Listatkaa mielestänne kolme tärkeintä muutosta joihin uuden valtuuston pitäisi ottaa kantaa.
Minkälainen muutos pitäisi saada ja miten se olis toteutettavissa. Ei esim. liian yleisluonteista, kuten vanhuspalvelut paremmiksi.
Minkälainen muutos pitäisi saada ja miten se olis toteutettavissa. Ei esim. liian yleisluonteista, kuten vanhuspalvelut paremmiksi.
Vastaukset 23
Vanhimmat
1) sossun harkinnanvarainen toimeentulotuki ja sosiaalitanttojen kaksin käsin kaivoon kaatama raha minimiin
2) kaupungin työntekijämäärän ja toimenkuvion kriittinen tarkastelu
3) kaupungin rakennustoiminnan (omat kiinteistöt) asiantunteva valvonta
- rahankäytön läpinäkyvyys, toisi esiin missä on säästöjä löydettävissä
- tarjouspyynnit sellaisiksi että paikallisilla ja suomalaisilla on etua. Verojen valuminen ulkomaille vähenee.
- yrittäjien houkutteleminen tarjoamalla tontteja, liikenteellisiä ja muita edellytyksiä
kannattavan toiminnan pyörittämiseksi
- vielä soisin että nuorison kannustaminen harrastustoimintaan olisi aktiivista
En tiedä mihin viittaat nimimerkilläsi ("ei kielipolitiikkaa"), mutta se on aika lailla ristiriidassa sen kanssa, että haluat tarjouspyynnöissä suomalaisille etuja. Ymmärrän kyllä, että et varmaan tarkoita suomalaisilla suomenkielisiä, mutta tiedät varmaan, että tarjouspyynnöt ovat koko EU-aluetta koskevia.
Tiedän hyvinkin että EU määrää mutta tarjouspyynnöt voi räätälöidä sellaisiksi että paikallisten toimijoiden on helpompi täyttää ehdot. Toki siinäkin pitää olla jokin tolkku. Tavoitteena olisi saada veroeurot Porvooseen. Hyvän jakaminen kuntalaisille edellyttää rahan olemassa oloa, mielummin veroilla kuin lainana saatujen eurojen.
Kielipolitiikalla tarkoitan esim. jos ruotsikielinen koulu pitäisi lakkauttaa niin tasapuolisuuden nimissä pitää joku suomenkielinen lakkauttaa myös vaikka tarvetta ei nähtäisikään ja päinvastoin.
Samaa mieltä. Kielipolitiikka on kauhun tasapainoa, josta "hyötyvät" molemmat kieliryhmät, veronmaksajien kustannuksella. Pellingin kouluhan alkaa olla jo vitsi, kylläkin kallis sellainen
1) Kaupungin viranhaltijoiden työ arvioiti ja päällekäisyyksien poisto. Virkoja sinne minne niitä tarvitaan ja paperin pyörittelijät pois.
2) Kaupungin rakennuksien kunnon valvonta asiantuntijalle ja lopetaan ulkopuolislta tilojen vuokraaminen sekä omien tyhjänä seisottaminen. Miettitään järjellä vuokraus asioita esim. sosiaalipuoli nyt Taidetehtaalla kun Kuninkaanportin työkkäri vieressä halvempaa tyhjää tilaa.
3) Uusien työpaikkojen luominen. Lentokenttä, satama toiminta ja jne... mutta
kaikeenhan täällä sanotaan ei.
1 talous
2 talous
3 TALOUS
Vaikka tekee kipeetä niin vasta sitten on varaa ja mahdollisuuksia tehdä parannuksia.
Nyt tuntuu että juustohöylällä karsitaan menoja. Prosentit saattavat näyttää isoilta mutta summat pieniä.
Lehdet voisivat avata äänestäjille rahavirtojen suuruusluokkaa. Paljonko kuluu sosiaalipuoleen, sairaanhoitoon, vanhuspalveluun, koulutukseen, vuokriin jne. Samaten olisi mukava tietää mistä suurimmat tulovirrat tulee.
Nyt tuntuu että monet puhuu asiasta tietämättä facktoja, Persut mukaanlukien.
Kunnanvaltuuston ensisijainen tehtävä ei ole euron vastustaminen! Keskistyköön terveyspalveluihin, koulutukseen, vanhuspalveluihin, työllisyyteen, ympäristöasioihin, päivähoitoon, peruspalveluihin ym. kuntalaista lähellä oleviin asioihin.
EU asiat jätettäköön eduskunnalle.
Persujen tapa työskennellä tuntuu olevan, jos ei heidän ehdotus mene läpi sitten tehdään valitus tai kantelu.
1. Talous
2. Koulu-ja päivähoito
3. Vanhuspalvelut
Persuilla on paljon hyviä asioita joita ovat toteuttamassa jos pääsevät vallan kahvaan. Onko heillä enemmän rahaa käytössä kuin muilla? Eivätkö he sitoudu hoitamaan vanhojen puolueiden tekemiä sitoumuksia? Millä ihmeellä heidän rahat riittää niin monen epäkohdan korjaamiseen?
Voisimpa
Yrittäisit edes.
Nimimerkille "Tarjoaja"
Jos vitsinä pitämäsi Pellinge barncentrum lopetetaan, väittämäsi vitsi tulee tosi kalliiksi kun 1,6 miljoonan saaristoavustus uhkaa jäädä saamatta 70 000 euron säästön takia.
Sivistyslautakunta joutuu käsittelemään päätöksensä uudestaan lokakuussa. Otsake Borgåbladetissa 8.9.2012: "Bildningsnämnden missförstod sitt eget beslut" on karua kertomaa.
Vain vihreiden Janne Ekman oli ymmärtänyt lopettamispäätöksen merkityksen.
Kuka sen saaristoavustuksen maksaa? EU ok mutta jos valtio niin ei hyvä.
Olisi hyvä kuulla Vihreiden työllistämiskeinot. He ovat ajamassa kaikenlaisia hyvää tuovia asiota lehdessään mutta ne kysyvät kaikki rahaa. Hyvinvointi lähtee verotuloista ja ne kerääntyvät työstä. Rahat pitää ensin ansaita ennenkuin niitä voi kuluttaa.
Demareilla on parhaat asiat. Siksi äänestän yhtä heistä
Kaupungin salainen sektori julkiseksi.
Toimeentulotuen saajien rahamäärät ja nimet lehtiin.
Mamujen kaikki tuet julkiseksi.
Vihreät eivät tuhlaa ruutia työllisyyteen. He koettavat downshiftata elämäntyyliä jotta raaka-aineita ja energiaa kuluisi vähemmän. Teollisuus on mörkö joka kuluttaa kumpaakin lisäksi vielä saastuttaa, siksi sitä pitää vastustaa.
1. KUNINKAANPORTTI
-Prisman ja Citymarketin rakentaminen saatava käyntiin pikimmiten!
2. KOKONNIEMI
-Loistavalla paikalla keskustan välittömässä läheisyydessä valtava alue hyödyttömässä käytössä. Kaavoitettava välittömästi omakotitonteiksi ("Porvoon Pispala")! Hiihtokeskuksen voi siirtää esim. Saksalaan.
3. UUSIA SUURIA TYÖNANTAJIA
-Porvoon sijainti on erittäin houkutteleva suuryrityksille kunhan kaupunki vain tekee oman osansa ja kaavoittaa & pakkolunastaa tulijoille riittävästi ilmaista tonttimaata moottoritien varrelle, hoitaen samalla infrastruktuurin asianmukaiseen kuntoon.
Aina meidät keski-ikäiset unohdetaan! Ollaanko me niin hyviä ettei me tarvita mitään?
Kristillisdemokraattien vaaliteemoja
TURVALLISUUDEN TEKIJÄT
1. Lähipalvelut turvallisuuden tae
Kuntalaisten hyvinvoinnin kannalta keskeiset peruspalvelut on järjestettävä lähipalveluina, yksilön tarpeet huomioiden. Palveluiden on oltava helposti saavutettavissa ja niiden piiriin on päästävä nykyistä nopeammin. Erityinen velvollisuus on huolehtia ripeästä pelastus- ja palotoimesta sekä ensiavusta.
2. Laadukkaat terveyspalvelut turvallisuuden edellytys
Perusterveydenhuoltoa vahvistamalla voidaan saada apua sairauksiin varhaisessa vaiheessa ja samalla säästöä kalliista erikoissairaanhoidosta. Hoitoketju on oltava mahdollisimman saumaton ja kuntalaisilla tulee olla tasavertaiset mahdollisuudet saada laadukkaita erikoissairaanhoidon palveluja. Laadukkaat terveyspalvelut on oltava ensisijainen verotulojen kohde.
3. Perheille turvallinen kunta takaa tulevaisuuden
Perheissä luodaan kunnan tulevaisuus. Siksi on tärkeää, että perheet saavat kasvatustyöhön riittävästi tukea. Kunnan on voitava tarjota perhetyön ja kodinhoidon palveluita perheisiin, jotka ovat avun tarpeessa. Kotihoidontuen kuntalisät vahvistavat perheiden valinnanmahdollisuuksia oman lapsensa hoidossa. Kunnallisen päivähoidon laadusta ja riittävästä henkilöstömitoituksesta on huolehdittava.
4. Turvallisempi vanhuus kotona ja laitoksessa
Kunnissa on luotava edellytykset hyvälle vanhuudelle. Ikäihmisten kotona asumista on tuettava panostamalla kotipalveluihin ja omaishoitoon. Laitoshoitoa on kehitettävä arvokkaan ja turvallisen vanhuuden takaamiseksi.
5. Syrjäytymisen ehkäisy edistää turvallisuutta
Nuorten syrjäytyminen on suuri uhka turvallisuudelle. Kunnissa on keskityttävä entistä enemmän syrjäytymisen ennaltaehkäisyyn. Jokaiselle nuorelle on löydettävä oma polku eteenpäin, niin ettei kukaan jää yksin. Kunnissa tulee panostaa matalan kynnyksen mielenterveys- ja päihdepalveluihin.
6. Lapsilla oikeus turvalliseen kouluun
Koulukiusaamiseen on puututtava voimakkaammin jokaisessa koulussa. Lapsella on oikeus turvalliseen koulupäivään. Opettajille on annettava riittävät valtuudet järjestyshäiriöihin puuttumiseksi. Fyysisestä kouluympäristöstä täytyy pitää huolta, niin että jokainen koulu on homevapaa.
7. Työllisyys luo turvallisuutta
Riittävä toimeentulo on kuntalaisen turvallisuudentunteen kannalta keskeistä. Työllisyyden edistämiseksi on tehtävä kaikki mahdollinen. Tarvitaan parempia yhteyksiä koulujen ja työelämän välillä sekä paikallisten vahvuuksien parempaa hyödyntämistä.
8. Turvallinen kunta yrittää
Kuntien on vahvistettava yrittäjämyönteistä ilmapiiriä ja luotava yrityksille kasvun edellytyksiä. Kunnissa on suunnattava voimavaroja omien tulojen kasvattamiseen eli käytännössä tehokkaaseen elinkeinopolitiikkaan. Paikallisille yrittäjille on tarjottava todellinen mahdollisuus osallistua kilpailutuksiin pilkkomalla hankintoja pienempiin osiin.
9. Turvallinen ja puhdas ympäristö luo viihtyvyyttä
Puhdas ympäristö on ainutlaatuinen resurssi, josta tulee pitää huolta. Kunnissa voidaan merkittävästi lisätä uusiutuvan energiatuotannon määrää. Esimerkiksi maatilojen ja kotitalouksien sähkön pientuotannossa piilee hyödyntämätön resurssi. Kunnan on mahdollisuuksien mukaan suosittava paikallista tuottajaa esimerkiksi kouluruokailussa.
10. Turvallisuus luodaan välittämällä
Tarvitaan aitoa välittämistä lähimmäisestä. Yhteisöllisyyden kokemus luo aineetonta hyvinvointia, jota kunnalla on mahdollisuus vahvistaa esimerkiksi kehittämällä vapaa-ajantoimintoja.