06.09.2012 12:29 Espanja-Info Tiimi
Kanariansaarille laskeutumassa ollut Ryanair ilmoitti polttoaineen minimin alituksesta päästäkseen laskeutumaan ennen muita, jälleen kerran.
Ryanairin kone oli matkalla Englannin Leedsistä Lanzarotelle tiistaina iltapäivällä.
Konella oli määräysten vastaisesti liian vähän polttoainetta tankeissaan oman laskeutumisvuoronsa odotteluun, ja se pyysi "etuilulupaa", mutta kiisti kyseessä olevan hätälaskutapauksen.
Irlantilainen halpalentoyhtiö on saanut jo Espanjasta kanteet vastaavasta toiminnasta ja sitä odottavat miljoonavaateet.
Heinäkuussa Valenciassa kolme yhtiön konetta pyysi hätälaskulupaa Manisesin kentälle polttoaineen minimien alittumisen vuoksi.
Espanja on aikonut kieltää Ryanairia lentämästä Espanjan kentille, mitä Ryanair pitää laittomana.
http://www.espanja-info.net/uutiset/espanjan-uutiset/3584-ryanair-etuili-taas-kentaelle-poltoainepulan-vuoksi.html
Ryanair etuili taas kentälle poltoainepulan vuoksi
7
295
Vastaukset 7
- STT:n uutisia
Keskustele lentämisestä Ryanairilla?
- jhgjkhljkhli
Ei sinänsä mitään uutta.
Ryanair ja muut silloiset halpikset saivat jo 90-luvun alkupuolella Englannissa paikallisilta lennonjohtajilta ja muiden lentoyhtiöiden lentäjiltä valitusta ja ilmailuviranomaisilta satikutia siitä että ne pyrkivät keulimaan ohi jonotuskuvioista oman toimintaideansa sanelemana. Tuottaakseen voittoa noilla hinnoilla ei katsos kannata ruuhkaeuroopan kentillä missään odotuskuvioissa pyöriä, eikä lentoonlähtöjonoissa seisoskella, vaan ohi vaan jollakin verukkeella. Se että ei ole kerosiinia on jo aika tehokas syy päästä ohi, mutta tietenkin laiton ja pahimmillaan siitä tulee tosiaan lentokielto... isoja sakkoja ainakin. - ei rahaa
Mutta kun on niin ihanaa kun Ryanair lentää edullisesti Keski-Suomesta Euroopan sivukentille! Ketä kiinnostaa pikku jekkuilut kun itse pääsee halvalla.
- hölynpöly-info
Aika huvittavaa tekstiä, kukahan mahtaa tuottaa tuollaista "uutisointi" nettiin. Kai nilläkin joku vastuu on, lähteet olis kiva saada!
- entä tämä?
http://yle.fi/uutiset/trafi_vaatii_irlannin_viranomaisia_tutkimaan_ryanairin_hatalaskut/6297581
Tässä on yksi samansuuntaisen asian lähde. Luulisi Yleisradion ja Trafin olevan riittävän luotettavia tälle palstalle.
- Herra 47
Kuinka paljon sinulle maksetaan tästä sissiantimarkkinoinnista?
- ei ryanairille
Miksei Ryanairin toimilupaa ole jo peruttu jos se firma kerran lentää tyhjillä tankeilla vaarantaen matkustajien hengen? Entäs kun niiden kone putoaa kaupungin päällä taivaalta kun löpö loppui ilmassa? Onko sitten kivaa?
En ikinä lentäisi tuollaisella firmalla joka ei välitä paskankaan vertaa lentoturvallisuusmääräyksistä. Ne polttoainemäärän rajat on olemassa siksi, että kaikilla on turvallista lentää. Maksakoot myös Ryanair kiltisti polttoainekustannuksensa tai sitten ulos alalta.
Se on yksi tuhoisa onnettomuus ja Ryanair on kaput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49571
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398