Moi! Haluan kivenhionnan ja metallintyöstön sekä korunsuunnittelun tekijäksi. Nämä kolme aspektia tulisi siis löytyä. Taiteet kiinnostaa ja muotoilu tuosta ehkä etupäässä. Kivet tulisi sisältyä koulutukseen. Missä? Onko näyttötutkinto tai oppisopimus mahdollinen?
Missä ja miten "kultasepäksi"?
8
7189
Vastaukset
- osaankäyttäähakuja
Kultasepäksi voi valmistua suorittamalla käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinnon, artesaani, kultasepänalaan suuntautuen.
Tutkinnon voi suorittaa myös näyttötutkintona. Näyttötutkintoina voi suorittaa myös kultasepän, hopeasepän ja kaivertajan ammattitutkinnot sekä kultaseppämestarin, hopeaseppämestarin ja kaivertajamestarin erikoisammattitutkinnot.
Ammattikorkeakouluissa voi suorittaa kulttuurialan ammattikorkeakoulututkinnon, muotoilija (AMK) tai artenomi (AMK).
http://www.ammattinetti.fi/web/guest/ammatit
http://www.opintoluotsi.fi/koulutusalat_ja_ammatit/
http://www.koulutusnetti.fi/- kisälliksi haluava
Osasin käyttää hakuja kyllä, mutta halusin tarkempaa tietoa, eikä tämä vastaa siihen. Tekeekö kultaseppä noita kolmea asiaa?
- kisälliksi haluava
Niin ja vaihtelevat niin suuresti ympäri suomen, että mitä opetetaan jne. Halusin siis kultasepäksi, joka hioo myös kiviä ja osaa muotoilla. Onko tämä mahdollista yhdestä laitoksesta?
- Kalle
jos nyt enään on mitään apua: ainakin lahden koulutuskeskus salpauksessa opetetaan ammattikoulutasolla kultaseppäalan artesaaneiksi. Opetus keskittyy pääasiassa työmenetelmiin sekä tuotteiden valmistukseen, myös suunnittelua on jonkin verran, kuten myös jalokivioppia. Kivien hionta ei kuitenkaan ilmeisesti kuulu opetukseen, mutta ainakin koulun seinällä on ollut mainos ilmaisesta vapaaehtoisesta kivenhiontakurssista. Lahdessa kultaseppä-ammattikoulun tilojen alakerrassa on ammattikorkeakoulutasolla korumuotoilua Lahden muotoiluinstituutissa.
Ammattikoulutasolla siis opetetaan valmistamaan koruja, ja ohessa on siis myös hieman suunnittelua. Ammattikorkeakoulussa keskitytään muotoiluun. Kummastakaan ei valmistu suoraan kultasepäksi. Ammattikoulusta valmistuu kultaseppäalan artesaaniksi, ja ammattikorkeakoulusta korumuotoilijaksi.
Ymmärtääkseni kivenhiontaa ei opeteta missään koulussa, mutta ainakin täällä lahdessa koulun opetussuunnitelman ulkopuolisia kivenhiontakursseja kyllä järjestetään.
vielä siis: muotoilua & suunnittelua on todnäk kaikissa kouluissa, kivenhiontaa ei. Valmistaminen keskittyy ammattikouluun, suunnittelu ammattikorkeaan.
Itse olen tutor-opiskelija ammattikoulupuolella, ja suosittelen hakemaan ensi kevään yhteishaussa tänne jos vielä kiinnostaa ja täällä opiskeleminen on sinulle mahdollista. Koulutuskeskus salpauksen nettisivuilta (salpaus.fi) löytyy kultasepän alan opetussuunnitema, josta löytyy koulussa opetettavat asiat.
Toivottavasti auttoi!- Oulu vaihtoehtona
Aloitin viime syksynä opinnot Oulun seudun ammattiopistossa korualan artesaaniksi. Aikuiskoulutuksena (yo-pohjainen) kesto on kaksi vuotta eli puolivälissä mennään jo. Samaan aikaan alkoi myös peruskoulupohjainen ryhmä, jolla opiskelu kestää kolme vuotta.
Koulutukseen kuuluu mm. eri työmenetelmien opettelu, valmistus, suunnittelu, 3D-mallinnus sekä jalokivioppi ja kivenhionta.
http://www.osao.fi/file.php?2760
Ehkäpä 2014 syksynä alkaa uusi ryhmä, kun meidän luokka valmistuu. Todella tyytyväinen olen ollut koulutukseen ja sen laajuuteen.
- Kivikouluja kyllä on
Lappeenrannassa opetetaan kivenhiontaa ja jalometallitöiden valmistusta. Korukivi- ja jalometalliala on homman nimi. Koulutus tosiaan lakkautetaan vuonna 2016, eikä sinne enää oteta uusia opiskelijoita. Itse valmistuin juuri viime keväänä kyseisestä Etelä-Karjalan ammattioppilaitoksesta.
Myös Varkaudessa on nykyään samainen Korukivi- ja jalometallialan puoli. Että kyllä näitä kivenhiontaankin perustuvia koulutuspaikkoja löytyy. Maailma ei pyöri Lahden kultaseppäkoulun ympärillä, niin kuin tässä aiemmin annettiin ymmärtää.- Anonyymi
Juuri niin. Varkaudessakin järjestetään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri niin. Varkaudessakin järjestetään
Lahdessa tosiaan on alan koulutus, isä opiskeli Lahdessa 1955-58 puusepäksi. Oli yksityiskoulu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 421906
Minulta loppuu aika
Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi441796Syvälliset keskustelut
Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen291631- 1231508
Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi
mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,201475Moi, nainen
Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun461469Kyllähän tämä vähän kirpaisee
Mutta oman sisäisen rauhan vuoksi jätän sinut nyt historiaan. Todennäköisesti olet jo sinäkin mennyt eteenpäin. Olipah381277- 191249
Sulla on uskomaton luonne
Saat minut hetkessä iloiseksi, tai sanotaan nyt niin, että ajatus sinusta saa sydämeni hyppimään riemusta. En vain saa s441158Katso ennen-jälkeen kuvat - Erika Vikman saa pihalleen jättirempan tv:ssä!
Oho, onpa aikamoinen muutos! Mitäs tykkäät, onko tällainen piha mieleesi vai haluatko enemmän nurmialuetta ja vihreää?91129