Ryanair etuili taas kentälle poltoainepulan vuoksi

meideimeidei

06.09.2012 12:29 Espanja-Info Tiimi

Kanariansaarille laskeutumassa ollut Ryanair ilmoitti polttoaineen minimin alituksesta päästäkseen laskeutumaan ennen muita, jälleen kerran.

Ryanairin kone oli matkalla Englannin Leedsistä Lanzarotelle tiistaina iltapäivällä.

Konella oli määräysten vastaisesti liian vähän polttoainetta tankeissaan oman laskeutumisvuoronsa odotteluun, ja se pyysi "etuilulupaa", mutta kiisti kyseessä olevan hätälaskutapauksen.

Irlantilainen halpalentoyhtiö on saanut jo Espanjasta kanteet vastaavasta toiminnasta ja sitä odottavat miljoonavaateet.

Heinäkuussa Valenciassa kolme yhtiön konetta pyysi hätälaskulupaa Manisesin kentälle polttoaineen minimien alittumisen vuoksi.

Espanja on aikonut kieltää Ryanairia lentämästä Espanjan kentille, mitä Ryanair pitää laittomana.


http://www.espanja-info.net/uutiset/espanjan-uutiset/3584-ryanair-etuili-taas-kentaelle-poltoainepulan-vuoksi.html

7

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • STT:n uutisia

      Keskustele lentämisestä Ryanairilla?

    • jhgjkhljkhli

      Ei sinänsä mitään uutta.

      Ryanair ja muut silloiset halpikset saivat jo 90-luvun alkupuolella Englannissa paikallisilta lennonjohtajilta ja muiden lentoyhtiöiden lentäjiltä valitusta ja ilmailuviranomaisilta satikutia siitä että ne pyrkivät keulimaan ohi jonotuskuvioista oman toimintaideansa sanelemana. Tuottaakseen voittoa noilla hinnoilla ei katsos kannata ruuhkaeuroopan kentillä missään odotuskuvioissa pyöriä, eikä lentoonlähtöjonoissa seisoskella, vaan ohi vaan jollakin verukkeella. Se että ei ole kerosiinia on jo aika tehokas syy päästä ohi, mutta tietenkin laiton ja pahimmillaan siitä tulee tosiaan lentokielto... isoja sakkoja ainakin.

    • ei rahaa

      Mutta kun on niin ihanaa kun Ryanair lentää edullisesti Keski-Suomesta Euroopan sivukentille! Ketä kiinnostaa pikku jekkuilut kun itse pääsee halvalla.

    • hölynpöly-info

      Aika huvittavaa tekstiä, kukahan mahtaa tuottaa tuollaista "uutisointi" nettiin. Kai nilläkin joku vastuu on, lähteet olis kiva saada!

      • entä tämä?

    • Herra 47

      Kuinka paljon sinulle maksetaan tästä sissiantimarkkinoinnista?

    • ei ryanairille

      Miksei Ryanairin toimilupaa ole jo peruttu jos se firma kerran lentää tyhjillä tankeilla vaarantaen matkustajien hengen? Entäs kun niiden kone putoaa kaupungin päällä taivaalta kun löpö loppui ilmassa? Onko sitten kivaa?

      En ikinä lentäisi tuollaisella firmalla joka ei välitä paskankaan vertaa lentoturvallisuusmääräyksistä. Ne polttoainemäärän rajat on olemassa siksi, että kaikilla on turvallista lentää. Maksakoot myös Ryanair kiltisti polttoainekustannuksensa tai sitten ulos alalta.

      Se on yksi tuhoisa onnettomuus ja Ryanair on kaput.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      931
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe