Olen lähdössä Katalle lokakuussa.Hotellina Kata Sun Beach.Kaikenlaiset jutut paikasta kiinnostaa..ruoka ja shoppailupaikat,rannat,ravintolat yms.
Olisin halukas käymään myös Krabilla ja Koh Lantalla.Kuinka sinne kannattaa mennä?Entä yleensäkin liikkuminen paikasta toiseen?Moottoriajoneuvoja ei ymmärtääkseni suositella vuokraamaan.
Kiitän jo etukäteen.
Olisin halukas käymään myös Krabilla ja Koh Lantalla.Kuinka sinne kannattaa mennä?Entä yleensäkin liikkuminen paikasta toiseen?Moottoriajoneuvoja ei ymmärtääkseni suositella vuokraamaan.
Kiitän jo etukäteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Täälläkin otetaan vinkkejä vastaan! Lähtö kylläkin vasta tammikuussa...
Hotelli Peach Hill Resort
eiköhän noita vinkkejä ole satoja kun etsii entisiä keskusteluita....ei oikein kehtaa joka viikko samoista asioista kirjoitella ja kyllä ne jutut sitten perillä selviää. Passi. luottokortti ja muu selviää sitten perillä.
Shoppailemaan kannattaa lähteä phuketin kaupunkin liepeillä oleviin ostoskeskuksiin/marketteihin niistä löytyy monipuolisesti tarjontaa ja hintatietoisuus lisääntyy. Toki Katallakin on paljon kaupanteko paikkoja, rantavaatetta, matkamuistoja, kenkiä ym. Paikallis markkinat ovat mielenkiintoiset ja löytöjäkin niisä voi tehdä, katalla ja karonissa molemmissa jonain päivinä markkinat. Kaupungissa on isot viikonloppumarkkinat. Hyvää thai-ruokaa on lähes jokaisessa ruokapaikassa, mutta etenkin vaatimattomammissa 'muovituolipaikoissa' olen syönyt erittäin hyviä annoksia. Hieronta tarjontaa on myös paljon suosittelen kokeilemaan jalkahierontaa, myyvät sitä 'vyöhyketerapiana' se on mukavan rentouttava käsittely.