heissan!

neuvoa kaipaava

Olen 17-vuotias tyttö ja olen muuttamassa omaan asuntoon poikaystävän kanssa. Vanhempani erosivat hiljattain, joten on vähän niinkuin pakko muuttaa. Minulla on lukio vielä kesken ja pitäisi varmaankin mennä töihin jotta pärjää. Saisin 300e korotettua asumistukea joten haluaisin vinkkejä että kuolenko nälkään vai voinko pärjätä osa-aikaisella työllä koulun ohella. Vähän pelottaa itsenäistyä, mutta pakkohan se on jossakin vaiheessa kuitenkin lähteä opiskelemaan lisää muualle ja käydä samaan aikaan töissä. =(

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9 + 19

      Laske yhteen vuokra, sähkö, vesi, netti ja muut kiinteät kulut, vähennä se mitä poikaystäväsi maksaa. Laske koulutarvikkeet, puhelinkulut ja bussilippu. Ruokaan, vaatteisiin, pesuaineisiin, vessapaperiin ym. tarvitset myös rahaa.

      Mulla itsellä menee vuokran lisäksi kaikkeen muuhun normaaliin elämiseen noin 400 euroa kuussa (hyvin helposti saisi enemmänkin menemään). Sitten voi lisäksi olla isompia kuluja, kuten kodinkoneiden hankkimista, lääkärikäyntejä tai kalliimpia vaatteita.

      Niin kauan kun olet alaikäinen vanhemmillasi on velvollisuus elättää sinua.

    • Ota selvää muualta

      Jos sinä laitat nimesi vuokrasopimukseen, joudut maksamaan vuokran yksin, jos kaveri luistaa.

      • 17 vuotias ei ole oikeustomikelpoinen, joten asuntoa ei esim voi vuokrata. Yli 16 vuotiaalla on toki oikeus itse päättää vähäisen omaisuuden/tulon käyttämisestä, mutta silloin puhutaan jostain muutaman satasen kesätyöpalkasta tai vastaavasta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3976
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1185
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      904
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      901
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      882
    Aihe