Tervehdys. Jos olen raskaana olisi menossa rv 3 . Huono- oloisuus on kauheaa ja se häiritsee jopa työntekoa toisina päivinä? Voiko pahoinvointi alkaa näin aikaisin? Viikon päästä vasta testin teko kun kuukautisten pitäisi alkaa. Todella hämmentynyt.
Voiko pahoinvointi alkaa viikoilla 3-4?
*Nainen*
57291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla alkoi närästys siinä vaiheessa kun hedelmöittymisestä oli reilu viikko. Monet normaalisti hyvin maistuvat ruuat närästi. Lasista punaviiniä tuli aivan kauhea olo.
Siitä alkion kiinnittymisestä alkaa sitten se raskaushormoonin määrä vasta nousta, et kun se on kiinnittynyt niin ensioireita voi tulla enne kuukautisten alkamista.. Siinä vaan ei perus kierrossa montaa päivää jää, enne kuukautisten alkamista.. Koska alkio kiinnittyy kohdunseinämään noin 10pv hedelmoittymisestä, jos en nyt ihan väärin muista. Vois sen ihan tarkastaa :)
Kyllä voi alkaa huonovointisuus jo tosi aikaisin! Itselläni kävi niin, että olin antibioottikuurilla ja sen aikana alkoi joka aamuiset pahoinvoinnit (olin ollut jo kerran aikaisemmin raskaana ja sillon se raskaus meni kesken rv8 mutta silloinkin minulla oli ollut huonovointisuutta jo ennen plussaa), niin tuolloin kun söin niitä lääkkeitä, mietin että johtuisiko lääkkeistä, mutta silti miehelle sanoin, että varmaan oon raskaana, kun huono olo oli samanlaista, mitä oli ekan raskautumisen jälkeen tullut.. No, reilun viikon päästä tein plussatestin ja tuossa vieressä nyt se vauva nukkuukin päikkäreitä eli oon aika varma, että mun huonovointisuus ei johtunut silloin lääkkeistä, vaan siitä että oon raskaana ja just siis olin noin rv3.. ;)
Nyt on testi tehty kun olin hätäinen ja erittäin kapea mutta viiva tuli. Jotenka!!! Nähtävästi voi alkaa :) Sunnuntaina teen uuden kun silloin pitäisi alkaa kuukautiset! Onnensa kukkuloilla,mutta ei nuolaise ennenkuin tipahtaa!!
Millä testillä testasit? Jos Clearblue ja viiva on kapea (sellainen lyijykynänohut), niin se ei ole plussa. Clearblue antaa noita vääriä positiivisia, jotka ovat kapeita viivoja. Sen takia testin ohjeissakin lukee, että viivan tulee olla yhtä paksu kuin kontrolliviivan, ennen kuin se on plussa.