Hei!
Sain omistukseeni mummonmökin 30-luvulta viime keväänä ja kamarissa on toimiva pönttöuuni. Sitä on todennäköisesti korjattu 60-luvulla, koska tulipesän tiilissä on teksti Lalli 1-63. Luukut ovat perinteiset sellaiset, joissa on liekin kuvat ja pyöritettävät ilmanottoaukot, jotka saa auki ja kiinni.
Ongelma on se, että jos luukut laittaa palamisen aikana kokonaan kiinni niin tuli sammuu sillä ilmanottoaukoista ei tule kylliksi ilmaa palamiseen. Ja kun pitää toista luukkua vähän raollaan, jotta tuli palaisi niin välillä saattaa aina hyvänkin palamisen ja vedon aikana tulla vähän savua (hiukan raollaan olevasta luukusta). Ja uunin kylki nokeentuu vähän ja sisällä on ikävä savun haju pitkän aikaa.
Tolulla aina pyyhkäisemme uunin kyljen lämmittämisen jälkeen mutta savu tuoksuu pitempään.
Kysymykseni onkin, oletteko keksineet keinoa tähän vaivaan? Näitä samoja uuninluukkuja lienee kaikissa vanhoissa pönttöuuneissa. Pitäisikö porata muutama reikä lisää luukkuun vaikka siitä ei ehkä tule kaikkin esteettisin ja nätein ratkaisu.
Vai onko asian kanssa vain elettävä? Uuni lämmittää tosi hyvin ja nyt on jo niin vilpoisaa Varsinais-Suomessakin, että lämpöä tarvittaisiin mökkeilyyn.
Kiitos asiallisista vastauksista!
Pönttöuunin luukut ja tulipesän ilmansaanti
11
5913
Vastaukset
- Ei se ilmasta
ole kiinni. Jos luukkut raollaankin savuttaa niin uuni kaipaisi kunnon nuohouksen. Tai sitten "korjauksessa" on mennyt jotain pieleen. Serkun mökillä on kolme pönttöuunia. Jos niissä vähän raottaa luukkua niin saa pitää puista kiinni ettei veto vie mukanaan. Sitä joskus naurettu ettei tarvitse pölynimuria. Uuniin tuli ja alkaa lakasemaan, kaikki hiirtä pienemmät lähtee vedon mukana.
- masonry
Onko se sekä hormi kunnolla nuohottu,entä korvausilmansaanti?
- Vanha eldari
Uunin alaosassa olevien (olevan) nokiluukkujen kautta tehtävä poskikanavien nuohous parantaa uunin vetoa ja lämmön varauskykyä.
- Mummonmökkeilijä
Hormit on nuohottu ja tarkastettu viime huhtikuussa. Korvausilman kanssa voi olla vähän huonommin, sillä kamarissa ei ole mitään (nykyaikaista) korvausilmaluukkua. Olen avannut kesäkeleillä vähän kamarin ikkunaa uunia sytyttäessä tai sitten voi avata oven keittiöön, joka on "harvempi" ja josta johtaa ovi kylmään umpinaiseen lautaeteiseen ja ulos.
Uuni on maalattu joskus 10 vuotta sitten ja luukkujen yläosa on mustunut noesta eikä se lähde pois pesuaineellakaan. Eli entisilläkin omistajilla on ollut samaa vaivaa.
Hormista sen verran, että uunin takana keittiössä on kamiina, josta johtaa suora hormi ylöspäin ja pönttöuunin hormi liittyy vintillä siihen hormiin ja tekee mutkan siellä ylhäällä. Piippua on korotettu ja pellitetty ja hatutettu ja muuten uuni vetää hyvin.- Vanha eldari
Voit itse helposti nuohota pönttöuunin poskikavat: Teet tuoreen koivun ohuista oksista, noin kymmenkunta varpua, taipuisan noin puolimetrisen "vispilän". Käsi kyynärvartta myöten nokiluukkuun ja huitelet poskikavat irtoavasta noesta. Tämä homma jää nuohoojalta yleensä tekemättä.
- masonry
Vanha eldari kirjoitti:
Voit itse helposti nuohota pönttöuunin poskikavat: Teet tuoreen koivun ohuista oksista, noin kymmenkunta varpua, taipuisan noin puolimetrisen "vispilän". Käsi kyynärvartta myöten nokiluukkuun ja huitelet poskikavat irtoavasta noesta. Tämä homma jää nuohoojalta yleensä tekemättä.
Juu,ed.viesti hyvä.Poskikanavat ne on kunnolla nuohottava,toki hormiliittymäkin,joskus pudonnut tiili tai osa sinne.
Miten nuohous on tarkastettu;videokuvaamalla?
Miten hatutus on tehty?Paljon irti piipun päästä?
Edelleen;sekundääri-ilman saannista on huolehdittava. - Vanha eldari
"Ongelma on se, että jos luukut laittaa palamisen aikana kokonaan kiinni niin tuli sammuu sillä ilmanottoaukoista ei tule kylliksi ilmaa palamiseen. "
Onko käyttämäsi puut varmasti riittävän kuivia?
Tarkista peilin ja taskulampun avulla suuluukun kautta ylöspäin tulitorven ehjyys.
Samoin tee nokiluukkujen kautta uunin poskikanavien tarkistus.
- eitajua.,...
"Hormista sen verran, että uunin takana keittiössä on kamiina, josta johtaa suora hormi ylöspäin ja pönttöuunin hormi liittyy vintillä siihen hormiin ja tekee mutkan siellä ylhäällä.
Mitä tuo ylläoleva tarkasti ottaen tarkoittaa? - Mummonmökkeilijä
Tarkoittaa sitä, että pönttöuunin hormi tekee mutkan vintillä ennenkuin se liittyy suoraan hormiin, joka vie savut ulos. Eli kahden tulisijan hormit yhdistyvät samaan aukkoon savupiipussa.
Olen yleensä lämmittänyt ensin vähän kaminaa, jotta hormi lämpiäisi ennen uunin sytyttämistä. Ja nokiluukussa olen polttanut sanomalehteä myös.
Kiitos vinkeistä! Pitää kokeilla tuota koivunvitsanuohousjuttua. Piipun hattu on korkealla ja ammattilaisen tekemä, joten siitä ei savunpölläyttäminen johtune. - xd33er
Muistatko sulkea kaminan pellin ennenkuin sytytät pönttöuunin.
- Anonyymi
Pari kynttilää palamaan takkaan tai pönttöuuniin, silloin toimii taas veto oikein päin ja hajut katoavat.
Ja aina piipun päälle sadepelli.
Ja ikkoita voi vähän raottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3703184Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151516En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847