Kuinka on kanalintujen määrä näin yleistä kainuusta palstan lukijoiden mielestä, täällä on varmasti paljonkin sellaisia jotka liikkuvat paljon maastossa, kuka marjoja poimien kuka metsästellen, onko poikueet jonnekkin "hävinneet", kun niitä aloittajan mielestä oli alkukesästä runsaasti ja nyt metsät huutavat tyhjyyttään..
Metsäkanalintujen määrä
7
214
Vastaukset
- antaalintujen lentää
haesta sinä lintujen ampuja pitkä ja paksu P A S K A , multa ku tuut naamakkain kysyy nii vedän sua homohippi pataan
- Pieru22
Olipa niin tyypillinen kommentti , et malttanut edes olla haistattamatta ja homottamatta, voisit ite astua ulos kaapista =)
- pesiminen reisille
Tullut alkusyksystä käveltyä metsissä reilummasti. Koko aikana sattunut 2 teeri- ja 2 pyypoikuetta kohdalle! Muuten vain yksinäisiä lintuja. Eli tosi vähän!
- Kiertelijä
Onkohan linnut lähteneet vaeltamaan kun niitä oli vielä viimme syksynä erittäin runsaasti .. muistuu samantapainen tapaus yhdeksänkymmentäluvulla.. oli syksyllä paljon lintuja ja ne kasautuivat suuriksi parveiksi, ja seuraavana syksynä ei ollut kuin muutamia vanhoja lintuja, kuolleita lintuja ei silloin maastossa havainnut, kuten ei ole tullut vastaan tänäkään syksynä!
- osuuuuuu
pakasteessa mulla jo 236kpl
- Älyttömästi on
Hirvikärpäset on tappaneet linnut.
- Samoja piirteitä
Marjansyönnissä on linnut. Puolukkakankailla ja missä mustikkaa vielä löytyy. Sama juttu näkyy Kajaanilaisilla kun perjantai tulee kantavat Prisman Alkosta viinapulloja. Siinä kohti eläimillä ja ihmisillä yhtäläisyyttä käyttäytymisessä. Pakkasenpanemalla käyneellä puolukalla sama vaikutus teeriin kuin 88wiskyllä meihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172453
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704