Ikkunan ulompi puite ja tiivisteet

Miksi normaaleissa ok-talon ikkunoissa ei ole ollenkaan tiivisteitä ulomassa puitteessa? Kun sisemmän ikkunan avaa pakkasella, niin ulomman puitteen ja karmin välistä puhaltaa raakaa ilmaa sisään. Lisäksi ulompi puite on lukon varassa, eikä siis painu tiiviisti karmia vasten, vaan lukkopesää vasten "klonksaa" millin kun puitetta heiluttaa. Toki puu-puuta-vasten mikään tiivis ole vaikka puite istuisi karmia vasten tiiviimmin. Taloni ikkunat ovat 10 vuotta vanhat ja kävin katsomassa uusia ikkunoita, niin sama homma oli niissäkin.
Eikö ulompaa puitetta voisi tiivistää siten, että ilma pääsisi kiertämään juuri sen verran, että huurtumista ei pääsisi tulemaan? Esim. alhaalla ja ylhäällä tiivisteissä pienet raot, joista ilma pääsee kiertämään hallitummin.

Onko joku tiivistänyt "nykyaikaisen" ikkunan ulomman puitteen? Puitteessa ei ole juuri huullosta tiivistettä varten, joten en ainakaan itse keksinyt, millainen tiiviste kävisi.
1514669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kyllä uloinkin ikkunapuite tiivistetään. Viralliset tiivitysohjeet löydät Korjaustieto.fi sekä netistä Ikkunan ja oven tiivistysohjeet

Äänestä

Ulkoikkunan tiivistys estää sadeveden ja lumen pääsyn lasien väliin.
Kaksilasisissa ikkunoissa ulkopokan tiivistys nostaa sisälasin lämpötilaa 2-3 astetta.
Tiivistys vähentää myös ulkopuolelta tulevia ääniä.
Ulkotiivisteen pienet tuulentumisraot estävät kosteuden tiivistymisen lasien välissä.
Sisäikkuna sekä ikkunan kaikki liitosrakenteet tiivistetään ilmatiiviiksi.

Äänestä

kenen valmistamissa ikkunoissa ei ole tiivistettä ulomassa puitteessa?

Äänestä

Ostettiin 80-luvulla talo, jossa oli elementti-ikkunat. Siis lasit kiinni toisissaan. Nehän oli sököt heti takuuajan jälkeen, ei juur ulos näkynyt:)

Nyt meillä on kolminkertaiset ikkunat, kaks sisempää lasia yhdessä ja tiivistetty, ulompi itekseen ilman tiivistettä.
Tämmösen virityksen oli yks tuttu tiivistäny kokonaan ja lasi lävähti huuruun pakkasella? En tiedä jättikö mitään hengityskoloja, oisko ne auttaneet...

Jos ois vain kaks lasia kaikkiaan, niin mahtas olla melkonen lämpöhukka. Ei kai semmosia enää mihinkään pistetä!

Äänestä
  • Eiköhän 3-lasiset ole 80-lukua. Ikkunat ovat kehittyyneet siihen malliin että kyllä ne nykyään kaksinkertaisia vain tuppaavat olemaan ja silti lämmöneristys on parempi kuin 80-luvun kolminkertaisilla.

    Äänestä

Kaikki ikkunat tiivistetään. Sisäikkuna tiivistetään ilmatiiviiksi ja muiden ikkunoiden tiivisteet harvenevat ulospäin mennessä.
Tiivistysohjeet löydät netistä.

Äänestä

Ikkunalle on asetettava samat vaatimukset kuin rakennuksen muille osille.
Sisäpuolen ikkunatiivisteet sekä kaikkien liitosrakenteiden liitoskohdat on oltava ilmatiiviitä. Yleisesti epätiiviitä rakenneliitoksia ovat: sisäpuolen vuorauslistojen liitoskohdat seinään ja karmiin. Heikossa tiiveydessä ovat myös lasin sekä pokan liitos ja karmikappaleiden liitoskohdat. Karmikappaleiden liitoksissa ei ole liimaa eikä rakoa suojaavaa pintamassaa.
Epätiiviit ikkunat ja ovet nostavat kiinteistön lämmityskustannuksia 5 - 20 %.

Äänestä

Meillä on kymmenen vuotta vanhat puu/alumiini-ikkunat. Ikkunoista tuntuu vetoa.
Kuinka kauan tiivisteiden pitäis tiivistää? Onko takuutyö?

Äänestä

Ulommaisia ikkunoita ei tietenkään saa tiivistää umpeen, kaikenlaisia tonttuja tänne vastaileekin. Ulommaisen ikkunan karmin kuuluu hengittää, muutoin kosteus jää ikkunoiden väliin ja ikkunat huurtuvat.

