käynnistys "pelottaa"...

viides <3

Eli viidettä odottelen, aikasemmista 3 syntynyt ihan omia aikojaan ja 1 käynnistetty, synnytykset olleet kaikki alle 12h. Nyt tässä raskaudessa todettu raskausajan diabetes ja tämän vuoksi juostu sairaalassa kontrolleissa. Homma pysynyt kuitenkin suht hallussa pelkällä ruokavaliolla. Nyt lääkäri alkoi kertoa käynnistyksen mahdollisuudesta, ettei vauva kasva liian isoksi.
Aiempi käynnistys sujui ongelmitta muutamassa tunnissa päätöksestä. Silti nyt joku hakkaa taukoamatta takaraivossa että en halua käynnistystä. En edes osaa sanoa, mikä ajatuksessa on itse ongelma, mutta jotenkin se tuntuu nyt todella luonnottomalta.
Kellään muulla ollut samanlaisia ajatuksia?

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkunen neiti

      mulla oli samanlaisia ajatuksia ku esikoinen käynnistettiin.. en oisi halunnut, mutta oli vähän pakko.. mulla kans oli raskaus diabeettes sekä lisäksi pahoja raskausmyrkytyksen oireita sen takia ne käynnisti mulle.. käytiin mieheni kans viikko ennen käynnistämistä tutkimuksissa.. ja mähä koitin siinä viikon aikana vaikka millä keinolla saaha synnytystä itsestään käyntiin.. mut ei lähteny.. vaikka oli jo hyvät lähtö kohdat siihen että oisi voinut käynnistyä koska olin 3cm auki ja täysin kypsä sillon ja viikkoja oli 37 5.. mut ymmärrän miltä susta tuntuu..

    • akupunktioon

      pikkuinen neiti: siis jos sä olit auki, niin miksi lääkäri ei puhkaissut kalvoja?
      Mulla niin tehtiin, heti kun oli hiukan auki. Siitä taas voin kiittää akupunktiota:
      jonka avulla lähti ensimmäiset (vahvemmat mutta vielä harvakseltaan) supistukset käyntiin n. 1 vrk ennen sairaalaan käynnistyksekseen menoa. Olen varma, että sen ansiosta ei tarvinnut oksitosiinia yms. ja kalvojen puhkaisun jälkeen synnytys käynnistyi "itsestään", eli kunnon supistukset alkoi. En myöskään olisi halunnut käynnistystä, mutta se oli aloitettava lapsen terveyden takia.

    • pikkunen neiti

      kyllä multa puhkaistiin kalvot ja pistettii oksitosiini tippa käteen.. unohtu tuosa vaa kertoo, ku on tuo neiti aina tosa vieresä tai sylisä kiusaamassa mua ku oon koneella :D

      mut kerroin vaa et yritin kaikilla keinoilla saaha normaalisti synnytystä käyntiin, mut eipä se lähtenyt.. ja sillon viikon päästä en ees tiennyt varmaksi että käynnistetäänkö mulle.. eka kahtelivät niitä tutkimuksia, verenpainetta ja niitä valkuaisia pissassa, valkuaiset oli 2 ja verenpaine sillä hetkellä 168/106, ultrasivat sitte mut vielä ja sit se lääkäri/kätilö vaa sano et sä et mee tännää enää kotiin soitan synnärille että alkavat valmistautumaan mun käynnistykseen.. meinas siinä pissat mennä housuu :D mut ihana oli synnytys ja helppo.. kokonais kesto kalvojen puhkaisusta vauvan syntymään 7tuntia.. eli äkkiä meni synnytys :) tsemppiä teille muillekki käynnistämiseen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      437
      3163
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2423
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1878
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1575
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1543
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1398
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1327
    Aihe