Kaveri 1:
Vapaa-päivä. Mies herää ja keittää kahvit ja istuu sohvalla lukemassa kirjaa pari tuntia. Tämän jälkeen ottaa laukun mukaan ja menee leffaan itsekseen katselemaan jotain uutta pätkää. Tulee kotiin ja syö. Istuskelee sohvalla kuunnellen pari hyvää levyä ja siemailee viiniä rentoutuen. Surffailee sitten netissä ja katselee töllöä loppuillan. Käy ehkä lenkillä ym.Miten kulturelli kaveri, jolla oli kaikinpuolin rentouttava vapaa-päivä.
Kaveri2:
Herää ja keittää sumpit. Istuu koneella lueskelemassa juttuja netissä pari tuntia. Lopettaa lueskelun ja katselee leffan koneelta käsin. Tämän jälkeen syö. Sitten ottaa viiniä ja kuuntelee biisejä koneella pari tuntia ja rentoutuu, samalla lueskelee ehkä ajankohtaisia asioita netistä. Menee sitten lenkille ja katselee töllöä.
Molemmat teki periaatteessa samat asiat, mutta kaveri2 on kaikkien mielestä geekki koneella roikkuja. Miksi?
Koska yhteiskunnan normien mukaan tietokone on paha, paha asia. Jopa tietoyhteiskunnassa.
Case-tapaus
7
1080
Vastaukset
- yks tapaus
se paha jos se korvaa kaikki sosiaaliset suhteet.
Tuo äskeinenhän oli keksimäsi, ja johtopäätös oli keksimäsi. Olisi mielenkiintoista tietää, mitä kyseisten henkilöiden elämässä on tapahtunut edellisten kuukausien aikana. Sitten voistaisiin jo pohtia, viettääkö asianomainen liikaa aikaa koneella ja liian vähän jossain muualla. Onko elämä yksipuolistunut, nettielämä korvannut muun kanssakäymisen ihmisten kanssa.- ...
Jos netti korvaa kaikki sosiaaliset suhteet? Sinänsä outoa, kun netissä pystyy kellosta riippumatta tyydyttää sosiaalisia tarpeita maailmanlaajuisesti.
- ....
... kirjoitti:
Jos netti korvaa kaikki sosiaaliset suhteet? Sinänsä outoa, kun netissä pystyy kellosta riippumatta tyydyttää sosiaalisia tarpeita maailmanlaajuisesti.
meinaan yleensä läpinää tulee enemmän kuin jaksaa kuunnella.
- jst
... kirjoitti:
Jos netti korvaa kaikki sosiaaliset suhteet? Sinänsä outoa, kun netissä pystyy kellosta riippumatta tyydyttää sosiaalisia tarpeita maailmanlaajuisesti.
Internetin sosiaaliset suhteet on ihan eri asia kuin oikean elämän vastaavat. Viestintä on paljon muutakin kuin sanoja ja kuvia.
- hopeasurffaaja
Olen kanssasi samaa mieltä. En kiistä, etteikö esiintyisi liiallista netissä ja tietokoneella olemista - ainakin lapsilla. Voihan melkein mitä vain tehdä liikaa - ainakin teoriassa. Mutta osittain netin kauhistelu on sitä samaa uuden asian pelkoa, mitä on esiintynyt kautta aikain. Itse kuulun siihen ikäluokkaan, jonka pelättiin muutuvan "vidiooteiksi", kun videonauhurit tulivat kauppoihin. Mediassa oli kauhujuttuja, miten ihmiset eivät kohta enää tee muuta, kuin tuijottavat videoelokuvia päivät pitkät. Näin siis 80-luvun alussa. Naurattaako? 70-luvulla "asiantuntijat" uskoivat, että Aku Ankan katseleminen tv:stä mädättää lasten mielen ja hyvää estohoitoa oli katsella bulgarialaisia lyhytfilmejä, joissa revityt paperinpalata hyppivät ruudulla.
- surfaaja myös
tosiaankin, 24 tuntia vuorokaudessa. Tänään Aku Ankkana, eilen Iines Ankkana, huomenna Hannu Hanhi, ylihuomenna....
On se niin kummallista kanssakäymistä että todella huolissaan pitää olla, jos joku sanoo sitä sosiaaliseksi elämäkseen.
- Iivan Diootti
Yksineläjä tai -olija voi kulttuuriset antinsa netistäkin repiä (ne, räiskintäpelit ovat kakaroita varten), mutta jos on seuraa, silloin menee tervepäinen ja jostain jotakin ymmärtävä henkilö seuran kera teatteriin, kirjastoon, keskustelee lukemisistaan toisen kanssa, jakaa kokemiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225091
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r24333- 1011312
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361310Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17913viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61793- 37779