Haluaisin tietoa kuinka paljon rahaa teillä on mennyt häitä järjestäessänne,eli sellainen pieni tietoisku kaikesta mikä maksoi mansikoita(hinnat noin suurinpiirtein mukaan) ja muutenkin selontekoa mitä häihinne hankitte..
Kyselyni johtuu siitä,koska itselläni on häät edessä vuonna 2007(tai jonain muunna vuonna,se riippuu hieman,mutta kuitenkin ennen vuotta 2010)ja haluaisin jonkinlaisen arvion itselleni tulevista kuluista ja että tietäisin koska pitäisi alkaa säästämään häihin todenteolla
Kyselyni johtuu siitä,koska itselläni on häät edessä vuonna 2007(tai jonain muunna vuonna,se riippuu hieman,mutta kuitenkin ennen vuotta 2010)ja haluaisin jonkinlaisen arvion itselleni tulevista kuluista ja että tietäisin koska pitäisi alkaa säästämään häihin todenteolla
Vastaukset 6
Vanhimmat
..paukku häiden järjestämisessä taitaa olla pitopalvelu, jos sellaisen haluaa. Hinnathan nyt vaihtelevat aivan älyttömästi mutta meidän häissä ruuan ja iltapalan hinta tulee olemaan 21e/hlö ja kun vieraita on esim. 100 niin hinnaksi tulee jo 2100e ja siihen vielä tarjoilijoiden tuntipalkat. Puvut ja sormukset ovat toinen kallis osa, riippuen tietenkin millaista on ajatellut. Jos uutena ostaa niin voi varata sen 500-1000e. Muita rahaa nieleviä ovat juomatarjoilu häissä, bändit ja muut esiintyjät, hääkampaus ja valokuvaus sekä kukat. Joihin voi kyllä varata ainakin 1500e yhteensä, edelleen häiden koosta ja luonteesta riippuen.
Naimisiin mentiin viime kesänä joten en välttämättä kaikkia kuluja muista mutta yritän parhaani.
Vieraita n.100
Ruoka 25e/hlö (sis.kaiken muun paitsi kakun, hinta sis.myös juhlapaikan vuokran ja tarjoilijat)
Kakku 170e
Orkesteri muu ohjelma yht.550e
Booli 250e
Hääpuvut yht. 600e
Sormus n.400e
Kukat(kimppu muut kukat) 230e
Kuvaus 92e
Muu n.100e
Voi olla että jotain unohtui mutta toivottavasti saat tästä jo jotain apua.
Toisella ystävälläni maksoi häät aikoinaan n. 40 000 mk (6700 euroa?) ja toisella n. 5500 euroa. Molemmilla vieraita oli jotain 50 - 60 hengen välillä. Mutta oliko siihen laskettu lapset... en muista. No ei niitä lapsia paljon ollut.
Ensin mainitulla ei ollut bändiä, toisella tuttu bändi (alennusta). Toisella pitopalvelu hoiti boolin, toisella ei.
Ensimmäinen osti puvun, toisen äiti teki.
No minkään tarkkoja hintoja en tiedä, mutta mitä yhteensä maksoi niin suuruusluokkaa.
Noi vaikuttaa aika keskivertohäiltä, mitä sulle on selostettu. Itselläni on saman suuntainen budjetti (ehkä vähän pääkaupunkiseutulisää).
Totta kai itse voit päättää mennä naimisiin ilmaiseksi ja leipoa vieraille pullaa kahvin painikkeeksi tai käyttää 10 000 € (niitäkin näkee...) Kannattaa miettiä budjettia suunnitellessa, mitä haluatte, mikä on tärkeää, mistä voi tinkiä jne. Ja aina ei tarvitse noudattaa vanhoja malleja.
Ai niin: häämatka on aika kallis paukku usein sekin, samoin hääyön sviitti, jos hienostella haluaa.
Häät maksavat juuri niin paljon kuin haluat niihin panostaa. Kaikki suhteet kannattaa käyttää hyväkseen, eli kysellä tutuilta, mitä ovat mistäkin maksaneet ja jos ystäväpiiriin kuuluu eri alojen ammattilaisia, niitä kannattaa käyttää. Toki korvaus on aina asiallisesta työstä muistettava.
Miettikää ennen juhlan suunnitteluun ryhtymistä, mihin haluatte erityisesti panostaa. Itse panostimme laadukkaaseen kuvaukseen, sormuksiin sekä häämatkaan.Näin vuosi häiden jälkeen on kuitenkin pakko todeta, että taisin panostaa kaikkeen....
Ruoka on aina kallista, samoin juomatarjoilut. Meillä ruoka maksoi 35€/ hlö ja vieraita oli 135. Juomia ostettiin puolentoista vuoden ajan varastoon aina laivamatkoilta ja Tallinnasta, tuli säästettyä aika paljon.
Sormukset teetettiin kultasepällä ja vastoin yleistä käsitystä, teettäminen on edullisempaa kuin suoraan kultasepänliikkeestä ostaminen, timanttisormuksissa on kuulemma 60 prosenttia ilmaa hinnoissa... Esim. vastaava sormus kuin minulla, mutta huonompi kivi ja pienempi sormus maksoi kuitenkin 1700€ enemmän liikkeessä kuin mitä maksoin suoraan kultasepälle. Ja voi sanoa, että on uniikki eikä tusinatavara.
Morsiuskimppu ja vieheet sekä ruokapöydän kukat otettiin liikkeestä, mutta muut pöytä ym. koristeet tehtiin itse. Haettiin päivää ennen torilta järjetön määrä kukkia ja rakennettiin asetelmat itse. Hauskaa hommaa ja edullista.
Musiikista vastasivat muusikkoystävät niin kirkossa kuin hääpaikalla. Bändi oli älyttömän hyvä, ja oltiin tyytyväisiä kun maksettiin reilusti bändille, kundit jaksoivat soittaa hyvin ja vieraat viihtyivät pitkälle yöhön.
Mutta jos kokonaissummaa arvioisin, niin rahaa paloi n. 16000 €. Onhan se paljon, mut kyllä oli hauskat bileet ja järjesteltiin niitä melkein puolitoista vuotta, joten siinä ajassa ehti jo rahat säästämäänkin...
Iloista suunnittelua!
eli vieraita n.180
ruoka(pääruoka,jälkkäri,kakkupöytä,booli&iltapala) , viinit(valkkarit&punaviinit pöytiin), tilanvuokra yht. vähän alle 2000 e
hääpuvun vuokra n.200e
huntu 30 e.
hääauton ja paikan koristeet n. 20e
vieheet (5kpl) 50e
hääkimppu n. 60-80e
kukat kirkkoon (2asetelmaa) n.30e
hääyö n.100e
toki paljon muuta mutta tuossa nyt jotain mitä muistui mieleen :)