Tv yläkertaan

kjjhj

En tiedä onko osoite oikea keskustella aiheesta, mutta minulla on sellainen ongelma, että muutetaan 70-luvulla rakennettuun rivitaloon jossa ei ole yläkerrassa tv pistoketta. Haluaisin tilata ammattimiehen tekemään vedot yläkertaan siististi, mutta mitä ammattinimikettä olen hakemassa? Onko se sähkömies? Tv asentajasta saa sellaisen kuvan, että se asentaa vain television seinälle tai käyttövalmiiksi tms, vai tekeekö myös talon sisällä olevat vedot? Auttakaa tyhmää!

5

252

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...khn ikhnj öhj

      "Siististi"

      Kysy isännöitsijältä. Tollanen on niin pieni duuni, että ainoastaan täysin kädetön ei osaa sitä tehdä, helppo homma. Kahden kerroksen välissä on pakko olla läpivetoja piuhoja varten. Se vaan pitää osata ujuttaa se piuha sinne reikään ja saada läpi. Vinkki rautalanka.

      Mutta tollasten hommien tekeminen ei vaadi minkäänlaista diploomia, tollasen saa tehdä kuka tahansa. "Ammattiasentajat" pullistelee jollain ampeerimittarillaan ja laskutaa tolkuttomasti, mutta jos tosiaan tarvit apua, utele isännöitsijältä

      Todennäköisesti paikalle ilmaantuu joku nuoro pojankloppi paketti autolla, ilman asunnon sähköpiirustuksia ja nykäsee nätisti täysin tarpeettoman reiän välokaton läpi, tunkee sinne johtoa ja maskeeraa kaiken jollain muovilistalla. Ja lasu jotain tonni. Tunnin duunista ja parin kympin tarvikkeista.

      • Juuperi

        Tv pistokkeiden lisääminen yms. vaatii taloyhtiön luvan. Pistokkeiden lisääminen luultavasti vaikuttaa signaalintasoihin myös muissa huoneistoissa - riippuen antenniverkon rakenteesta. Jos vedätte oma-aloitteisesti johtoja ja muissa asunnoissa kuva häviää, niin voitte myöhemmin saada kivan laskun yhtiöltä kun ongelmaa aletaan selvittämään - tällaista on oikeasti tapahtunut.


      • kö ökjn ökjn kj
        Juuperi kirjoitti:

        Tv pistokkeiden lisääminen yms. vaatii taloyhtiön luvan. Pistokkeiden lisääminen luultavasti vaikuttaa signaalintasoihin myös muissa huoneistoissa - riippuen antenniverkon rakenteesta. Jos vedätte oma-aloitteisesti johtoja ja muissa asunnoissa kuva häviää, niin voitte myöhemmin saada kivan laskun yhtiöltä kun ongelmaa aletaan selvittämään - tällaista on oikeasti tapahtunut.

        Jepjep

        Ohitin liian nopeasti, "kysy isännöitsijältä". Siitä kaikki nykyään lähtee. Asuntoyhtiölaki kun ei oikein anna lupaa tehdä muuta, kuin maalata ja tapetoida ilman lupaa, tai ilmoitusta.

        Homma itsessään on helppo, eikä vaadi lupia tekijältä, pääasia, että tulee oikein.


    • cfgdgdgg

      Ota yhteys antenniliikkeeseen.

    • digidigiburger

      Nyt digiaikana ihan pärjää usein näillä sisäantenneillakin.

      Itselläni on tällainen antenni, joka näyttää valokuvakehykseltä (ja mulla myös on siinä valokuva) ikkunalaudalla.

      http://www.kauppasatama.fi/info.asp?tuote=KN-DVBT-IN83

      Hyvin näkyy kaikki digikanavat..
      Ainoa että tämä on aktiiviantenni, eli sähköpistoke sentään täytyy löytyä jos antennipistoketta ei olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe