jatkuvaa väsymystä

oireileva_

Hei

Voiko Singulair -lääke aiheuttaa väsymystä?

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henna

      Singulairin melko harvinaisena (1/1000) haittavaikutuksena on voimattomuus/väsymys. Mikäli olet aloittanut Singulairin äskettäin, väsymys menee todennäköisesti ohi lääkettä käytettäessä pidempään.

      Väsymystä aiheuttaa myös astman huono hoitotasapaino.

      • oireileva_

        Kiitos

        Elikkäs hoitava astmalääke on tehoton. Tähän mennessä olen käyttänyt Alvescoa 2xpäivässä. Pitäisi varmaan muuttaa astmalääkitys, johonkin jossa on pitkäaikainen avaava lääkitys sekä hoitava lääke samassa. Hapenottokyvyssä siis häikkää ja se aiheuttaa väsymyksen.


      • Henna
        oireileva_ kirjoitti:

        Kiitos

        Elikkäs hoitava astmalääke on tehoton. Tähän mennessä olen käyttänyt Alvescoa 2xpäivässä. Pitäisi varmaan muuttaa astmalääkitys, johonkin jossa on pitkäaikainen avaava lääkitys sekä hoitava lääke samassa. Hapenottokyvyssä siis häikkää ja se aiheuttaa väsymyksen.

        Minulla oli ensin Flixotidesta kaikista vahvin ja Singulair, ei ollut apua.
        Sitten Flixotide vaihdettiin Symbicortiin,jossa on pitkävaikutteinen avaava, ei ollut riittävää apua.
        Nyt minulla on käytössä Seretidestä vahvin ja Singulair ja on todellakin apua.Mulla nousi ensimmäisen vuorokauden aikana Pef-arvot 380:stä 450:een.

        Muistathan seurata Pef-arvojasi, koska se antaa tarkkaa tietoa keuhkojesi senhetkisestä tilanteesta. Tästä linkistä löydät astmapäiväkirjan https://www.terveyskartoitus.fi/calendar_astma/index.php . On muuten kätevä omahoidon tukena. Antaa luotettavaa tietoa lääkityksen lisäämisestä ym. Itse testasin tuon todenperäisyyden ennen keuhkolääkärin vastaanottoa ja läääkäri antoi tismalleen saman arvion lääkityksen muuttamisesta.


    • Lägämaiser15

      malariaa ei voidä parantaa vc,tuotteiilla.

      Vaan vaatii tehokkaa lääkehoidon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2456
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2086
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1749
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1577
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1497
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      123
      1054
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe