Mitäs sillä kikkitaljalla tehrään? Kiristetäänkö luoviessa, vai myötäisessä, Täh?
Kikkitalja
Minentiiä..
56849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jaa, tärkeämpi myötäisessä rajoittamaan puomin pyrkimystä nousta ylös, elikkä pitää sitä aisoissa. Luovilla pidän sitä löysemmällä.
Kiitos neuvoista!
Jo kokonaista toista kesää purjehtimassa olevana, olen ymmärtänyt kikkarin käytön näin:
Kikkarilla passataan ensisijaisesti puomin liikettä. Kelistä riippuen, sitä pidetään tiukemmalla tai löysemmällä. Jos on kevyt tuuli, pidetään kikkari löysällä tai kokonaan auki, jotta isoon saadaan kiertoa. Vastaavasti kovalla kelillä kikkaria kiristetään, jotta purjetta saadaan latistettua.
Latistamiseen käytetään tietysti yhdessä kikkarin kanssa muita keinoja: maston taivuttaminen, etuliikin kiristäminen nostimella tai gunnarilla.
Hyvää purjehduskesän jatkoa!
Käyttö riippuu monesta seikasta.
Jos veneessä on levanki, kiki pidetään luovilla ja sivutuulella täysin löysällä, koska levangilla ja skuutilla homma hoituu paremmin. Avoimemmilla tuulilla kikillä estetään puomin liiallinen nouseminen ja siten purjeen yläosan liiallinen kiertyminen "eteen".
Jos ajetaan reipaaassa sivutuulessa (varsinkin spinnulla), pitää olla hiukan varovainen kikin kanssa. Veneen broachaaminen kiki kireällä voi olla ikävää, koska puomi voi osua veteen, jolloin skuutin löysääminen ei enää auta.
Jos veneessä ei ole levankia, voi kikillä yrittää paikata tilannetta. Kevyessä tuulessa pidetään löysänä tai jopa kannattavana (kaasujousi tms.). Kovemmalla kelillä kiristetään jopa hyvin tiukalle. Kun kallistuminen on ongelmallista, on tarkoitus päästää puomia "vaakasuoraan ulos". Tämä onnistuu vain, jos kiki on niin kireällä, että puomi ei nouse skuuttia löysätessä. Kaikissa veneissä kikin välitys tai mekaaninen kestävyys ei tähän riitä.
Kiitos myös Joakimille pikaohjeesta. Rupeaa aukeamaan kikin käyttö.Ei muuta kuin kokeilemaan ,kunhan nuo sateet joskus loppuisivat...