Mistä pelisilmää nössölle?

nössö2

Olen kiinnostunut itsepuolustuksesta, mutten ole halukas menemään esim. vapaaotteluun tai osallistumaan muutenkaan kunnon sparriin, jossa lyödään, potkitaan tai väännetään ihan "oikeasti". Kevyet hallitut osumat on ok, mutta riski vakavaan uhkatilanteeseen joutumisesta on kuitenkin niin pieni, etten pidä siihen valmistautumista epämiellyttävän harjoittelun arvoisena.

Olen harrastanut kuntonyrkkeilyä jo monta vuotta seurassa, jossa hiotaan tekniikkaa jatkuvasti paremmaksi ja tehdään myös ennalta sovittuja pariharjoituksia. Osaan siis jollain tasolla lyöntejä, väistöjä ja torjuntoja. Lisäksi harrastin teininä aikidoa, joten lukot ja muu vääntely ei ole täysin vierasta. Kysynkin siis, minkä lajin parissa tällainen nössö voisi oppia edes hiukan pelisilmää?

4

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelepele

      perustekniikka tulee treenaamalla, pelisilmä tulee pelaamalla. Useimmissa kamppailu-urheilutreeneissä saa vetää sparria omilla ehdoillaan. Turhaan pelkäät, se on kuitenkin vain sparria. Kilpaileminen on täysin eri asia.

      • Randori randy

        Judossa treenaa ja sparraa kaikki ekaluokkalaisista olypiaurheilijoihin ja eläkeläisiin. Tervetuloa mukaan!


    • slow fight

      Ainakin krav magaan kuuluu slow fight, joka siis tarkoittaa nimensä mukaisesti hidastettua "taistelua". Hyökkääjän ja puolustautujan roolit on sovittu ennalta ja hitaan tahdin ansiosta osumat ei satu. Siinä oppii pelisilmää, mutta toisaalta siihen liittyy tavallista suurempi riski huonojen tapojen oppimisesta: Hidastetussa tilanteessa on aikaa tehdä monia sellaisia asioita, mitkä ei oikeasti onnistuisi, ja tekniikoiden tehokkuus jää muutenkin epäselväksi. Toisaalta hyvä ohjaaja voi kertoa, missä mennään metsään, joten myös slow fightin avulla voi kehittyä aika paljon.

      • Randori randy

        Kirjoitat asiaa. Slow fight tyyppinen treenaaminen opettaa varmasti perusteita, joita voi sitten testata tilanteissa, joissa kuten sanoit kaikki tavat je tekniikat eivät välttämättä sitten toimikaan.

        Judo kehitettiin lajiksi, jossa valitut ja edelleen kehitetyt jujutsu-tekniikat voi tehdä suht turvallisesti täysillä. Tämä siksi että treenaamisen taso voitaisiin nostaa maksimiin. Mukaan ei otettu tekniikoita, joiden toimivuudesta ei voi oikeasti varmistua kokeilemalla harjoitusparin kanssa. Näin tekniikoiden harjoittelu on niin realistista kuin se voi olla. Judokan pitää pystyä tekemään joku tekniikka myös tilanteissa, joissa treenikaveri pistää vastaan minkä ikinä pystyy. Voit ottaa rauhalllista sparria ja katsoa saatko tekniikan onnistumaan, voit vetää kovaa sparria ja katsoa onnistuko vielä. Ja lopulta vasta kilpailuissa nähdään osaatko tekniikan oikeasti?

        Tyypillisesti kilpajudokat sanovat osaavansa vain ne heitot, lukot sidonnat ja kuristukset, joilla he ovat voittaneet kisoissa. Siitä huolimatta että puvun ympäri on musta vyö, joka on osoitus kaikkien judon tekniikoiden osaamisesta tekniikan tasolla.

        Krav maga tms. itsepuolustuslajit omaavat verratonta tekniikkaa itsepuolustukseen. Toisaalta kamppailu-urheilulajit ovat verrattomia pelisilmän kehittämiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      185
      2583
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      38
      2453
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2139
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2093
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2044
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2030
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      64
      1401
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1205
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1117
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      978
    Aihe