Järkyttävä polte kurkussa, ruokatorvessa ja mahassa

EnJaksaTätäEnää

Nyt kaivataan kunnollisia neuvoja sllä hermot on riekaleina tän takia. Kaipa tää sitten on jotain refluksia tälläkertaa yms. Olen kärsinyt vuosikausia vatsan polttelusta. On tähystetty, liikaa happoo kuulemma. Nexium yleensä auttanut. No nyt on viikon verran ollut ihan järkyttävä polte kurkussa ja ruokatorvessakin. Alkoi luultavasti eräästä lääkkeestä jonka otin. Mikään ei auta. Rennie on ku karkkia söis ei juuri mainittavaa vaikutusta. Nexiumia otan 60mg /vrk , ei juurikaan vaikutusta. Gavisconia myös menee, auttaa hetkeksi. En oikeesti enää jaksa. Nyt iltaa kohden tää on taas vaan pahentunut ja tuntuu kipua ruokatorvessa. Väkisinhän hapot tekee siellä vauriota kun ei mikään auta. Olen todella epätoivoinen ja stressaantunut tämän takia mikä taas aiheuttaa lisää vatsahappoja. En enää tiedä mitä syödä kun mikään ei näköjään sovi mahalle. Maitohappobakteereja syön. En enää jaksa tätä. Lääkärit vaan määrää nexiumia joka on nykyään yhtä tyhjän kanssa. Auttakaa!!!

14

9826

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtalontoveri

      Itselläni ainakin kahvin juonti aiheuttaa heti poltetta. Olin monta kk juomatta ja oireet katosivat. Kun aloin juomaan, oireet palasivat samantien todella voimakkaina.

      Valmarin on hyvä, samaten kun katsoo tuotteen sivuilta ohjeita happamista ja emäksisistä tuotteista ja osaa välttää vääriä ruokia.

      Veikkaan että tähän ei juuri muu auta kun välttää vääriä eväitä. itse en halua lääkkeitä syödä joten on pakko heittää kahvi pois, tuska on senverta luja kurkusta alaselkään saakka..ihan kuin vereslihalla sisukset kokonaan.

    • dd22

      närästystä se on
      syö rennie

    • kaiken_se_kestää

      Slippery Elm USA.sta on yksi suositeltu luonnonlääke. Intiaanit ovat käyttäneet sitä tulehduksiin ja haavojen hoitoon.

      Itse pääsin todennäköisesti jostain parasiitista eroon sillä. Ainakin suurin osa IBS:n oireista lähti. Ennen en kyennyt juomaan viinia ilman ripulia tai syömään papuja ilman tajutonta turvotusta, jolloin ei voinut liikkua kipujen takia.

      Kun on ollut kurkkukipu, juon jauhetta kuumaan veteen sekoitettuna. 30 min kuluttua kurkkukipu samoin koko väsähtänyt, kipeä olo on huomattavan helpottunut. Toimii siis suojaten kurkun limakalvot.

      Se on rauhoittava, pehmeä, tekee suojaavan pinnan kaikille limakalvoille, jolloin esim. vatsan pinta pääsee parantumaan. Voi ostaa iherb comista, halpaa 8-9 dollaria, mutta postikulut tulee päälle, joten kannattaa ostaa niitä enemmän kerralla tai jotain muuta, mitä Suomesta ei saa. iherb lähettää tuotteet muutamassa päivässä Suomeen.

      Googlaa: Now Foods, Slippery Elm, Powder, 4 oz (113 g)

      http://www.iherb.com/product-reviews/Now-Foods-Slippery-Elm-Powder-4-oz-113-g/788/?p=1
      Lue sieltä ihmisten arvostelut. Moni hehkuttaa siellä, kuinka se auttaa refluksitautiin.

      • jalavaaa

        Slippery elm eli punajalava, jota saa myös suomesta.


    • vuokko1

      ruokasooda auttaa otan itsekin ei haitta vaikutuksia päin vastoin.

      • Anonyymi

        Siinä soodassa ei saa olla alumiinia. Alumiinitonta saa iherbiltä ja luontaistuotkaupoista ja ruohonjuuresta.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tarkennus joka on huomioitava:

        Limakalvojen 3-tärkeintä hyötybakteeria
        *1.Lactobacillus_asidophilus,
        *2.Lactobacillus_bulgaricus=antibioottibakteeri,
        *3.Bifidobacterium_Bifidum ja,tai Lactis.

        Limakalvojen vääristyneet elämää ylläpitävät hyötybakteeri-kannat voidaan korjata >VAIN ylläluetelluilla 3.lla bakteerilla-Ei onnistu muilla hyötybakteereilla. Teen kaikki kokeet ihmiskokeina, joten jos käytät Mhb-tuotetta joka Ei ole 'käyttökelpoiset mhb-tuotteet' luettelossa ja saat pahojakin ongelmia-niin en ota sellaisesta vastuuta! Kannan vastuun ainoastaan Mhb -tuotteista jotka olen todennut terveellisiksi ihmiskokeilla 'Tehosessioina' käytettynä!

        PS. Yleisin virhe on tämä:
        Potilas syö Maitohappobakteereita jotka eivät sisälllä 3.a tärkeintä Hyötybakteeria!
        Ja aina kun syödyt bakteeerikannat vaihtuvat, niin ilmavaivat lisääntyvät 1-2.n viikon aikana!


    • Anonyymi

      Välttele lääkkeitä, jotka vaikeuttavat vatsaoireita, kuten kaikkia tulehduskipulääkkeitä.

      Älä syö niitä, vaikka joihinkin niistä olisi lisätty ns. "vatsansuojaa", koska eivät ne mitään auta.

      Ainoa reseptivapaa kipulääke, jota voit syödä ilman vatsavaivoja on parasetamooli (siis esimerkiksi: Panadol tai Paramax jne..niitä on paljon muillakin nimillä).

    • Anonyymi

      Patja pitää tukea yläasentoon, koska makuulla vatsahapot pääse nousemaan ruokatorveen. Eräs nainen neutraloi tuota refluksia kerma kulauksella, niin vaiva helpotti. Johtuu ruokatorven alaosan ns. läpän toiminnasta.
      Tuo punajalavan kuori tuntuu auttavan kun se tekee suojakalvon vatsaan ja suolistoon.

    • Anonyymi

      Kärsin itse aikoinaan hyvin voimakkaasta refluksista - jopa veden juominen närästi! Kokeilin vaikka ja mitä poppaskonsteja, ravintolisiä ja ruokavalioita, ja ne auttoivatkin pääsemään eroon happosalpaajista. Närästystä ja suolistovaivoja oli silti epäsäännöllisen säännöllisesti. Kun vihdoin nöyrryin sille tosiasialle, että ihminen on fysiologisilta ominaisuuksiltaan kasvissyöjä ja aloin syömään "epänormaalisti", ruoansulatukseni pääsi eheytymään ja pääsin eroon ruoansulatushaasteista (ja monista muista terveyshaasteista). 🙏🏻 Tuolta lisää>>>> https://www.nooraleinonen.fi

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Eikö kauppa käy?


    • Anonyymi

      Suolahappo tabletit toi minulle avun. Tämä kyllä taitaa olla myöhäistä neuvoa enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe