Näen usein unta että olen AMK:ssa ja myöhässä tunnilta tai kokeesta. On suorittamattomia opintopisteitä ja niistä aiheutuu stressiä.
Näettekö muut painajaisia opiskelusta??
Näettekö muut painajaisia opiskelusta??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En näe, mutta olen aina myöhässä tunnilta ja toisinaan kokeesta eikä suorittamattomat opintopisteet liikuta minua mihinkään suuntaan. Miksi niitä suorittamatta jäisi kunhan käy vain tunneilla? AMK:ssa kurssien läpäisytaso on niin matala, että alkaa jo itseäänkin hävettää kyseisessä koulussa opiskelu.
Pitkän aikaa tutkinnon suorittamisen jälkeen näin unta, että olin hakemassa tutkintoa ulos, mutta kursseja puuttui. Onneksi heräsin, ja muistin, että minulla oli jo tutkinto.
En näe painajaisia, mutta stressiä kyllä aiheuttaa ko. koulu. Olisipa se minullekkin niin ihanan helppoa läpäistä kaikki kurssit hyvin arvosanoin. Osassa kursseista jo pelkkään läpimenoon vaaditaan 80% onneksi suurimman osan läpäisee 50% pisteillä. Olisihan se meinaa ihan kiva muutakin kuin vaan päästä läpi ne kurssit. Taidan olla vaan vähän tyhmempi kun muut, jos muille kaikki on naurettavan helppoa. Ja sekin stressaa, että vapaa aikaa ei juuri ole, tosi paljon tulee tehtäviä, jotka monesti melko laajojakin, että niitä ei ihan tunnissa tai parissa tehdä.
Yritän nyt sinnitellä kuitenkin, etten joudu koulua kesken lopettamaan.