Huoltoväli ? 1,4 TSI Touran DSG

Myyjä sanoi aikanaan auton itsensä kertovan milloin on tarvetta huoltoon. Nyt tuli 25000 km täyteen, aikaa on mennyt 15 kk.
Ei liene syytä hötkyillä vaan odottaa ilmoitusta näyttöruudulle ?
32863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sammuta auto. Odota hetki. Käännä virta päälle. Odota niin kauan, että mittaristossa ei tapahdu enää mitään. Pidä trippiä pohjassa niin kauan, että mittaristoon tulee jäljellä oleva matka huoltoon. Irrota ja odota hetki. Saat jäljellä olevan ajan seuraavaan huoltoon. Näistä ensin tuleva määrää luonnollisesti huoltoajankohdan.

Arvot muuttuvat ajojesi mukaan mutta normaalisti huoltoväli on 30tkm/2v. Ainakaan itse en ole koskaan lyhyempää väliä saanut.

Äänestä

Normaalilla ajotavalla huoltoväli on aika tarkkaan 30 tkm, jos autolle on määritelty longlife-huolto-ohjelma (LL). Touranin ja Golfin tekniikka lienee näiltä osin identtistä.

Ostin oman Golf Variantini syksyllä 2008. Sen ajotietokone ilmaisi huollontarpeen jo 15 tkm:n kohdalla LL-määrityksistä huolimatta. Ilmeni, että ajotietokoneessa oli jokin softavika. Uudelleenohjelmoinnin asemesta koko mittaristo meni vaihtoon, takuuseen toki. Huoltoon auto pyysi sitten "oikeasti" päästä noin 30 tkm:ssä. Aikaa oli tuolloin kulunut vähän vajaat 2 vuotta (ajoa minulla tulee n. 16–17 tkm/vuosi).

Tämän kesän heinäkuisella lomamatkalla ajotietokone ilmoitti n. 50.700 km:n kohdalla ensimmäisen kerran, että huoltoon olisi syytä päästä muutaman sadan kilometrin päästä. Venähti vähän yli 61 tkm:iin, ennen kuin tuo toinen huolto järjestyi.

Äänestä

Paljon mainostettu 30 tkm:n LL-huoltoväli sulaakin todellisuudessa 15-25 tkm:n pituiseksi ja siihenkin mennessä joutuu jo muutaman kerran lisäämään sitä huonosti koneesssa pysyvää LL-litkua, millä on tähtitieteellinen litrahinta.
Onko kyseessä siis markkinointipetos, missä asiakkaille syötetään pajunköyttä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


21=ventti kirjoitti:

Myyjä sanoi aikanaan auton itsensä kertovan milloin on tarvetta huoltoon. Nyt tuli 25000 km täyteen, aikaa on mennyt 15 kk.
Ei liene syytä hötkyillä vaan odottaa ilmoitusta näyttöruudulle ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu