Mitä puolueryhmä ,kannattaa äänestää?Kuka kertoo nimen?Mitä asioita,niiden pitäisi ajaa?
Puolueet kunnallisvaalit
Tietämätön äänestä
10151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kapitalistit kokoomuslaisia, köyhällistö ja muut änkyrät perussuomalaisia, harras- uskovaiset kristillisdemokraatteja, työläiset demareita, hippiäiset vihreitä, kommunistien jälkeläiset vasemmistolaisia, maalaiset keskustalaisia.
Valitset noista, mihin ryhmään itse kuulut ja äänestät kyseisen puolueen ehdokasta.
Jos olet hyvätuloinen ja haluat tukea isoja yrityksiä ja rikkaiden asemaa on puolueesi Kokoomus. Isot urakat hoituu kätevämmin kun tunnet sopivia Kokoomuksen vaikuttajia valtuustossa. Vie Suomalaisia kuin pässiä narussa ja taustalla on Suomen ja lopuksi Eu:n muuttaminen kapitalistin märäksi uneksi.
Jos haluat muutosta poliittiseen kenttaan jota on hallinnut vanhat puolueet ja jotka on viemässä Suomen suohon valitset Perussuomalaiset. Uusia ehdokkaita, tavallisia ihmisiä, aatteena tavallisen suomalaisen hyvinvointi.
Niin sanotut työväenpuolueet on miehitetty kovapalkkaisilla pomoilla kuten ammattiliitotkin eikä he aja enää juurikaan työläisen asemaa. Pomoilla sijoituksia monissa isoissa yrityksissä. Yrittävät tietysti pitää huolen omista sijoituksistaan jolloin aate menee hiukan taka-alalle tärkeysjärjestyksessä.
Vihreä liitto on periaatteessa hyvä mutta panevat aina tavallisen kansalaisen maksamaan. Lisää tasaveroja, kalliimpaa sähköä ym. Lisää työttömyyttä vaikeuttamalla yrityksien toimintaa globaalisti. On hienoa olla eturivissä hyvissä asioissa kun oma palkka on turvattu kuten iso eläke.
Eläkeläisellä vasta propleema onkin kun ei kukaan aja eläkeläisen asemaa. Eläkeläisillä on oma puolue mutta eläkeläiset ei jostain syystä äänestä puolueen ehdokkaita vaikka eläkeläisiä on niin paljon että voisivat nostaa minkä puolueen vain huipulle. Outoa ettei mikään puolue lupaa korjata esimerkiksi taitettua indeksiä?
en pidä kokoomuksesta, mutta jos ne ajaa vaan varakkaiden asemaa, miksi ne on suosituimpia koska varakkaita ei ole suurin osa?
Suurin osa on idiootteja
kokoomuslaiset osaavat hoitaa raha-asioita.
Itse äänestän persuja ja sieltä nuorista.esim kalle aaltonen tai juha ravalt !
Lahdessa surkea terveyden ja sairaanhoito ja se on kokoomuksen syytä. Kokoomuksen mielestä pitäisi käyttää vain Terveystaloo ja Mehiläistä tms. yksityisklinikkaa, jossa sairaalalääkärit lihottaa massejaan kun karkaavat vakityöstä iltapäivän alussa "kultaa vuolemaan".
Sosdemit aika tyhjän lupaajia, nähty monissa vaaleissa. Mielestäni vaihtoehdoksi jää vasemmistoliitto. Joku kokenut sieltä. Suosittelen lääkäriä.
Eipä liian nopeasti, samalla kun sosialistit sanoo että verorahoilla kustannettu terveydenhoito, he käyvät lätkämatseissa ja rakastelemassa prostituoituja (totta, kuulin radiossa) ja kiduttavat ihmisiä psykiatreillaan. Onneksi YK on tuonut esille vammaisten oikeuksien julistuksen, joten ei kukaan voi enää väittää, ettei tiennyt että on väärin kiduttaa "vajaavaltaisiksi" julistettuja.
siis nämä vasemmistopoliitikot.