Meillä iskä tuo metästä puita ja eilen sahatessani kaks semmosta parimetristä raitaa rupesin miettimään oonko ainoo lajiani. Eli harrastatteko puiden pilkkomista tai sahaamista koskaan kotona tai vaik kesätöis? : )
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itse harrastan paljonkin kaikkea puuhun liittyvää ammatin takia. Vapaa-aikana sorvailen kaikkea pientä kivaa. Jos raidoissa ei ole väri-, tai lahovikaa/ oksia paljon, niin niistä voi sorvata vaikka jotain pientä. Ja kyllä, olen monesti polttopuita pilkkonut mökillä, sekä mummolassa. Ps. En olisi uskonut, että sinun ikäinen tietää, että mikä puu on raita. Monet eivät edes erota kuusta, ja mäntyä toisistaan.
Joo varmaan tuo mökillä tai mummolassa puiden pilkkominen on yleisempää. Toisaalta yhdestä kommentista on vaikea vetää mitään tilastoja, pitää kai odottaa huomiseen, josko joku olisi vielä vastannut.
En mitenkään erikoinen puulajiasiantuntija ole, kuitenkaan, raidan nyt tunnistaa, kun sitä sen verran on nähnyt tälläkin tontilla. : )
joskus mökil
Joo koulussa tekninen-työ tunnilla.
Sahaat vai pilkot puita? : P
Okei, ei ne lapsille kirveitä anna, sori sori.
Mökillä tulee joka kerta pilkottua, sahattua, raivattua ja niin ees päin :)
On pitäny siellä raivata mettää että pääsis tuulemaan kunnolla ja valo pääsis paremmin muutenki tulis tilaa enemmän :D
Nii esteks puu kaatoon, sitte karsimaan oksat ----> kantaa oksat pois--> sahata puu paloiks---> pilkkoa sopivan mittasiks. Toistoa nii monta kertaa ku puita pitää kaataa =D
Et ole ainut nuori joka puita pilkkoo/sahaa :)
Hiphei, en ole ainut \o/
Kaadatko kirveellä, pokasahalla vai moottorisahalla?
Jaa kuin paksuja?
Ite käytän yleensä puoltoista metristä pokasahaa ja samalla sahalla iskä kaataa ja karsii puita ennen kun tuo meijän pihalle : )
No pienimmät puut menee vesurilla ja kirveellä, ja kyllähän ne isommatkin kaatuu vesurilla että kirveellä mutta aikaa saattaa mennä =DD Pokasahaa ei löydy, että ihan normi sahalla on tullut sitten kaadettua =D
Karsiminen käy tosi kätevästi vesurilla :o
Ja viime vuonna saatiin loppukesästä mökille moottorisaha nii kokeilin sillä pilkkomista, ja meni huomattavasti nopeemmin kun sahalla =DDDD
Nyt en oo tänä kesänä päässy mökillä käymää ku kerran ja seki vaa kaverin kans.. Työt vei aikaa ja on ollu huonot säät koko kesän täällä päin =/
Hups, jäi vesuri listasta pois, ku en ite oo koskaan ees kokeillu : )
Ja joo iteki on tänä kesänä sahaillu vaan vähän, että nyt viime viikoilla enemmän, kun noit reilun metrin mittasii rankoi on alkanu kertyy vähän joka nurkkaan. Enemmän on sit vaa klapei vieny pinoo, josko ne vaiks sit joskus kuivuiski vaikkei vajaan enää mahu : /
haluisin mutta ku asun äitini luona kaupungissa niin se ei ole mahdollista mutta kun isäni asuu maalla niin se sanoo aina että katotaan sitä sitte myöhemmin ja sit se tekee sen viikolla kuitenki kun olen äitillä
Jos vaikka joskus oikeen vaadit, että yhessä teette? :)
Kylhän noita pilkottua tullee. Pienest asti isin kaa autokatokses pöllei hakattu ja nyt sit vähä isompana kavereitte keske tykätää ite sahata ja pilkkoo halot notskiin. Onhan se sit hauska ku laittaa jonku perus tenun samoihi hommiin eikä tyyppi sit suurin piirtein ees tiiä miten päi sitä kirvestä pietää:)
Joo samaa minä tekisin, jos joku keltanokka vaan sattuis tänne päin. Harmi vaan, että kaikki tutut, ja ne jotka on riittävän viitseliäitä ees yrittämään, osaa jo ihan hyvin pilkkoo... ja sahailla.
Velipuolenki tyttöystävä ihan näppärästi piteli tuota pienempää kirvestä...