Kannettava Puhaltaa kovaa

Hei! kannettavani rupesi puhaltamaan todella kovaa, eli joko tuuletin mneossa rikki tai pölyä koneessa. Auttavatko semmoiset paineilmasprayt, jos nitä puhaltta tuulettimeen, vai pitääkä jossain vaiheessa vidä kuitnekin hulotton puhdistettavaksi?
Kovaako takuuhuolto, jos vika johtuu vain pölystä`?
Saako imurilla puhaltaa aukoihin, kun jossakin sanottiin, että imuri magntisoi ja ei saa käyttää. Neuvokaa please!
3132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yleisin syy on laitteiston kuumeneminen joka johtuu useinmiten pölystä. Kokeile imuroida koneen tuuletusaukot. Takuu ei korvaa.

Itse olen imuroinut monien läppäreiden tuuletusaukot ja yksikään ei ole vielä mennyt rikki.

Äänestä

Ei kannata imuroida siitä ilman ulostuloaukosta, koska se pöly menee vain tiukemmin siihen elementtiin.
Osta paineilma spraypullo, maksaa n 10 e ja sillä puhallat siihen ilman ulostuloaukkoon ja senjälkeen imuroit koneen sieltä alla olevista ilma aukoista.

Äänestä
  • Juuri näin, eli ilman kulkusuunnan pitää puhdistuksessa olla jäähdytysilman normaalia kulkusuuntaa vastaan. Läppäreitä voi imuroida ihan hyvin, kunhan ei innostu niin, että imaisee pölypussiin parit näppäimetkin.

    Pöytäkoneen sisustan imuroimisesta voidaan olla montaa mieltä, mutta staattisen sähkön purkausten kanssa pitää olla tarkkana. Kannattaa esim. pitää kiinni kotelon metallikuoresta samaan aikaan kuin toisella kädellä pitää pölynimurin suuttimesta mahdollisimman lähellä tämän suuaukkoa. Itse emolevyä ja muita elektronisia komponentteja ei kannata imuroida, vaan puhaltaa paineilmalla ja harjata pensselillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pölykö. kirjoitti:

Hei! kannettavani rupesi puhaltamaan todella kovaa, eli joko tuuletin mneossa rikki tai pölyä koneessa. Auttavatko semmoiset paineilmasprayt, jos nitä puhaltta tuulettimeen, vai pitääkä jossain vaiheessa vidä kuitnekin hulotton puhdistettavaksi?
Kovaako takuuhuolto, jos vika johtuu vain pölystä`?
Saako imurilla puhaltaa aukoihin, kun jossakin sanottiin, että imuri magntisoi ja ei saa käyttää. Neuvokaa please!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu