Rita-keittiön toimitukset

DaisyDuck22

Kuka osaa kertoa Rita keittiöistä? Miten palvelu sujui ? Miten toimitusajat pitävät paikkansa? Millaista asennusjälkeä tuli?

13

10540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostajapety

      En ostaisi heiltä keittiötä. Mittatilauskeittiön kuuluisi olla mittoihin tehty ja laadukas niin materiaalien kuin työnjälken puolesta, valitettavasti näiltä ei onnistu mikään em. kriteereistä. Samalla hinnalla saa jo koneetkin muualta ja keittiön joka toimii ja näyttää hyvältä.

    • Keittiö2013

      Kait se rippuu asennusporukasta, mulla ainakin aikataulut piti ja samalla korjautin lattian ja asennutin siihen uuden maton. Aivan toimiva keittiö tuli.

    • Uusi kööki

      Meillä ei aivan putkeen mennyt. Se liesituuletin tai jäädä liittämättä, sanoi asennushemmo ja samalla vilahti perävalot.

    • Luettuamme netistä kommentteja keittiöremonteista vaikutti siltä että Rita keittiöitä arvostellaan kaikista vähiten. Tästä syystä tilasimme keittiön sieltä. Kuten joku sanoi aikasemmin niin asennusporukalla on suuri merkitys, samoin että tehdas on lähellä (oma toteamus).
      Rita keittiöiden tehdas sijaitsee Vantaan Tikkurilassa
      Pertin asennusporukka teki asennukset, jotka pitivät sisällään vanhan keittiön purku ja uuden asennus, junaili sähkömiehen ja putkimiehen paikalle samoin hoiti asioinnin isännöitsijän kanssa. Kaikki sujui niin kuin pitää. Vanhan keittiön purku ja uuden asennus vei ainoastaan 2,5 päivää. Käytännön syistä putkimies kävi kaksi kertaa samoin sähkömies. Maanantaina työt aloitettiin ja perjantaina oli kaikki valmista, viikon keikka !
      Kalusteet ovat OK ja tyylikkäät . Se liesituuletinkin tuli liitettyä ennen kuin takavalot näkyivät. Suosittelen tätä firmaa.Tämä ei ole maksettu mainos !

      Se vielä että alun perin sovittiin toimitusajaksi 3-6 viikkoa. Neljännellä viikolla meille soitettiin ja ehdotettiin aloitusta jo viidennellä viikolla ja sopihan se.

      terv.clasu

      • Anonyymi

        olemme ehdottomasti samaa mieltä ja erittäin tyytyväisiä Rita-Keittiöön ja myös henkilökuntaan. Suosittelemme .
        Lisbeth perheineen


    • koodibosse

      Johtaja lähtee lähtökohtaisesti siitä että asiakas valehtelee esimerkiksi lommosta altaassa kun asiakas soittaa kysymättä korvausta johtaja tulee lankoja pitkin uhkaillen että ei tulla edes katsomaan ennen kuin on puolet maksettu firma lähettää kahta viikonloppua vasten 8päivän nettolaskun ei siis 14pv sihteeri toteaa että oletteko sellaisia ihmisiä jotka eivät maksa laskujaan kivaa miehelle joka yrittää lahjoittaa naiselleen keittiön tämän merkkipäivänä RITA keittiöt hoitaa auliisti rakkainpani itketyksen lisäkalusteena oleva SAVO merkkinen liesituuletin huutaa kuin hengenhädässä oleva savolainen 1 asennossakin (ostakaa kuuloimet) putkimies vei mennessään vanhan tiskipöydän josta olimme kaavailleet pihakeittiö pöytää puutarhapalstalle rosvoja kaikki raukkikset jotka toimii LY numeron varassa SIUNAUSTA JA HERMOJA KAIKILLE JOTKA HARKITSETTE TÄTÄ TOIMITTAJAA asennus luvattiin valaisimille ja pesukoneelle paikalleen jäi eteiseen asentaja kävi painamassa lommon sisään ei mennyt kokonaan lähti ja sanoi soita tehtaalle johtaja haukkui keittiömme värimaailman rumimmaksi koskaan historiassaan näkemättä edes sitä hänelle varmaankin riittää sisustusarkkitehti asentaja mielipide (hah,hah).

      PS.asentaja kehui rintarottingilla änkyttäen että kerrankin oli tapahtunut niin hän oli asentanut samaan asuntoon kaksi kertaa peräkkäin viallisen altaan se siitä laadun tarkkailusta meidän silmissämme tämä on RIITA KEITTIÖ!!!

    • keittiöt

      Tilasin Alppi -Keittiön Porvoonkatu 5-7. Kalusteissa ei ollut yhtään virhettä. Kivitehtaalta käytiin mittaamassa vielä alakaappien asennuksen jälkeen kivitasot ja tulivat asentamaan jo neljän päivän päästä. Loistavaa työtä kaikilta entisien kalusteiden poisto, uusien kalusteiden asennus, lattian asennus ja seinien tapetointi ja maalaus sujui ongelmitta . Sähkömies ja putkimies tuli, kuten oli sovittu ja kaikki valmista viidessä arkipäivässä.
      Koneet olivat edullisemmat kuin Gigantissa. Olen todella tyytyväinen. Suosittelen.

    • Guy

      Teettettiin n. 20 vuotta sitten Rino keittiöllä keittiöremontti. Kaikki onnistui erittäin hyvin!
      Nyt uusittiin Ritalla kaikki ovet,kahvat,laatikot,työtatasot
      tiskipöydän ja hanan. Toimitus,hinta,työaika 6 tuntia!! Olemme erittäin tyytyväisiä tulokseen. Lämpimästi voimme suositella
      Rino keittiötä!

    • Anonyymi

      Myyjäihminen mokasi mitoissaan ja nyt 3 ja puoli kuukautta odoteltu puuttuvia paneeleita. kerran jo asentaja tuli mutta yhden paneelin mitta vielä väärin. Asentajat ammattitaitoisia mutta firman väki osaa vain laskuttaa. Itse on pitänyt kysellä perään. Ja kalliskin on. pisteitä nolla

    • Anonyymi

      En suosittele. Ei voi hyllyjä säätää ollenkaan. Vanhanaikaisesti on laitettu hyllyn kannattimet naulaamalla.

      Eikä kyllä ole hintakaan sen mukainen. Jopa Ikean keittiökin on laadukkaampi.

    • Anonyymi

      Toimitusajoissa ei pysytä. Työn jälki ei ole hyvää. Eikä ole mikään edullinen.

      Varmasti löytyy luotettavampiakin toimittajia suurin piirtein samaan hintaan. Kannattaa ottaa tarjouksia useasta paikkaa, eikä aina kannata ottaa sitä halvinta, vaan vertailla ja valita paras kokonaisuus. Joka ei todennäköisesti ole tämä keittiötoimittaja.

    • Anonyymi

      21 vuotta sitten tehtiin keittiö,kylpyhuoneet 2 kpl ja makuuhuoneisiin kaapistot.
      Viimevuonna uudistettiin keittiö ja ruokatila uuteen uskoon.Toimitukset oli ajallaan ja työn jälki hyvää suosittelen.

      tyytyväinen uuden keittiön omistaja.

    • Anonyymi

      Meillä onnistui hyvin. Mitat pitivät paikkansa. Yksi hylly rikki, vaihto onnistui parissa päivässä. Hankalaa on se, että hyllyt asennettu kiinteästi paikoilleen. Olisiko siihen tullut muutos?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe