onko kukaan tehnyt roska-aukko työtasoon? meillä tulossa keittiöremontti ja sellainen reikä kiinnostaisi :D yritin muotoilla nätisti mutta.. :D
mutta, jos joku on itse sellaisen tehnyt tai saanut tehtaalta valmiina niin vinkkejä ottaisin vastaan! mietein myös jonkunlaista kantta siihen ettei roskien haju valtaisi koko keittiötä.
jotenkin ajattelin roskiksen laittaa sinne alle niin että kiskollisen roskiksen asentaisin hyllylle kaappiin..että saisin roskiksen ylemmäs..
vaikeaa pukea ajatusta sanoiksi..
mutta, jos joku on itse sellaisen tehnyt tai saanut tehtaalta valmiina niin vinkkejä ottaisin vastaan! mietein myös jonkunlaista kantta siihen ettei roskien haju valtaisi koko keittiötä.
jotenkin ajattelin roskiksen laittaa sinne alle niin että kiskollisen roskiksen asentaisin hyllylle kaappiin..että saisin roskiksen ylemmäs..
vaikeaa pukea ajatusta sanoiksi..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi olla hieman epäkäytännöllinen, jos siihen laittaa kannen, niin sitä joutuu aukomaan. Samalla laittaa roskat perinteelliselläkin tavalla.
Jos taas kantta ei laita, niin sinne menee helposti muutakin, kun roskia ja tietenkin vie tilaa työtasosta.
Multa löytyy vanhasta keittiöstä kannellinen sellainen. Ei hyvä. Unohda koko juttu.
Kun kerran teille on tulossa keittiöremontii, niin toteuta tuo roskis modernilla tavalla. Siis ei sitä perinteistä altaan alla olevaa ovea tai vaunua vaan erillinen laatikko joka on siinä ylempänä heti tason alla. SIlloin roskat voi pudottaa kumartelematta kun vaunu on heti tason alla. Toimii paljon paremmin ja siistimmin kuin tuo aukko mutta jaa ihan saman asian.
Noita löytyy varmaan kaikilta keittiövalmistajilta.
Meilläkin laitetiin sellainen ja helpottaa myös kierrätystä. Kun päällekkäin on kaksi laatikkoa, ylemmässä on tavalliset roskat ja bojäte ja alemmassa sitten muu kierrätys, pahvitölkit, lasit yms. Toimii tosi hyvin.
Unohda koko asia.
Nykyään pakko lajitella jätteet. Sekajätettä, elikkkäs roskaa, kuten sanot, kertyy mitättömän vähän. Pitääpi olla puolenkymmentä pönttöä eri kamoille. Se vaatii tilavan kaapin, vanhat keittiöt hankalia, jätteitten lajittelu menee ahtaaksi.
Tutki mieluummin asiallisia kaapistoon asetetttavia jätetjärjestelmiä, niitä monenlaisia, oikein asiallisiakin.
Katos, sä tulet tunkeen kaiken siitä reiästä, vaikka jokaiselle jätteelle on olemassa omat keräyspisteensä.
Tulet yllättymään pahvin ja muovin määrästä. Sekajäte enenpi lisävaruste, sitä ei yksinkertaisesti kerry juuri mitään.
Vaikka tekis omat roska-aukot kaikille jakeille niin älyttömän sottasta hommaa se olis. Milltä tuntuisi tehdä voileipiä tai leipomuksia jäteastian suulla, yäk. Lisäksi reiän tai reikien pitäis olla niin suuria että kaikki roskat mahtuis reistä. Kaikki roskat jäisivät myös tuohon reiän kohdalle ellei kättä tunkisi aukosta siirtääkseen tavaraa sivuille.