Vaaleat ikenet!!

Vinkki

Collie narttu, 6 vee. Noin neljä viikkoa ollu nyt kipeenä, alkoi oksentamisella, sitten ripuli, pahanhajuinen hengitys, ilmavaivat, röyhtäily, kova jano, melko pirteä kuitenkin. Parin viikon jälkeen vein tytön lääkäriin, ikenet vaaleat, maiskuttelee, ei kuumetta, ultra ok, veriarvoissa ei poikkeavaa, maha kuvattiin, mahan ja ohutsuolen limakalvot paksuuntuneet.. Sai 10 pv tylosin ja losec kuurin.

Nyt tilanne tämä: kuuri kohta syöty, mahavaivat poistuneet, pirteä, syö ja juo normaalisti mutta ikenet edelleen tosi vaaleet!! Mun mielestä eilen kun tyttö juoksi paljon, kieli oli vähän ehkä sinertävä..:/ ja siis maiskuttelu/huulten lipominen jatkuu..
Mikä ihme sitä vaivaa, onko kenelläkään vastaavanlaista tilannetta ollut?

2

4795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myrkytys?

      Onko koirasi kenties saanut esim rotanmyrkkyä. Tai syönyt tupakannatsan/nuuskaa.
      Otettiinko verestä hyytymistekijä?
      Vaaleat ikenet,rasituksessa kielen sinerrys yms viittaa sisäiseen verenvuotoon . Anna koirasi levätä-ei pitkiä lenkkejä yms. Vie uudelleen lääkäriin ja pyydä selvittämään verestä hyytymistekijä .

      Oma koirani sai aikoinaan rotanmyrkkyä jonka naapuri heitti pihallemme. Koira pelastui K-vitamiinilla.

    • Pupetius

      Minulla oli sama mutta en ehtinyt käyttää eläilääkärillä kunnes ohi meni. Annoin koiran levätä ja en rasittanut koiraa paljon, mutta en ole varma oliko koiralla myrkytys mutta lepäämällä ohi meni :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1602
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1565
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      33
      1251
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1161
    Aihe