Synnytyksen jälkeiset kivut!

Neuvoton

Mulla on reilut viikko synnytyksestä, ja on alkanut ilmaantua jonkunlaisia liitoskipuun verrattavia kipuja. Aamulla käydessäni kakalla, tuntui samanlaista kamalaa kipua häpyluun liitoskohdissa, kuin ponnistusvaiheessa ja pään syntyessä. En saanut koko tavaraa pihalle, sillä sattui niin paljon. Onko tämä ihan normaalia näin synnytyksen jälkeen, vai tuliskohan ottaa yhteyttä neuvolaan tai lääkäriin. Aiemmin viikolla oon kuitenki saanu tehä tarpeeni ilman kipuja.
Entäs sitten kun neuvolasta kyselivät onko tullut verihyytymiä jälkivuodossa. Silloin ei ollut tullut, mutta eilen tuli kyllä jonkunlainen hyytymä. Miksi sitä kysytään ja mitä jos näitä hyytymiä tulee? Siitä ei ole ollut mitään puhetta neuvolatädin kanssa.

4

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkunen neiti.

      jos jälkivuoto haisee pahalle, ja maha on kipee. nii se on merkki siitä että on kohtutulehus.. siksi kysyvät niistä hyytymistä koska niitä yleensä sitte tulee .. ihan normaalia on että olet kipeä vielä viikon synnytyksestä.. itellä meni ainaki 3 viikkoa että kivut sillai hävis.. vaikka itellä oli aika helppo synnytys ja ponnistus vaihe oli 24min ja tuli 2 paikkaan 1 asteen repeämät eli aika vähän.. silti olin kipee synnytyksen jälkeen.. ja 11 päivää synnytyksestä tuli sit kohtutulehus.. kuumetta ei ollut yhtään.. mut jälkivuoto haisipahalle, ja maha tosi kipee..

    • Neuvoton

      Vatsakipuja mulla ei kyllä ole, eikä niitä hyytymiäkään ole tullut kuin se yksi, joka kyllä oli sitäkin isompi! Mutta sitä vain mietin, kun aluksi synnytyksen jälkeen ei niitä kipuja niinkään ollut, ja nyt kun on kulunut jo kohta pari viikkoa, niin nyt tuntuu niitä liitoskipumaisia kipuja tuolla alapäässä.
      En pahemmin ole nuuhkinut vuotoa. Kuinka voimakkaasti sen tulee haista, mikäli se viittais tulehdukseen? Ainahan se tietysti jollekin haisee.
      Kauanko muuten jälkivuoto kestää?

    • toukka

      Etkö voi soittaa synnytyssairaalaasi ja kysyä sieltä neuvoja?? Varsinkin jos epäilet kohtutulehdusta, niin se kyllä pitää heti hoitaa...

      Itse olin synnytyksen jälkeen noin 3 viikkoa niin kipeä, etten pystynyt edes istumaan normaalisti ja vähänkin pidempi kävelylenkki tuotti tuskaiset kivut alapäähän.. Tikkei mulla oli noin 9 ja ponnistusvaihe kesti 24min koko synnytyksestä, jonka yhteiskesto oli 4h 55min... Ja mulla jälkivuoto kesti 6 viikkoa, tosin se suurempi vuoto kesti 2vko ja sen jälkeen oli sellasta tuhruttelua..

      • toukka

        Ainiin! Piti vielä laitaa, et mulla leikattiin väliliha, ei repeytymiä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4566
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1284
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      17
      1106
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      958
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe