Hei vaan kaikille!
Olen aika ummikko mitä sukututkimukseen tulee, ja nyt vasta ongelmaan törmäsinkin. Eli kyse on siitä ettei perheeni vanhalla sukunimellä löydy ollenkaan hiski-ohjelmalla yhtikäs mitään. Mistä ihmeestä on kyse? Luulisi että siellä olisi edes pieni tiedonjyvä, mutta ei. Lähinnä tuntuu ettei heitä ole ollut olemassakaan tällä vanhalla sukunimellä. Voisiko joku ystävällisesti kertoa mistä ihmeestä on kyse ja kuinka voisin tästä jatkaa.
Seinä vastassa, neuvoja kaivataan!
8
425
Vastaukset 8
- Löytyiskö näillä?
Jos kyse on länsisuomalaisesta sukunimestä niin sitä ei välttämättä löydy Hiskistä ollenkaan. Siellä sukunimiä näkee (seurakunnasta riippuen) yleensä vasta 1800-luvun lopun kirjoissa. Voi myöskin olla, että nimi kirjoista löytyisi muttei kyseistä seurakuntaa ole vielä tehty tarpeeksi pitkälle Hiskissä. Auttaisi auttajaa, jos tietäisi mistä päin Suomea ja mikä sukunimi.
Hisin hauissa kannattaa myös pitää mielessä, että sukunimen kirjoitusasu saattaa olla hieman eri näköinen (mm. -nen-päätteestä saattaa olla vain n kirjattuna). Kannattaa kokeilla esim. kirjoittamalla vain sukunimen alku tai laittamalla jokerimerkkejä kohtiin, jossa kirjoitusasu saattaa olla erilainen (Kokko/Kocko->Ko*ko, Laatikainen/Latikainen -> La*tikain). - nimettömiä
Jos Hiskistä ei löydy, niin sitten pitää seurata kirkonkirjoista henkilöiden liikkeitä ja nimien käyttöä.
Ei mitään jossia vaan aina pitää seurata! Hiskissä on samallakin paikkakunnalla saman nimisiä henkilöitä, jopa perheitä ja pieleenhän se suranta pelkän Hiskin perusteella menee aivan varmasti!
Esimerkiksi Pattijoella eli aikanaan 4 eri Josefia, kaikilla sama sukunimi. Vaimoilla toki oli eri etunimet... Aikanaan selvisi, että kyseessä oli isä, poika, serkku ja sukuun kuulumaton, kaikilla sama etu- ja sukunimi.
- digiarkisto
Napsauta netistä Suomen Sukuhistoriallinen yhdistys ry.
Sieltä saatat löytää apua. Yhdistys kuvaa rippikirjojen sivuja kaikkien tutkittavaksi.
Jäseneksikin voit liittyä, jolloin saat tuoreempiakin tietoja tutkittavaksesi. - Selvyyttä tutkimukse
Puuttumatta ollenkaan henkilökohtaiseen murheeseesi sanon, että älä etsi sukuasi pelkällä Hiskillä. Se on erittäin hyvä apuneuvo, mutta sen kohdalle sopii hyvin vanha sananlasku "Hyvä renki, mutta huono isäntä".
Hiskiin on kerätty tiedot "käsin". Niissä voi olla tulkintavirheitä, lyöntivirheitä, tai kerta kaikkiaan jokin tieto puuttuu.
Mene mieluummin digiarkistoon, jossa on alkuperäisiä kirkonkirjansivuja lähes kaikista seurakunnista.
Hiski on erittäin hyvä apu, kun jokin nimi on kateissa, mutta kuten itsekin havaitset, tieto voi kadota, tai saatat joutua aivan vieraaseen sukuun ja sekoittaa toisilleen tuntemattomat henkilöt.- Ulallako
Sinun täytyy tietää myös minkä aikana nämä henkilöt ovat elänneet. Monissa kunnissa ei ole päivitetty kun vuoteen 1850. Eli seuraa vuosikukuja ensin.
- vinkki x
Sukunimet tulivat käyttöön useimmilla vasta 1800-luvulla elleivät olleet sotilas - tai säätyläistaustaisia. Sitä ennen sukunimet miellettiin talon nimen mukaan useimmilla paikkakunnilla. Etsi myös kyliä tai taloja tuolla nimella ensin hiskistä, Mielikuvitusta ja paikallishistoriaa voi käyttää apuna sekä googlella tutkimista, vaikka karttojen avulla.
- Orkki
Ota selvää mistä sukusi on alkujaan lähtöisin ja mene kansallis arkistoon, sieltä selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401790
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2531204Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.173879Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.261641- 33591
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12561- 219557
- 189531
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20482- 41466