Mulla on reilut viikko synnytyksestä, ja on alkanut ilmaantua jonkunlaisia liitoskipuun verrattavia kipuja. Aamulla käydessäni kakalla, tuntui samanlaista kamalaa kipua häpyluun liitoskohdissa, kuin ponnistusvaiheessa ja pään syntyessä. En saanut koko tavaraa pihalle, sillä sattui niin paljon. Onko tämä ihan normaalia näin synnytyksen jälkeen, vai tuliskohan ottaa yhteyttä neuvolaan tai lääkäriin. Aiemmin viikolla oon kuitenki saanu tehä tarpeeni ilman kipuja.
Entäs sitten kun neuvolasta kyselivät onko tullut verihyytymiä jälkivuodossa. Silloin ei ollut tullut, mutta eilen tuli kyllä jonkunlainen hyytymä. Miksi sitä kysytään ja mitä jos näitä hyytymiä tulee? Siitä ei ole ollut mitään puhetta neuvolatädin kanssa.
Synnytyksen jälkeiset kivut!
4
687
Vastaukset
- pikkunen neiti.
jos jälkivuoto haisee pahalle, ja maha on kipee. nii se on merkki siitä että on kohtutulehus.. siksi kysyvät niistä hyytymistä koska niitä yleensä sitte tulee .. ihan normaalia on että olet kipeä vielä viikon synnytyksestä.. itellä meni ainaki 3 viikkoa että kivut sillai hävis.. vaikka itellä oli aika helppo synnytys ja ponnistus vaihe oli 24min ja tuli 2 paikkaan 1 asteen repeämät eli aika vähän.. silti olin kipee synnytyksen jälkeen.. ja 11 päivää synnytyksestä tuli sit kohtutulehus.. kuumetta ei ollut yhtään.. mut jälkivuoto haisipahalle, ja maha tosi kipee..
- Neuvoton
Vatsakipuja mulla ei kyllä ole, eikä niitä hyytymiäkään ole tullut kuin se yksi, joka kyllä oli sitäkin isompi! Mutta sitä vain mietin, kun aluksi synnytyksen jälkeen ei niitä kipuja niinkään ollut, ja nyt kun on kulunut jo kohta pari viikkoa, niin nyt tuntuu niitä liitoskipumaisia kipuja tuolla alapäässä.
En pahemmin ole nuuhkinut vuotoa. Kuinka voimakkaasti sen tulee haista, mikäli se viittais tulehdukseen? Ainahan se tietysti jollekin haisee.
Kauanko muuten jälkivuoto kestää? - toukka
Etkö voi soittaa synnytyssairaalaasi ja kysyä sieltä neuvoja?? Varsinkin jos epäilet kohtutulehdusta, niin se kyllä pitää heti hoitaa...
Itse olin synnytyksen jälkeen noin 3 viikkoa niin kipeä, etten pystynyt edes istumaan normaalisti ja vähänkin pidempi kävelylenkki tuotti tuskaiset kivut alapäähän.. Tikkei mulla oli noin 9 ja ponnistusvaihe kesti 24min koko synnytyksestä, jonka yhteiskesto oli 4h 55min... Ja mulla jälkivuoto kesti 6 viikkoa, tosin se suurempi vuoto kesti 2vko ja sen jälkeen oli sellasta tuhruttelua..- toukka
Ainiin! Piti vielä laitaa, et mulla leikattiin väliliha, ei repeytymiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4373163Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822423Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161878Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951575- 271543
- 771522
- 1091475
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201398Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391- 801327