Sarlin Marine konkka

sthsh

Pitääkö paikkansa että Sarlin on jälleen kerran mennyt konkaan ja paennut
Viroon ? Jäikö keltään rahat konkurssipesään ?

17

6699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiakas tietää

      Verohallinto hakenut yrityksen konkurssiin 4.8.2012, lähde Suomen asiakastieto.

    • 2345trags346xcv
    • hjuiolöäpoii

      Täytyyhän yritysten tarpeen mukaan mennä konkurssiin.Muutenhan täältä loppuis yrittäjät.Konkurssi on hyvä yrittäjyydentukimuoto!

      • ihviyviuviuviuv

        Tämä Kaj ukko on täysi huijari!


      • 1+1=2
        ihviyviuviuviuv kirjoitti:

        Tämä Kaj ukko on täysi huijari!

        Kahden viime vuoden aikana olen tehnyt parit/kolmet varustekaupat Sarlinin kanssa, ja ei minulla niistä ole pahaa makua jäänyt, päinvastoin.

        Kieltämättä vähän liiankin myyntihenkinen kaveri.


    • perehtynyt

      Uusi nimi Viron firman ovella

      • venemyyjä Virosta

        Kaj pettä ihmisia nyt Virossa. Vene on myydy, mutta rahat on myyjälle velkaa.


      • alo1
        venemyyjä Virosta kirjoitti:

        Kaj pettä ihmisia nyt Virossa. Vene on myydy, mutta rahat on myyjälle velkaa.

        tere

        kas oled ka Sarlinilt petta saanud ?

        helista mulle 5025350

        Alo


    • Savolainen

      Ei Kai ole hujari, lääketieteessä on varmasti olemassa parempi sana, Best of the rest Marine Oü, parempi uskoa jumalaan kun tähän kaveriin

    • LaSirena

      Siellähän se Sarlin on Eestissä taas tehnyt konkat ja jatkaa nimellä Best Marine Oy. Paikka sama kuin Baltic Boat Centerillä eli Piritan satamasta löytyy. On tää tavallinen veijari.

    • Entinen_asiakas

      Kaveri on patologinen valehtelijä. Pahin virhe, mitä ihminen voi tehdä on uskoa kaverin puheita. Jos haluat mitenkään kaupallisesti asioida kaverin kanssa, ainoa tapa on tehdä se kirjallisesti. Kaupankäynnissä kaikki yksityiskohdat kirjattava ylös kaupan ehtoihin - sanktioiden kera. Ja mikäli uskallat jättää veneen talvisäilytykseen, älä tee sitä ilman kirjallista sopimusta, jossa myös sanktiot tekemättömistä töistä. Hölmöjä piisaa aina talvisäilytykseen tallin täydeltä ja keväällä sitten ihmetellään, miksei mitään sovituista asioista ole tehty. Normaalisti Suomalaiseen voi luottaa enemmän kuin Virolaiseen, mutta ei tässä tapauksessa. Meillä kanssa ystävien varoituksista huolimatta venettä yritettiin talvisäilyttää muutaman vuoden ajan, mutta ei siitä kerta kaikkiaan tullut yhtään mitään, helvetillistä tuskaa ja piinaa, kun mitään luvattuja asioita ei tehdä. Mitä nopeammin pääset kaverista eroon, sen nautittavampaa veneily kesällä tulee olemaan. Muita firmoja ei tuon katastrofisekoilun jäljiltä ole uskaltanut kokeilla, eli jos joku tietää yhtään luotettavampia paikkoja, niin kertokaa ihmeessä!

    • Kokemustavalkoinen

      Ottamatta sen enempää kantaa Sarliniin, olen koko viisitoistavuotisen purjehdusurani ajan ihmetellyt alalla kaupallisesti toimivien hahmojen asenneongelmia.
      Jos on vaikeuksia jo veneen ostamisessakin, niin ylläpidosta voi muodostua jopa pienoinen painajainen. Jos haluat veneesi säilyvän kunossa, tee kaikki itse, jos haluat stressiä, ongelmia ja murheita, käytä "ammattilaisia".

      Omakohtainen lista on pitkä, mutta en mene tässä yksityiskohtiin.
      Yleisellä tasolla voin todeta että tarjouspyyntöihin tai yhteydenottoihin ei ensinnäkään meinaa saada vastauksia. Jos asiakkaan sitkeiden yritysten jälkeen diili saadaan aikaan, jäävät luvatut työt usein tekemättä. Jos jotakin korjataan niin vierestä rikotaan tai ainakin sotketaan jälkiä siivoamatta. Jos jätätä veneen talveksi "ammattilaisten" hoitoon, jätetään sovitut talvisuojaukset tekemättä ja pakkasvaurioista syytetään asiakasta. Sovittu hinta ei pidä, koska tulee "odottamattomia" lisäkustannuksia, jotka jokainen työn aikaisemminkin tehnyt olisi osannut ottaa huomioon.
      Onneksi muutamia poikkeuksiakin on näiden vuosien aikana tielle osunut, suuri kiitos heille.

      • Fin26

        Täysin samaa mieltä. Venealan asiakaspalvelu on surkean ja kammottavan välimaastossa. Asiakas on aina väärässä. On parasta tehdä mahdollisimman paljon itse, silloin ainakin tietää mitä saa. Katsoin eilen taas Saksalaisen Guidon purjehdusvideota Youtubesta. Olen katsonut sitä joskus pari vuotta sitten, mutta nyt katsoin ensimmäisen osan kokonaan. Siinä oli hyvä esimerkki saksasta ja espanjasta. Veneeseen asennettiin tuuligenraattori, joka oli täysin susi eikä tuottanut mitään. Espanjassa Guido etsi asentajan, joka olisi laittanut kiinni uuden tuuligeneraattorin, mutta ammattimies rikkoikin vanhat sähköasennukset eikä saanut muuta kuin turhia reikiä veneeseen. Sitten etsiskelyn jälkeen aikanaan löytyi "helmi", eli telakka joka teki sovitut työt ja korjasi toisten rikkomat sähköt kuntoon. Tarinan opetus: Tuon kaiken olisi tehnyt helpommin ja nopeammin itse, vaikka ei mikään insinööri olisikaan.


      • VenekauppiaskoHuijari

        Hei,

        Itse valitettavasti asioin Kaj Sarlinin kanssa juuri ja joo! näköjään olisi pitänyt googlata henkilö/ yritys hyvin tarkkaan!!
        ÄLKÄÄ IKINÄ LUOTTAKO KAJ SARLINIIN!
        Huijasi kunnolla moottorin vuosimallissa n.10-20 vuotta. Asiaa ei myöskään heti huomannut korjaaja/ ammattilainenkaan, joten ei mekään.
        LAKIMIES HOITAA EDELLEEN ASIAA, MUTTA ÄIJÄ KIELTÄÄ KAIKEN!
        Kuluttajalla ei siis ole suojaa!
        Ja nykyinen firma on Easy Sailing Tallinnassa.


    • Anonyymi

      Sattuuko kukaan tietämään, jotta missä tämä venkula nykyään lymyilee? Olisi kana kynittävänä…

      • Anonyymi

        Aurinkorannikolla majailee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe