AMK kesäkurssit?

10+7

Miten laajasti pystyy suorittamaan kursseja kesäisin tekniikan alalla?
Olen ymmärtänyt että vaikka opiskelen muualla niin pystyn kuitenkin suorittamaan kursseja pääkaupunkiseudulla niin että oma AMK:ni hyväksyy ne?
Onko kokemuksia miten tuo käytännössä onnistuu?

5

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tradenomi

      Opiskelen itse liiketaloutta ja kävin viime kesänä muutamalla helsingin kesäyliopiston kurssilla, jotka kouluni maksoi ja sain myös kelalta normaalit tuet. Yhden kurssin sain suoraan hyväksiluettua pakollisiin opintoihin ja muut kurssit menivät vapaasti valittaviin opintoihin. Periaatteessa jos sulla on vielä niitä vap.valintaisia tekemättä niin voit opiskella käytännössä mitä vaan kesällä, esim. kielikursseja tai jos löydät omaan alaan liittyviä kursseja niin tarkista opoltasi voiko niillä korvata joitain oman koulusi kursseja.

    • MH

      Aina on kysyttävä oman koulutusohjelman opolta esimerkiksi, mihin kohtaan HOPSiaan opinnot saa. Samalla selviää mitä opintoja voi suorittaa muualla ja millä ehdoilla. Joka koulussa on hieman erilaisia käytänteitä.

    • ihan nihkeesti

      Mitä vaan voi opiskella ja suorittaa, mutta jos hyväksilukuja haluaa niin niitä saa tosi nihkeästi. Valikoima tekniikan alan opinnoista on tosi pieni. Leppävaaran summer school on ihan hyvä jos opiskelee IT-alaa. Muille aloille ei ole alakohtaisia kursseja.

      Kieliä pystyy opiskelemaan mutta ei niistä aina saa pakollisen ruotsin hyväksilukua vaikka tekisi virkamiestutkinnon, jos se ei ole nimenomaan oman alan ruotsin kurssi prkl. Kieliopinnot menee yleensä vapaasti valittaviin, samoin kyllä melkein kaikki muualla suoritetut kurssit on korkeintaan vapaasti valittavia. Ei niistä ammattiopintoihin saa mitään kun opet on sitä mieltä että asiat opetetaan eri tavalla jos joku toinen opettaa. Siinä on vaara että joku ajattelee sitten eri tavalla tai näkee muutakin ja vaikka inttää vastaan.

      • Tradenomi

        Mutta siis jostain ne "pakolliset vapaavalintaisetkin" on saatava, joten miksei hoitais niitä kesällä pois alta ja keskittyy talvella sitten niihin pakollisiin kursseihin. Näin saa vähän nopeutettua opintoja ja ehkä opintotukea kesältä jos ei löydä kesätöitä. Ja niin kuin jo sanottiin, niin selvitä hyvissä ajoin, joulun jälkeen/viimeistään huhtikuussa opoltasi mitä kannattaa opiskella jotta et tee turhaa työtä.


      • Vähän kade ins
        Tradenomi kirjoitti:

        Mutta siis jostain ne "pakolliset vapaavalintaisetkin" on saatava, joten miksei hoitais niitä kesällä pois alta ja keskittyy talvella sitten niihin pakollisiin kursseihin. Näin saa vähän nopeutettua opintoja ja ehkä opintotukea kesältä jos ei löydä kesätöitä. Ja niin kuin jo sanottiin, niin selvitä hyvissä ajoin, joulun jälkeen/viimeistään huhtikuussa opoltasi mitä kannattaa opiskella jotta et tee turhaa työtä.

        Ehkä teillä tradeilla onkin oikeesti jotain vapaavalintaisia. Tekniikan alalla monen vapaavalintaiset tulee täyteen matikan ja ruotsin tukikursseista, koska muuten ei pärjää normikursseilla pitkän matikan ylioppilaitten kanssa. Varsinkin matikka on aika vaikeeta monelle, niin että millekkään omille valinnoille ei jää tilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      192
      1331
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1148
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      864
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      745
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      712
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      667
    Aihe