Kylppärin laattojen napsuminen:

Tuli mieleeni että voiko asunnon ostaja vaatia hinnan alennusta tai pahimmassa tapauksessa kaupan purkua koska khh:ssa ja kylpyhuoneessa lattialaatat napsuvat paikoittain?
3485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin. Ensinnäkin suosittelen oikeusavun pyytämistä muualta, kuin netistä:-) No joo, yleisesti ottaen kyse on siitä, voidaanko tilanne tulkita niin, että kaupan kohteessa (kämppä) on virhe - eli oliko teidän pitänyt tietää tavoin tai toisin tästä asiasta. Myyjän ja nykyään käsittääkseni myös välittäjän toiminnalla on tässä olennainen merkitys.

No mikäli tämä virhe pystytään toteamaan, käydään läpi ensin kaikki muut mahdolliset sovittelumuodot, kuten korjaaminen myyjän piikkiin ja hinnanalennus. Kaupan purku tulee kysymykseen vain hyvin harvoissa tapauksissa, lähinnä silloin, kun kyseessä oleva virhe on olennainen.

Laattojen halkeaminen olisi tällainen olennainen virhe todennäköisesti ainoastaan siinä tapauksessa, että ne olisivat uniikit, käsinmaalatut antiikkilaatat, joiden korjaaminen olisi mahdotonta myyjän tai kenenkään muunkaan taholta ja olisitte käytännössä ostaneet koko asunnon näiden laattojen sanoinkuvaamattoman kauneuden takia. Eli todennäköisesti paras mahdollinen lopputulos ostajan kannalta on se, että myyjä ainakin osin osallistuu laattojen korjaamiseen.

Äänestä
  • Joo ei tää netti kaikkein luotettavimpia asianajotoimistoja ole. Toisaalta eipä tuo asunnon/kylppärin käyttöä estä. Kiitoksia tiedoista kuitenkin!

    Äänestä

  • kerrtokaas kirjoitti:

    Joo ei tää netti kaikkein luotettavimpia asianajotoimistoja ole. Toisaalta eipä tuo asunnon/kylppärin käyttöä estä. Kiitoksia tiedoista kuitenkin!

    Kannattaa antaa jonkun ammattimiehen katsoa kyseistä lattiaa. Jos laatat napsuvat ne voivat olla irrallaan. Silloin laattojen alla oleva vesieriste on voinut vahingoittua, jolloin odotettavissa voi olla vesivahinko.

    Joissakin vanhoissa taloissa kylppärin vesieristys ei ole heti laattojen alla vaan kylppärin lattiassa olevan betonilaatan ja muun talon välissä. Tämän asian tietää talon isännöitsijä, eli häneltä kysymään tilanteesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaas: kirjoitti:

Tuli mieleeni että voiko asunnon ostaja vaatia hinnan alennusta tai pahimmassa tapauksessa kaupan purkua koska khh:ssa ja kylpyhuoneessa lattialaatat napsuvat paikoittain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu