään reikää auki, kaikki teipattu ta tungettu paperia täyteen, sitten valitetaa kun nurkassa haisee home. Vanhoissa taloissa on hyviä ja huonoja, kuten uusissakin.

Äänestä
  • Faktaa sitten ettei painovoimainen ilmanvaihto saisi rakennuslupaa ? Meillä on sellainen Lvi suunitelmat ovat aikanaan hyväksytty lopputarkastus pidetty. Se siitä selvyydestä teitä pska jauhajia riittää.

    Äänestä

Talon tuuletusikkunoihin ja korvausilmaventtiileihin voi laittaa pölysuodattimet. Mielestäni kun sijoittaa leivinuunin keskelle taloa ja riittävän suurella savupiipulla, niin jo ilma alkaa kiertämään piipun kautta ulos.

Äänestä

Nio hyvät!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


T.Elliot kirjoitti:

Onko olemassa KETÄÄN joka osaa suunnitella nykyaikana uuteen taloon toimivat painov. ilmanvaihdon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu