pienen pieni peikko- laululeikki

pienenpienipeikko

Onko teistä kukaan koskaan leikkinyt/kuullut jossain leikittävän tämmöistä laulu leikkiä, jossa kaikki menee ensin ympyrään, lukuunottamatta yhtä joka on ympyrän keskellä, joka vaeltaa siinä, samalla laulaen laulua joka menee näin että : ''Pienen pieni peikko lähti alas vuoreltaan, peikko oli hännätön ja sikai suruissaan, kauan etsi häntäänsä ja viimein löysi sen, ''terve, olet häntäni olen jälleen iloinen'' (tuolloin kun hän sanoo tuon ''terve...'' niin hän hyppää jonkun ympyrässä olevan eteen, jonka pitää mennä jalkojen välistä jonon jatkoksi, ja he kiertävät niin kauan kun kaikki ympyrästä on jonon jatkeena, he vaeltavat vielä, laittaen jonon tarkoituksella solmuun asti, (laulua siis jatketaan niin kauan,) ja solmu pitää sitten saada auki, kenenkään päästämättä toisistaan irti..?

10

7157

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mimiiimiiimmiii

      ... Never heard... :o

    • pph.

      Meillä on erilainen, mutta varmaankin lähtöisin samasta ideasta. Meillä "pienen pieni käärme tuli alas vuoreltaan, käärme oli hännätön ja siksi suruissaan. Kauan etsi häntäänsä ja viimein löysi sen. Terve, oot häntäni, oon jälleen iloinen..." Meidän versiossamme ei olla piirissä vaan istutaan hajallaan ympäri lattiaa, ja käärme kiertelee lasten välissä ja sitten pysähtyy jonkun eteen kättelemään "terve". Kätellystä tulee aina hännän jatke jalkojen läpi ryömimällä ja viimeseksi asettumalla., kunnes kaikki ovat samassa käärmeessä.

    • tuuli

      Mikähän mahtaa olla melodia tuolle laululle?

    • Sing a song

      Itse olen oppinut sen myös Pienen pieni käärme- sanoilla. Mutta sanojahan voi keksiä aina uusia! Sävel siinä on vanha Pikku Matin autosta on kumi puhjennut.

    • https://www....
    • pööpöti

      Meillä sanat menee näin: Pieni lohikäärme tuli alas vuoreltaan, sen häntä oli poikki, siksi oli suruissaan. Kauan etsi häntäänsä ja viimein löysi sen, sanoi 'terve, oot häntäni, oon jälleen iloinen'. Sävel on Pikku-Matin auto ja leikki suunnilleen niin kuin edellisillä. On muuten yksi lasten suosikeista vuodesta toiseen!

    • sympaali

      Paitsi että jos laulatte noilla sanoilla, sanat ei kyllä rimmaa säveleen...

      • Päiväkodin täti

        Pieni lohikäärme tuli alas vuoreltaan, käärme oli hännätön ja siksi suruissaan. Kauan etsi häntäänsä ja viimein löysi sen."Hei, oot häntäni, oon jälleen iloinen!" Rimmaisiko nyt :) ?


    • MuskarinTäti

      " Pienen pieni käärme lähti alas vuoreltaan, käärme oli hännätön ja siksi murheissaan. Kauan etsi häntäänsä ja viimein löysi sen, sanoi : Terve! oot häntäni, oon jälleen iloinen! "

    • emmaannti

      mistä tuohon lauluun saisi lauletun version ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      3027
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1071
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      893
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      856
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      699
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      79
      665
    8. 53
      647
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      614
    Aihe