Seinävaluun valmistautuminen

Vuotaako?

Seinävalu jännittää - miten valmistaudun siihen, jos betoninen muottiharkko vuotaa jostain?
Ajattelin tehdä vaneripaloja, mihin naulaan 2x2:n pätkän kiinni valmiiksi.
Tämän kiilaan sitten 2x4:lla kohtaan, mikä vuotaa.

En tiedä uskaltaako vaneria enää ampua panosnaulaimella kiinni vuotavaan harkkoon - pelkään että naula rikkoo vuotavan muottiharkon pahemmin.

Miten muut olette valmistutuneet? Toki toivon ja oletan ettei vuoda, mutta valmistautua aion silti.

5

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • betoniantti

      Panosnaulainta voi käyttää mutta harkon "kannan" kohdalle.
      Latoessa tulisi heittää sivuun kaikki sellaiset harkot joiden kestävyyttä epäilee, muottilukot on hyvä apu epävarmoihin paikkoihin esim tukimuurin päät. Uretaanistakin apua mutta se on laitettava etukäteen ja lisää etuputsia.
      Vuorivilla, karhuntalja yms. hyviä kun kura lentää väärästä paikkaa!

      • Vanerit pois ajoissa

        Me käytettiin uretaania kohtiin, joista epäiltiin olevan riski. Selkeisiin kohtiin vaneri ja kakkosnelonen pönkäksi. Yhtään seinää ei pullahtanut, mutta pari vaneripönkkää jäi hankin juuri niistä kohdista oli vuotanut ja ai sitä iloa piikatessa sentin betonikököä neliön alueelta... Eli vanerit ja pönkät pois ajoissa! Olihan se melko erilaista homma kevytsoraharkon muuraamiseen verrattuna. En ehkä lähtisi uudelleen.


      • Tii2
        Vanerit pois ajoissa kirjoitti:

        Me käytettiin uretaania kohtiin, joista epäiltiin olevan riski. Selkeisiin kohtiin vaneri ja kakkosnelonen pönkäksi. Yhtään seinää ei pullahtanut, mutta pari vaneripönkkää jäi hankin juuri niistä kohdista oli vuotanut ja ai sitä iloa piikatessa sentin betonikököä neliön alueelta... Eli vanerit ja pönkät pois ajoissa! Olihan se melko erilaista homma kevytsoraharkon muuraamiseen verrattuna. En ehkä lähtisi uudelleen.

        Niin, onko se parin tunnin päästä kun sitoutuminen on alkanut kunnolla. Joten voisiko jo 5 tunnin päästä valusta poistaa nuo tuet turvallisesti?


      • Riittävät tuennat
        Tii2 kirjoitti:

        Niin, onko se parin tunnin päästä kun sitoutuminen on alkanut kunnolla. Joten voisiko jo 5 tunnin päästä valusta poistaa nuo tuet turvallisesti?

        Parempi tukea kriittisiä kohtia valmiiksi kunnolla ja varata lankkuja sekä vanerilevyjä valmiiksi että niitä saa käyttöönsä jos tarvii.

        Valussa pitää käyttää S-hidastemutkaa ja supistussuppiloa valuletkun päässä että betoni ei tule liian suurella voimalla putkseta ja betonivirta pitää laskea toiseksi ylimmän hahkkokerroksen välikannakkeiden päälle eikä losottaa suoraan onkalon pohjalle.

        Itse käytin aikoinaan kylmien olosuhteiden vuoksi nopeasti kuivuvaa betonia ja se alkoi pysyä kasassa jo varmaan vajaassa tunnissa.

        Varmaan ihan hyvä idea alkaa purkamaan muotteja heti kun betoni alkaa olla vähän jähmettynyt, jotta voi tuoreeltaan piikata pehmeitä patteja pois, jos niitä on tullut.

        Itse valoin omat seinäni kahdella valulla ja yksi väliseinän kulma korkkasi ensimäisessä valussa. Valun lopuksi tuettiin pattingeilla se hajonnut kohta ja lapioitiin maahan valunut kura takaisin seinän sisälle. Seuraavaan valuun tuo kohta tuettiin hyvin sillä siihen tuli ylikorkea valu toisella kerralla, mutta ei tullu ongelmia. Muutenkin tuli toiseeen valuun tehtyä vähän paremmat tuennat, vahingosta viisastuu.


    • jjsuujjs

      Jos et uskalla ampua kiinni, niin proppaa ne kiinni.

      Pönkätessä pitää laittaa myös vastapönkkä että saa paikan pönkättyä riittävän tiukalle työntämättä koko seinää vinoon... siinä sitä riittää tasoiteltavaa ja hiottavaa kun työntää koko seinän kieroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      65
      7262
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      124
      3979
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3876
    4. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      129
      3148
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      53
      3112
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      47
      2574
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2375
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2202
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2074
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      7
      1904
    Aihe