Webaston äänet

Webasto.meteli

Moi!
Webaston ilmalämppäri on tunnetusti kovaääninen.
Millä olette saaneet Webastonne hiljaisemmaksi?
Mistä olette vaimentajia hankkineet?
Onko Webaston omista äänenvaimetajista mihinkään?

Nykyinen on vanha HL18D, jonka olen ajatellut vaihtaa uuteen ST 2000 -malliin.

JI

5

4204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Webaston saa

      hiljaiseksi seuraavilla konsteilla:
      1. Imuilmaan hankitaan Webaston oma äänenvaimennin. Tämä yleensä puuttuu ja kuitenkin imuilma aiheuttaa äänestä suuren osan.
      2. Pakoputkeksi hankitaan spiraaliputkeen sisälle vaimennin jossa eristettä ja reikiä. Webaston oma ns. skootterinn äänenvaimennin ( sellainen neliömallinen) on lelu.
      3. Lisäksi erillisen polttoainepumpun ympärille solukumia (=retkipatja) nippusiteillä ja koko paketti "kumihenksleiden" varaan killumaan niin ei kuulu pumpun tikityskään sisälle.
      Kun nämä on tehty Webasto on hiljainen.

      • Webasto.meteli

        Kiitos asiallisesta vastauksesta, mutta vielä pari tarkennusta.

        Imuilmalla tarkoitat varmaankin palopesän imuilmaa?

        Mistä saa paremman vaimentimen pakoputkeen?
        Joutuuko rakentelemaan itse?

        Entä lämmitysilman vaimennus (imu/syöttö)?

        JI


    • 5+6

      Minulla on Webasto ollut hiljainen alusta asti. Veneeni on vuoden 2005 Bavaria ja lämmitin oli tehdasasennuksena.

      • Silencioo!

        Tosiaan. Uusissa nämä releet ovat valmiina, jos asennus on tehty oikein. Eli uudet ovat hiljaisia


    • Uudemmissa asennussarjoissa on paremmat äänenvaimentimet ja lämmittimet muutenkin hiljaisempia. HL18 ja AT2000 laitteita ei voi verrata keskenään. Polttoainepumpun asennukseen kannattaa kiinnittää erityistä huomiota. Mukana tuleva asennussarja on kelvoton. Itse olen tehnyt sen aina kumiletkusta ja nippareista. Kökkö mutta toimiva.

      Asennuspaikka kannattaa myös katsoa niin, että itse lämmitin ei pääse säteilemään meluansa ympäristöön. AT2000 vielä on kohtuullinen, mutta 3900 ja 5500 on jo hönkää otettaessa aika äänekkäitä pelkän ilmavirtauksenkin vuoksi, siis jos niitä ei asenna johonkin sitlåådan alle tai perään poikittain kuten asennusohjeissa sanotaan. Ääntä tuppaa silti tulemaan putkistoa pitkin. Alkupäähän laitettava äänenvaimennin auttaa kyllä asiaa. Asuintiloihin ei koskaan webastoa. Siihen tarkoitukseen on tehty Safiret.

      Webasto asennuksessa kannattaa kiinnittää huomiota putkistoon. Webastojen ohjauselektroniikka on tehty niin, että ne alkaa rajoittamaan tehoa, mikäli lämmitin kuumenee liikaa. Etenkin AT2000 mallissa, jossa lämpötehoa on kumminkin aika paljon, mutta kaikki teho työnnetään yhteen 60mm putkeen saattaa tulla yllätys vastaan. Mutka sopivassa paikassa alkupäässä putkea tai liian suuri vastapaine putkistossa (pitkä ja mutkainen veto) aiheuttaa tehon rajoituksen päälle menemisen ja vene ei lämpiä kunnolla. Mistään tätä tehonrajoitusta ei voi muuten havainnoida kun kytkemällä Läppäri kiinni lämppäriin. Webaston rakenne kun ruokkii tätä lisäksi itsessään. Paloilmapuhallin ja pääpuhallin kun on yksi ja sama aparaatti. Tehoa tiputetaan vähän, niin pääpuhallin työntää vähemmän ilmaa ja palokammio jäähtyy vähemmän ja kuumenee enemmän. jne. Viimeksi viime viikolla tuli tällainen ongelma vastaan. Homma korjautui letkuja muuttelemalla.

      Samoin putkiston vastapaine vaikuttaa siihen, kuinka lujaa pääpuhallin pyörii ja paljonko ilmaa menee palokammioon. Tämän vuoksi Webastojen asennus tulee aina tehdä ammattimiehen toimesta, joka säätää paloarvot kohdilleen. Toimiihan ne ilmankin, mutta pidempään ja vähemmillä huolloilla kun on kaikki tsekattu kohdilleen. Omasta mielestäni järjetön tekniikka, mutta eihän kymmenien tuhansien valmistusmääriä tekevä lämmitintehdas voi olla väärässä?

      Tulipa vahingossa tekstiä ja ihan alkuperäisen asian viereltä.

      Käykää vilkaisemassa lisää höpinöitä ja artikkeleita.

      http://www.xn--lmmitin-5wa.fi/



      Ylikuumenemistilanteessa Webasto rajoittaa ensin lämmittimen tehoa ja sitten vasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      232
      5807
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4658
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4266
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3011
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      118
      2964
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      73
      2443
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2396
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      189
      1648
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1629
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      23
      1286
    Aihe