Elikkä 2 30 vuotiasta miest varasti ja pahoinpiteli kaverini jolla moitteeton rikosrekisteri ja on eri paikkakunnalta. Häneltä vietiin lompakko ja 2kotiavaimet hotellin avaimet henkilöllisyys todistus mukaan lukien. olemme miettineet mitä oikeuden käynti kustantaa ja mitä hän saa kaikesta mitä hänelle tapahtui
Lahdessa ryöstö
Lahren kaveri
1106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Laki ei ole kaikille sama.
Tuttu poliisi kertoi jotakuinkin seuraavaa:
Jos pahoinpitelyn tekijät ovat 15-18 vuotiaita tuomio on erittäin lievä tai jopa mitäänsanomaton. Jos tekijät ovat 18-21 vuotiaita on tuomio edelleen lievähkö.
Jos tekijät ovat yli 21 vuotiaita saattaa tuomio olla jopa ehdollista vankeutta.
Tälläinen on suomalainen oikeusvaltio.
Eli suomalainen oikeuskäytäntö on seuraava: ylä-asteella 16 -vuotiaat tytöt kiduttavat luokkatoveriaan vaikkapa veitsellä. Saattaa jopa olla että syyttäjä ei reagoi tapaukseen ollenkaan. Jos nyt kidutetun tytön isä antaa tukkapöllyn kiduttajille ja tieto menee syyttäjälle tästä saa kurinpalautuksen tehnyt isä tuomion pahoinpitelystä samantien.