Äänestä
  • Mielenkiintoinen väite. Oletko vain kuullut tai itse käytännössä kokeillut?
    Jos sisäikkuna työstetään ilmatiiviiksi, niin huoneen lämmin ja kostea ilma ei pääse lasien välitilaan. Ikkunatiivistys, karmiliitokset, lasin/pokan liitos.
    Jos ulkoikkuna työstetään ilmatiiviiksi niin sadevesi ja ulkoilman kosteus ei pääse lasien välitilaan. Ikkunatiivistys, lasituslistat, lasituskitti, lasin/pokan liitos, maalipinnat.
    MIKÄ KOSTEUS TIIVISTYY LASIEN VÄLITILASSA?

    Äänestä

Ulkoikkuna pitää tiivistää vain osittain jättämällä joka sivulle 2-10 cm kolot ilman tiivistettä - jotkut jättää nyös kokonaan tiivistämättä mutta se ei ole energiataloudellisesti paras ratkaisu ja huurtumista voi esiintyä.
Jos tiivistää liikaa, ilma ei kierrä ja ikkuna huurtuu välitilassa kun lämpötilaeroista johtuva kondensio ei pääse haihtumaan.

Äänestä

Ulkoikkunan pystytiivisteisiin ei saa laittaa tuulentumisaukkoja.
Tuulisella ilmalla osa sadevedestä poistuu sivulle päin. Jos tiivisteessä on rakoja niin sadevesi pääsee tuuleentumisaukon kautta lasien välitilaan. Tiivisteen tuuleentumisaukot n 20 mm x 4 kpl tehdään ainoastaan vaakatiivisteisiin.
Jos lasien välissä tiivistyy kosteus, niin kirjoitus MIKÄ TIIVISTYY antaa vastauksia.
Käytännössä tosin kannattaa sisäpuolen ikkunat ja niiden liitosrakenteet tiivistää ilmatiiviiksi. Ulkopuolen vaakatiivisteisiin työstetään pienet tuuleentumisaukot.

Äänestä

Lasit kostuu. Katso netistä Miksi ulkoikkunan sisäpuoli kostuu.
Samoilta sivuilta löytyy myös ulkoikkunan tiivistysohjeet.

Äänestä
  • 11 ikkunaa. Ikkunatiivisteen laadusta riippuen ilmatiiveys säilyy 1-15 vuotta.
    Halpa ja helposti asennettava ns teippitiiviste tiivistää n 1-2 vuotta.
    Lisäksi niiden paksuudet 3.5 ja 6,5 mm ovat yleensä liian ohkaisia kokoja tiivistääkseen ikkunoita ja ovia ilmatiiviiksi.
    Tiivisterakoon nähden liian ohuet tiivisteet eivät ole alunalkaenkaan olleet ilmatiiviitä.
    On harhaluulo, että vain silmämääräisesti katsottuna ei voi havaita onko paikoillaan oleva tiiviste ilmatiivis.
    Naulattu, liimattu tai uraan asennettu tiiviste on paikoillaan tappiin saakka, mutta ei se tarkoita että tiivisteet olisivat ilmatiiviitä.
    Vain laadukas sekä riittävän paksu ja teknillisesti oikein asennettu tiiviste, tiivistää jopa viisitoista vuotta. Ikkunan tiivistysohjeet löytyy netistä

    Äänestä

Missä oppilaitoksessa koulutetaan ikkunoiden korjaajia ja tiivistäjiä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiivistäjä..... kirjoitti:

Miksi normaaleissa ok-talon ikkunoissa ei ole ollenkaan tiivisteitä ulomassa puitteessa? Kun sisemmän ikkunan avaa pakkasella, niin ulomman puitteen ja karmin välistä puhaltaa raakaa ilmaa sisään. Lisäksi ulompi puite on lukon varassa, eikä siis painu tiiviisti karmia vasten, vaan lukkopesää vasten "klonksaa" millin kun puitetta heiluttaa. Toki puu-puuta-vasten mikään tiivis ole vaikka puite istuisi karmia vasten tiiviimmin. Taloni ikkunat ovat 10 vuotta vanhat ja kävin katsomassa uusia ikkunoita, niin sama homma oli niissäkin.
Eikö ulompaa puitetta voisi tiivistää siten, että ilma pääsisi kiertämään juuri sen verran, että huurtumista ei pääsisi tulemaan? Esim. alhaalla ja ylhäällä tiivisteissä pienet raot, joista ilma pääsee kiertämään hallitummin.

Onko joku tiivistänyt "nykyaikaisen" ikkunan ulomman puitteen? Puitteessa ei ole juuri huullosta tiivistettä varten, joten en ainakaan itse keksinyt, millainen tiiviste kävisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu